Příroda nabízí nepřeberné množství úžasně působících látek, od  sloučenin majících antibakteriální účinky, přes hubiče virů a kvasinek, až po látky povzbuzující např. činnost imunitního systému. Není bohužel v možnostech jednoho článku vypsat je všechny, proto zmíníme jen ty známější s nejširším spektrem působení a využití. 

 

Tea tree oil – v ČR je známý a poměrně oblíbený. Příjemně voňavý olej je nejúčinnějším přírodním antiseptikem,  získává se destilací z listů kajeputu střídavolistého (Melaleuca alternifolia) a má výrazné antibakteriální a fungicidní vlastnosti, což bylo známo i australským domorodcům, kteří z rozdrcených listů vyráběli obklady na různá poranění kůže a kloubů. V současnosti se olej obvykle užívá při bolestech v krku (několik kapek do vody, jako kloktadlo) a k inhalacím při rýmě. Výborný je při ošetření oparů, aft, akné, bradavic a menších popálenin. V letních dnech odpuzuje komáry a klíšťata, zároveň je skvělým prostředkem při bodnutí jakýmkoliv hmyzem. Osvědčuje se i jako desinfekce prádla, např. při kvasinkových infektech. Domácím mazlíčkům pomáhá v boji proti blechám.

 

Extrakt z  jadérek grapefruitu - má opravdu velký rozsah působnosti, obsahuje především látky zvané bioflavonoidy, které vykazují silné antimikrobiální, antivirové a antibakteriální účinky. Přírodní flavonoidy usnadňují trávení, posilují imunitu, jsou účinným pomocníkem při detoxikačních kúrách, pomáhají předcházet nachlazení a infekcím, zvyšují odolnost sliznic. Za zmínku stojí i antioxidační vlastnosti, dále schopnost posilovat cévní stěny, a tím zabraňovat zvýšené křehkosti. Spektrum užití je jak jinak než široké a pestré. Vnější užití se doporučuje u akné, po holení citlivé pokožky, při lupech a u nejrůznějších infekčních onemocněních úst a krku. Citrogrepovými kapkami můžete desinfikovat, a to prakticky cokoliv – nohy a tělo po koupání ve veřejných bazénech (několik kapek se přidá do mycího gelu či krému), ale i třeba zubní kartáčky. Osvědčuje se i nakapání několika kapek do zvlhčovačů vzduchu, pokojových fontán apod. Přípravek má zevně podobné použití jako Tea tree oil, jen tak pěkně nevoní.

 

Koloidní stříbro – je čisté metalické stříbro suspenzované ve vodě. Tato tekutina je výborné přírodní antibiotikum bez vedlejších účinků na lidský organismus, výhodou tekutého preparátu je, že na rozdíl od některých jiných léků nemá žádnou nepříjemnou příchuť či pach. Kromě antibakteriálního působení se potvrdily jeho účinky proti plísním, parazitům a některým virům. Není bez zajímavosti, že např. kostelní nádoby  pro oltářní  svátosti bývaly stříbrné. Naši předci pravděpodobně vypozorovali, že člověk se hůře nakazí chorobou, pokud je nádoba, ze které pije nebo jí, vyrobena ze stříbra. Dalším příkladem jsou američtí osadníci, ti dávali stříbrnou minci do mléka, a tak bránili jeho rychlému zkažení. Šokující jsou závěry některých studií, které naznačují, že prakticky není znám mikrob, který by nebyl koloidním stříbrem zničen do 6 minut. Koloidní stříbro se osvědčuje u infekcí, nachlazení, chřipek a u nemocí způsobených kvasinkami (např. typu Candida albicans). Paraziti jsou ničeni ve stádiu vajíček. Zevně pomáhá při  popáleninách, akné, bradavicích a lupénce atd.

 

Mumio – je opředeno mnoha legendami; tato černohnědá (popř. až červená), ztvrdlé pryskyřici podobná hmota, se vyskytuje pouze ve špatně přístupných horských jeskyních a skalních výklencích na Kavkaze, Altaji a Pamíru. Tradičně je nazýváno „skalními slzami“ a např. v Indii, Číně, Arábii, Řecku i Arménii je používáno již od starověku. Původ této záhadné látky není doposud zcela objasněn. Jisté je, že díky obsahu vitaminů (B1, B12 a provitaminu D), minerálů (fosfor, sodík, hořčík, draslík, železo, měď, kobalt, mangan, selen, zinek a molybden) a aminokyselin dodává energii fyzicky a psychicky vyčerpanému organismu. Mumio obsahuje také včelí jed, ten zvyšuje výkon srdce a posiluje krevní oběh. Navíc se podílí na regeneraci imunitního, nervového a hormonálního systému a má protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. „Skalní slzy“ se osvědčují při desinfekci ran, užívaní urychluje srůstaní kostní tkáně při zlomeninách a hojí pohmožděniny. Vydatným pomocníkem je v případě, že trpíte katary horních cest dýchacích, zkracuje dobu léčby a ničí bakterie, včetně streptokoků a stafylokoků. Mumio eliminuje negativní důsledky užívání některých léků, posiluje organismus po prodělané chemoterapii a odstraňuje těžké kovy z organismu.

 

Propolis - včely jej vyrábí z pryskyřice pupenů stromů, u nás nejčastěji z topolů a borovic.  Nejběžnější je použití ve formě tinktury. Včelímu společenství slouží k tmelení otvorů a dezinfekci úlu, též jím doslova balzamují usmrcené vetřelce a zabraňují tím jejich rozkladu. Od funkce propolisu v úlu se odvíjí i jeho působení na lidský organismus. Jednoznačně je prokázané desinfekční, antibakteriální, mírně anestetické, antivirové, antitoxické a protizánětlivé působení. Tinktura se tedy hodí k léčbě oparů, aft, akné, tlumí bolest zubů a dásní, povzbuzuje při celkové vyčerpanosti, pomáhá při virózách, plísních, zánětech a podporuje hojivé procesy. Nutné je však upozornit, že u citlivějších jedinců se mohou při terapii objevit kožní alergické reakce nebo zažívací obtíže. Při vnějším ošetření proto tento včelí produkt vyzkoušejte na hřbetu ruky a vyčkejte 24 hodin, zda se u vás neobjeví podráždění pokožky.

 

Echinacea – neboli půvabně znějící třapatka nachová, se počítá mezi přírodní antibiotika, nejčastější léková forma je tinktura a tobolky. Asi už vás nepřekvapí, že se též vyznačuje schopností ničit viry. Echinacea oplývá sloučeninami mající schopnost aktivovat bílé krvinky, jež jsou schopny pohltit nejen původce infekce, ale i produkovat protilátky. Třapatka má blahodárný vliv na celkovou obranyschopnost a velmi jí oceníte především v období katarů horních cest dýchacích, chřipek, angín a nejrůznějších nachlazeních. Užitečná je i pro osoby s chronickými záněty ženských pohlavních orgánů, močového měchýře a prostaty. Zevně se opět počítá mezi „všeléky“ podporující hojení ran a abscesů, nejrůznějších ekzémů, lupénky, drobnějších popálenin a bércových vředů.  Echinacea má své uplatnění i v letních slunečných dnech, neboť tělu napomáhá pohlcovat volné radikály vzniklé slunečním zářením. Tímto způsobem se podílí na ochraně kůže.


Aloe vera – je nejen dekorativní rostlinka a neoddělitelná složka (někdy jen v názvu) mnoha kosmetických přípravků, ale i další mocný prostředek z přírodní lékárny v boji proti mnoha neduhům. V dnešní době je asi nejpopulárnější užití ve formě gelu. Aloe je schopná zmírňovat bolesti, a to i ve svalech a kloubech. Likviduje viry a bakterie, proto je vhodná při různých druzích vnějších i vnitřních infekcí. Nelze opominout doporučení užívání aloe při zánětlivých onemocněních trávicího a střevního ústrojí. Rostlina pročišťuje a optimalizuje proces zažívání, používá se i jako projímadlo. Protizánětlivé účinky ji předurčují k ošetření kůže při nehojících se ranách, popáleninách, nejrůznějších prasklinkách, řezných poraněních, alergických projevech a ekzémech. V neposlední řádě stojí za zmínku i obsah vitamínů, a to především C a E, provitamínu A a vitamínu B12 (aloe je jedním z ideálních zdrojů B12  pro vegany a vegetariány). Z minerálů jsou zastoupeny vápník, mangan, chrom, zinek, měď, sodík a draslík. Rostlina obsahuje i důležité aminokyseliny, včetně sedmi (z celkových osmi) esenciálních, tedy těch, které si tělo není schopno samo vyrobit.

 

Čárkl - rostlinné uhlí je surovina vzniklá hořením dřeva nebo kokosových skořápek bez přístupu kyslíku, dále se ještě upravuje speciální technologií pomocí vysokých teplot a páry. Tento přírodní lék není novinkou, používali jej už Indiáni, dávno před tím, než připluli Evropané do Ameriky. Čárkl absorbuje jedovaté látky v organismu, ale neodvádí z těla živiny, vitamíny a minerály. Uvádí se, že je až o 80 % účinnější než živočišné uhlí. Z tohoto důvodu se jeví jako naprosto ideální prostředek při průjmech. Nejběžnější indikace je u detoxikačních kůr, např. po chemoterapii. Dále se využívá, díky svým absorpčním vlastnostem, jako první pomoc u otrav u dospělých i u dětí. Rostlinné uhlí je rovněž velmi účinným lékem pro vnější použití, neboť laicky řečeno - vstřebává (vytahuje) škodlivé látky. Hodí se ve formě obkladu na nejrůznější druhy bodnutí, štípnutí a pokousání hmyzem a poranění způsobených jedovatými rostlinami. Objevují se i doporučení na cucání kousku čárklu při bolestech krku virového i bakteriálního původu.


A jaký zázračný všelék nesmí chybět ve vaší lékárně, milé čtenářky?

 

 

Soutěž:  Voltaire

 

 

Reklama