Domácnost

Domeček na kolečkách

"Dům na kolečkách" může sloužit k celoročnímu bydlení i k rekreaciKaravany, obytné přívěsy, maringotky... Bydlet se dá různě. Existuje hodně lidí, kteří nedají dopustit na výhody mobilního domova. Jednou na pár dní zastaví na opuštěném místě, kde je nikdo neruší, jindy zas popojedou třeba za sluncem a za vodou, nebo se přesunou do centra dění zajímavé společenské události.

Ale z docela jiného ranku je „dům na kolečkách“, mobilní dům postavený tzv. na klíč, pro který se ve světě vžilo pojmenování mobilhaus, u nás spíš německé mobilheim. Vlastní dům, často i bez stavebního povolení.

K čemu dům na kolečkách?

Interiér mobilního domuMobilní dům je něco mezi karavanem a menším domem. Z prvního si vzal pohyblivost, z druhého větší obytnou plochu.

Některé mobilheimy, většinou ty levnější, vzhledem připomínají velký karavan. Oproti němu jsou však větší a mají sedlovou střechu. Jiné vypadají spíše jako malý domek nebo chata. U některých na první pohled ani nepoznáte, že je to dům na kolech.

Architekti považují lehké, levné stavby určené pro bydlení za správný vývojový trend. Většina mobilních domů na trhu je však koncipovaná spíš k přechodnému nebo rekreačnímu ubytování.

Protože mobilní dům není pevně spojen se zemí, a tudíž se nejedná o stavbu, nepotřebujete na něj stavební povolení. Zažádat si však o něj musíte v případě, pokud nemáte na pozemku zavedené inženýrské sítě (vodovod, kanalizace, plyn, elektrický proud) a nemáte možnost zajistit si pohyblivé, nadzemní přípojky.

Bydlení rychle a levně

Velkou předností mobilních domů je možnost rychle bydlet. Většina výrobců a prodejců dodává nové mobilní domy do dvou, maximálně tří měsíců, a to s kompletním vybavením. Pojízdné domky použité z bazaru můžete mít dokonce už za dva týdny.

Nevýhodou oproti klasickému domu mohou být o trochu vyšší náklady na vytápění a omezené rozměry. Velikost však lze obejít zkombinováním více mobilních domků pospojovaných dohromady.

Interiér mobilního domuCeny se samozřejmě liší podle typu, velikosti i vnitřního vybavení. Zač se dají mobilheimy pořídit?

 • nejlevnější použité sezonní od 90 tisíc Kč
 • nové sezonní od 180 tisíc Kč výš
 • nové celoroční od 400 tisíc Kč
 • velké luxusní za milion korun a více  

Na financování se však nedá použít úvěr ze stavebního spoření, možný je ale leasing nebo spotřebitelský úvěr.

Domy na kolečkách se vyrábějí v délce od 4 do 15 metrů a v šířce od 2,5 do 5 metrů. Nejmenší plocha bývá kolem 30 metrů čtverečních. Uvnitř je obývací místnost s kuchyňským koutem, jedna nebo více ložnic a koupelna se záchodem. Vybavení odpovídá běžné domácnosti.

Dům vás přežije

"Mobilní dům" přináší celou řadu výhod

Domy mívají dřevěnou konstrukci. Stěny jsou zvnějšku kryty lakovaným hliníkovým plechem nebo plastovými palubkami, zevnitř je tapetovaná překližka, sololit nebo jiný obkladový materiál. Mezi tím je 5–10 cm široká vrstva izolace. Vytápět je lze buď elektrickými přímotopy, plynovým nebo elektrickým ústředním topením či kamny na tuhá paliva.

Na rozdíl od karavanů mívají mobilní domy obvykle sedlovou střechu s okapy. Jako krytina slouží hliníkový nebo pozinkovaný plech, případně ocelové střešní tašky. Díky tomu do domků neteče a zaručuje jim to životnost 30 až 50 let.

Nehodí se na cesty

Mobilní důmPřestože mají mobilní domy kola, nelze je běžně převážet po silnici za automobilem. Stěhují se na návěsu tahače a k naložení a vyložení je zapotřebí i jeřáb.

Na krátké vzdálenosti domek můžete přepravit po vlastní ose zapojený za traktor nebo silné auto s pohonem na čtyři kola.

Místo, kam domek „zaparkujete“, by mělo být rovné. U větších domů je vhodné povrch terénu zpevnit štěrkem nebo betonovými panely. Poté stačí dům podepřít (podložit) ve výšce kol.

Volný prostor pod úrovní podlahy lze zakrýt podestou.

Po „usazení“ je třeba domek připojit na inženýrské sítě, tedy elektřinu a vodu. Plyn lze čerpat i z propanbutanových lahví.

Interiér "domu na kolečkách"Pokud na pozemku není přípojka vody, lze na domek namontovat dva plastové zásobníky na čistou a odpadní vodu z kuchyně a koupelny. Odpad z toalety je třeba napojit na kanalizaci nebo septik, případně použít chemické WC.

Některé typy mobilních domů je možné propojovat, což zvýší obytnou plochu. Dají se spojovat podélně, do tvaru písmene L nebo U, existují dokonce patrové mobilní domy.

Většina prodejců nabízí také dřevěné terasy nebo verandy se schůdky, které dodají mobilheimu zabydlenější ráz.

Výhody

 • není třeba stavební povolení
 • rychlá dodávka
 • nízká cena
 • nízké pojištění
 • standardem je kompletní zařízení
 • jednoduché stěhování
 • minimální údržba

Krásná chata vás vyjde na necelých 200 tisíc korun

Nevýhody

 • omezené rozměry
 • větší spotřeba tepla
 • obtížnější zabezpečení
 • u některých levnějších modelů neatraktivní vzhled

Líbilo by se vám bydlení na kolečkách? Pořídili byste si takový dům místo bytu v paneláku nebo pro rekreaci?

   
08.09.2009 - Dům a byt - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. [12] Sluníčko sedmitečné [*]

  Krásné, já jsem si vybrala realizaci domu na klíč a spokojenost. Domy na klíč jsou kvalitní, dobře izolované a není tu zima.

  superkarma: 0 18.02.2016, 14:32:52
 2. [11] Karfigolka [*]

  Mobilheim je super, já nemám nic proti. Také v něm bydlíme po celý rok. Našli jsme si ho pomocí reality.

  superkarma: 0 20.11.2014, 11:54:48
 3. [10] karolina78 [*]

  U správného domečku by měla být i dílnička s nářadím. Pokud někdo sháníte kvalitní nářadí, tak se mrkněte.

  superkarma: 0 26.09.2014, 09:42:56
 4. avatar
  [9] Eva_CZ [*]

  Tady je tohle bydleni  silene levny. Fakt bych to nechtela, ani za nic a uz vubec ne s ohledem na hurikany, tyhle ,,domy" je odnesou nekdy dost krute. Ale 2 jsem videla zevnitr a moc se mi tam libilo, dreveny podlahy, hezky reseny prostoty.

  superkarma: 0 12.09.2009, 16:01:18
 5. avatar
  [8] Bazuzu [*]

  Jé, to chci!

  superkarma: 0 12.09.2009, 13:14:24
 6. avatar
  [7] jedle [*]

  JO hned - mam 3+1 . Deti za chvili odejdou a co ja s tim?

  Prodam a zakoupim mobilni domecek. Jen mi nejak chybi ten pozemek...... Sml80

  superkarma: 0 10.09.2009, 13:16:49
 7. avatar
  [6] OlgaMarie [*]

  succubus — #2 Znám rodinu, která prodala 5+1 a na parcelce si to nechala postavit. Paní mi říkala, že mají 5 dětí a všichni odešli, co by v tom bytě dělali. Fakt to mají moc pěkné. WC jim chodí čistit 2x měsíčně firma a nyní žádají povolení na studnu a septik. Stálo je to 970000,-Kč.

  superkarma: 0 08.09.2009, 22:57:08
 8. avatar
  [5] SStream [*]

  Při dnešních cenách jednoduchých, jednopodlažních domků bez podsklepení mi to přijde trochu mimo mísu. Na chvíli jsem o tom přemýšlela, že by to možná bylo i fajn, když se pořád stěhuju. Jenže samotná doprava takového domečku by vyšla minimálně na půlku jeho ceny a že jsem se přestěhovat letos stihla už třikrát Sml30

  superkarma: 0 08.09.2009, 20:45:13
 9. avatar
  [4] 13042000 [*]

  Líbí, zatím máme k rekreaci obytný přívěs, a ač už něco zažil, stále slouží. Tak uvidíme, třeba časem.

  superkarma: 0 08.09.2009, 13:25:25
 10. avatar
  [3] Barunka [*]

  Že by to bylo zrovna za hubičkuSml80

  Ale líbíSml16

  superkarma: 0 08.09.2009, 10:55:20
 11. avatar
  [2] succubus [*]

  Mně se to náhodou moc líbí. Asi prodám byt, a jdu do toho. Chci na venkov, a na barák nemám...

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #6
  superkarma: 0 08.09.2009, 10:23:21
 12. avatar
  [1] ToraToraTora [*]

  To bych brala.Sml67..kdyby mi někdo držel hlaveň u spánku

  superkarma: 0 08.09.2009, 10:17:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme