.

„Domácí porody jsou hazard! Člověk neví, co bude v příští minutě,“ říká pediatrička z resuscitačního oddělení

Rodina

„Domácí porody jsou hazard! Člověk neví, co bude v příští minutě,“ říká pediatrička z resuscitačního oddělení

V Ústavu péče o matku a dítě v pražském Podolí otevřeli Centrum vývojové péče. Putují sem miminka, která neměla zrovna snadný vstup do života a musela být ošetřována na jednotce intenzivní péče. MUDr. Sylvy Šebkové z resuscitačního oddělení jsme se zeptali, v čem bude výjimečné a co si myslí o riskování maminek při domácích porodech.

Pro která miminka je Centrum vývojové péče určeno?
Je určeno pro miminka, která po porodu potřebují resuscitační a intenzivní péči, jsou prenatálně ohrožená. Patří sem děti předčasně narozené, s různými vrozenými vadami, s nízkou porodní hmotností, při vícečetných těhotenstvích a tak dále. Jakmile už nevyžadují intenzivní a resuscitační péči, stěhujeme je právě do Centra vývojové péče. Pro děti, které si ještě nejsou schopné držet teplotu, jsou tu inkubátory. Máme zde dvacet čtyři lůžek a z toho šest pokojů, kde mohou být miminka s maminkami. Snažíme se co nejvíce individualizovat péči a zapojovat rodiče.

centrumpodoli

V čem spočívají výhody Centra?
Jak v prostoru, tak v tom, co se tu snažíme dělat. Chceme individualizovat péči. Aby dítě trávilo co nejvíce času s matkou a bylo kolem něj co nejméně rušivých momentů. Snažíme se, aby ošetřovatelská a lékařská péče přicházela v jednu dobu a v mezidobí děti měly co nejvíce klidu a co nejvíce odpočívaly. Chceme co nejvíce minimalizovat zvukové a světelné podněty. Zkrátka aby to pro ně bylo co nejvíce příjemné. Abychom se na ně dívali co nejvíce jako na děti, ne jako na pacienty.

Některé maminky si přesto na pobyt v porodnici stěžují a připadá jim málo osobní. Proto se rozhodují rodit raději doma.
Záleží vždy na osobnosti matky. Když můžu mluvit za sebe, protože mám za sebou dva porody, nikdy bych nebyla doma v klidu. Bez zajištěné péče o mně i dítě. Myslím si, že se proto dá vydržet i případné nepohodlí porodnice. Nikdy to netrvá dlouho. Maminky často zapomínají, že nejde jen o ně, ale také o to dítě. Nerozhodují jen za sebe, ale v tomto momentě i za dítě.

Takže asi nebudete zastánkyní porodů doma.
Pro mě jsou domácí porody jednoznačný hazard. A čím déle tuto práci dělám, tím více jsem o tom přesvědčená. Člověk nikdy neví, co se může stát a je to zbytečný risk.

mimino

Ženy, které se rozhodnou pro porod doma, často argumentují tím, že když probíhá těhotenství bez komplikací, není se ani u porodu čeho obávat. Je to tak?
Je to nesmysl, člověk nikdy neví, co bude v příští minutě. Neexistuje porod, o kterém by bylo možné dopředu říct, že bude bez komplikací. To nikdy nemůžete vědět.

Asi tedy ani v případě, kdy žena bude rodit poblíž porodnice…
To je asi stejné. Nikdy nevíte, jak se porod bude vyvíjet. Může jít o překotný porod, který vyžaduje akutní pomoc. A ta tam nebude. Při porodu se totiž může vyskytnout spousta komplikací, stran matky i dítěte. Matka může hodně krvácet, u dítěte se zase obáváme hlavně hypoxie, tedy že dojde z různých důvodů k nedostatku kyslíku a to dítě nebude porozeno včas a nedostane po porodu potřebnou péči. Rozhodují pak minuty. Asi šest až deset procent novorozenců potřebuje po porodu pomoc. Je otázka, zda matka, která se rozhodne rodit doma, bude v této rizikové skupině, nebo ne.

Čtěte také:

   
09.12.2015 - Těhotenství a porod - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. avatar
  [27] manki [*]

  Já rodila v 78 syna a v 81 dceru. První porod byl kleštěmi a druhý zvonem. Asi by to dopadlo hodně špatně, kdybych rodila doma. Nedávno jedna paní vysoudila peníze za to, že dítě proti její vůli odvezli do porodnice na vyšetření, protože měl saniťák a nebo doktor, to už nevím pochybnosti. S kým by se ta paní soudila, kdyby ten porod nedopadl dobře? Nechápala jsem to, jak může někdo takhle hazardovat se zdravím toho nejdražího na světě??

  superkarma: 0 13.12.2015, 22:35:20
 2. [26] Ifankar [*]

  Psychika zvlášť při porodu fakt dělá hodně... vyzkoušela jsem si to na vlastní kůži. Od drobností typu, že za mnou vrchní sestra na šestinedělí vlezla až do sprchy s tím, že mám okamžitě uvolnit pokoj další paní a čekat s miminkem na příjezd manžela na chodbě na nafukovacím kruhu přes hodinu, po důležitější věci typu, že někdo, kdo se mi za celou dobu vedení mého porodu nepředstavil, chtěl po manželovi, aby odešel pryč, protože mu překážely manželovy dlouhé nohy (má přes 2m) při občasných kontrolách, které tam v klidové fázi porodu prováděl... Naprosto zbytečné zážitky :-( (Rodila jsem minulý rok ve velké a odborně špičkové porodnici :-()

  superkarma: 0 12.12.2015, 23:18:35
 3. [25] Ifankar [*]

  Nemám odvahu na to rodit doma a jsem ráda, že existuje skvělá odborná lékařská péče. Přesto ale nechápu, proč proto mám rezignovat na slušné a důstojné zacházení. Těhotná žena přece není "pacient" se zdravotním problémem, ale normální člověk v normální životní situaci. Do domácích porodů často žene ženy právě to, jak se k nim v porodnici chovají.

  superkarma: 0 12.12.2015, 23:12:04
 4. avatar
  [24] SNÍŽEK [*]

  já kdybych rodila doma,obě děti by nepřežily Sml23

  superkarma: 0 09.12.2015, 19:17:28
 5. avatar
  [23] SandraAbigail [*]

  Domácí porod je neskutečná hloupost a hazard se životem. Když nějaká alternativní pipka chce riskovat svůj život, má na to samozřejmě právo (ale ať nečeká, že jí někdo bude zadarmo léčit, ať si to pak hezky zaplatí), ale riskovat život dítěte by měl být trestný čin. Porodnice jsou skvěle vybavené a jsou tam špičkové profesionální týmy schopné reagovat na jakýkoliv problém, který může nastat a pravděpodobnost záchrany dítěte i maminky je i při velmi velkých komplikacích velmi vysoká. Ovšem doma, tam je možnost záchrany při problémech naopak skoro nulová. Mělo by se uzákonit, že se doma prostě rodit nesmí, že to je ohrožení na životě dvou osob.

  superkarma: 3 09.12.2015, 16:49:50
 6. [22] Boros [*]

  Bébina — #19 Ale já myslím, že je v pořádku, když se pacientky ozvou. protože pokud nebudeme vědět, co jim vadí, nebude se to řešit. Já bych ovšem nevolila formu stížnosti, ale spíš připomínek. když jsem se hlásila do konkurzu na vchní, tak jsme jako jednu vizi měla anonymní dotazníky pro pacientky (i pro personál).

  Není to tak dávno, kdy bylo holení před porodem považováno za manipulaci a kdesi cosi. Osobně jsem s tím neměla problém pacientkám jsme vysvětlila, proč se to dělá a kde budu holit a pokud mají připomínky, ať je řeknou a hlit se nebude. Mojí osobě neodmítl nikdo, ale pravda je, že tehdejší vrchní mně stavěla do latě, že se příliš vybavuju (na to mám svůj názor). Dneska na porodním sále odpočívají žiletky v krabici, protože prostě není, co holit a nikomu to nepřijde divné....

  superkarma: 3 09.12.2015, 16:26:37
 7. avatar
  [21] Pentlička [*]

  Bébina — #19 Nesnáším lidi, kteří si stěžují na každou blbost. Je nemožné, aby se v nemocnici člověk cítil jako doma, ať tam jde rodit nebo stonat, případně zemřít. Pro lékaře a ostatní personál to prostě je jakási rutina, zaměstnání. Samozřejmě nelíbí se mi, když je někdo hrubý a sprostý, ale určitá neosobnost v jednání nemocničního personálu mi připadá zcela normální. A připadá mi normální, že se tomu prostě musím jako pacient podřídit. Je to vždy něco za něco - když ženy rodily doma, měly u sebe třeba samé empatické a blízké lidi, domácí prostředí atd., ale zase tu bylo velké nebezpečí poškození či úmrtí. V nemocnici je odborná pomoc po ruce, zato to tam holt není jako doma ve vlastní ložnici.

  superkarma: 7 09.12.2015, 13:05:58
 8. [20] MaVy [*]

  já jsem dost alternativně smýšlející člověk, co léky a lékaře vesměs odmítá, ale když jsem opravdu nemocná, tak za ním zajdu Sml24, rodila jsem v porodnici,nenapadlo by mě jinak Sml23 i po akutním císaři jsme třetí den šli domů, miminko bylo pořád u mě, co tři hodiny mi ho sestra dávala do postele a kromě jídla si za celou dobu nemám na co stěžovat Sml16

  superkarma: 1 09.12.2015, 12:47:27
 9. [19] Bébina [*]

  Pentlička — #14A o tom to je. Každý všechno zkousne, nikdo si nestěžuje. Jen přežít a rychle pryč a zapomenout. Kdyby měly nemocnice od každé rodičky stížnost na zacházení, asi by byla vůle něco zlepšit. Když každý mlčí, myslí si, že vše je tedy v pořádku. Otázka není, jestli rodit nebo nerodit doma, ale co vede ženy k tomu, že raději riskují porod doma než ve vybavené nemocnici. A odpověď je neosobní neempatický přístup zdravotního personálu, rutinní zákroky nedoporučované nebo přímo zakázané WHO, nerespektování vlastního přání a dokonalá psychická manipulace.

  1. na komentář reaguje Pentlička — #21
  2. na komentář reaguje Boros — #22
  superkarma: 3 09.12.2015, 12:32:49
 10. [18] Boros [*]

  Bébina — #10 Ano, to je přesně ono. Já ty matky svým způsobem chápu, protože tímhle stylem z nich děláme nesvéprávné pitomce. Dříve se sice bylo v porodnici déle, ale o mimčo se postarala dětská sestra. když začaly systémy rooming-in, vzalo se to (alespoň u nás) za dost špatný konec- prostě tady máš dítě, je tvoje, tak se starej. Plínky a jiné věci si sežeň, kde chceš, návštěv jsou denně. že porodnic ubývá a ne každý se může dostavit denně, to už jaksi nikoho nezajímá. Není vůle zaměstnat více personálu a tak se skutečně všechno honí- jí se v poklusu, protože ten, co odváží nádobí po obědě, na to má jen od-do, vizity v poklusu, protože doktorů je málo a míst v porodnicích (díky optimalizaci=rušení) ještě méně, dávají se přistýlky a není pak ani kde sedět, nedejbože vyvětrat...přesně, jak píšeš. Hlavně všechno pokud možno honem. Dítě se klidně může kojit hodinu, ale matka neustále něo řeší- pak je nervózní dítě, nervózní matka a je to začarovaný kruh. Takže milé dámy- bombardovat politiky ne za porody doma, ale za důstojné pobyty na oddělení šestinedělek.

  Jinak argumentace typu "vždyť se vždycky rodilo doma" jsou sice pravdivé, ale když se řekne a) mělo by se říci i b)- že občas umřelo dítě, občas i s matkou, děti byly poškozené- jistě, že ne všechny, ale stávalo se. Ovšem dřív se to bralo jako něco, co k tomu patří. Dneska, kdy je problém s těhotněním, donošením dítěte, je tohle opravdu zbytečné.

  superkarma: 7 09.12.2015, 12:19:45
 11. avatar
  [17] kobližka [*]

  samecka — #16 Čekala jsem,kdy zareaguješ,bylo mi to jasný Sml32

  Zklidni se a nebudeš dělat blbiny Sml30

  superkarma: 0 09.12.2015, 11:51:39
 12. avatar
  [16] samecka [*]

  kobližka — #13prdlajs, to se naše krasava neodhlásila z horního počítače...A to jsem z jejího přihlášení objednala dárek... Pro ni!!!!!!!!!!!!Sml41

  1. na komentář reaguje kobližka — #17
  superkarma: 0 09.12.2015, 11:11:03
 13. avatar
  [15] kobližka [*]

  Pentlička — #14 Sml67 Sml22

  superkarma: 0 09.12.2015, 11:07:52
 14. avatar
  [14] Pentlička [*]

  Já rodila 2x ještě za totáče a nikdy mě nenapadlo, že bych se měla v porodnici cítit jako doma. Prostě to byla nemocnice, vopruz, ale za zdraví moje i dítěte to prostě bez diskuse stálo. I to, že nás bylo 6 na pokoji, jedny sprchy a záchody bez toaleťáku na celé poschodí, vložky typu prkno jsme musely nosit bez kalhotek a na vizitě je povinně před ostatními ukázat, děti nám vozili jen na kojení zabalené jak vánočky a jiné a jiné nepříjemnosti. No a co? To je život, pár dní nepohodlí za to rozhodně stálo.

  1. na komentář reaguje kobližka — #15
  2. na komentář reaguje Bébina — #19
  superkarma: 2 09.12.2015, 10:47:36
 15. avatar
  [13] kobližka [*]

  Darix — #7 No,nebllbni,já byla na tom,že tys mladá holka bez dítek Sml16Sml80

  1. na komentář reaguje samecka — #16
  superkarma: 1 09.12.2015, 10:02:42
 16. [12] bobani [*]

  doma bych nikdy rodit nechtěla

  superkarma: 1 09.12.2015, 09:44:57
 17. [11] zzandaa [*]

  Nikdy bych si nedovolila rodit doma. Tohle odsuzuji. Nikdy člověk neví, co se může stát.

  superkarma: 1 09.12.2015, 09:22:41
 18. [10] Bébina [*]

  Darix — #7 RenataMor — #8Já tedy veget v porodnici neměla a to mám dítě čtyřleté. Ani moje sestra veget neměla a má děti 3roky a 3měsíce. Moje zážitky jsou takové, že v prodnici se nespí. Vůbec. Když neřve dítě vlastní, řve dítě cizí, takže neustálý kravál. Vedro, protože se nesmí větrat kvůli miminům. Ráno jedna vizuta na harantě, druhá na matku. Když se ženská snaží kojit, pak si musí ještě pro příkrm, přinesou jí oběd a rychle rychle se najíst, za 20min si to seberu. Ale já teď budu 20min kojit a pak jdu ještě pro příkrm. Když mimino po kojení usne, probudí ho vizita, takže se pobleje a kojí se nanovo. Ne vážně ne, já jsem si odpočinula až doma. Druhý den po návratu z nemocnice mě sice psychicky totálně rozhodila vlastní matka, která se holedbala, jak mi bude pomáhat, ale během 3h návštěvy nedokázala ani sundat prádlo se šňůry a vyměnit vodu psovi, navíc zrovna bylo sčítání lidu, takže já pitomá s mlékem na mozku jsem se snažila vyplnit formulář. Ale třetí den po návratu jsem se vzchopila, z rozřezaným břichem začala normálně fungovat včetně vaření a úklidu baráku a pořád to bylo méně náročné, než být v porodnici, kde sice dostanu jídlo pod nos, ale člověk nemá na nic klid, pohodlí a soukromí.

  1. na komentář reaguje Boros — #18
  superkarma: 1 09.12.2015, 09:20:28
 19. avatar
  [9] gerda [*]

  Darix — #7Já to myslím v rámci psychického "pohodlí" - známé domácí prostředí, žádné bílé pláště, žádná disciplína, příkazy....taky jsem si pobyt v porodnici, zvláště ten druhý, velice užívala. Protože mi bylo jasné, že tak se mám naposledy v životěSml30

  superkarma: 1 09.12.2015, 09:08:34
 20. avatar
  [8] RenataMor [*]

  přesně tak, v porodnici se přeci jen ty první 3 dny postarají

  1. na komentář reaguje Bébina — #10
  superkarma: 0 09.12.2015, 09:04:08
 21. avatar
  [7] Darix [*]

  gerda — #3No, neblbni, jakého pohodlí? Já měla děcka ještě na látkových plenách - vyvařovala jsem je a prala ručně. V porodnici mi navařili, zbytek jsem dotlačila šunčičkami a ovocem, co mi přivezli "návštěvy". Jen jsem četla, koukala na miminko a klábosila na pokojích s ostatními mámčami. Veget.

  1. na komentář reaguje gerda — #9
  2. na komentář reaguje Bébina — #10
  3. na komentář reaguje kobližka — #13
  superkarma: 1 09.12.2015, 08:55:46
 22. [6] zlá teta [*]

  každá, která si vynutí rodit doma, by měla být plně zodpovědná za následky. A ne pak ještě žalovat nemocnici, že už to nezachránila. Když chtějí žít přírodně, tak ať se starají sami. Ale škoda těch dětí, které si nemohou vybrat.

  superkarma: 2 09.12.2015, 08:41:32
 23. [5] Nikar [*]

  První porod byl v pohodě, malý i já zdravý. U druhé jsem také rodila v nemocnici, vše bylo bez komplikací až do porodu, porod překotný, malou oživovali, pak o.k. Za tři hodiny mi sdělují, že sama dýchat nedokáže...převoz na jip do jiného města. Já za ní mohla třetí den (nebyla pro mě postel), za další dva dny převoz na další jip, 130 km od domova....tam nakonec malé pomohli...vrozený zápal plic, asfyxie, na kyslíku....domů jsme přišli po 24 dnech...nikdy bych nerodila doma. A nechápu ženy, co takto hazardují se životem svých dětí. Kdybych nerodila v nemocnici, dcerka nepřežije.

  superkarma: 3 09.12.2015, 08:12:20
 24. [4] efina [*]

  V roce 1977 jsem porodila druhou dceru doma.Vše dopadlo dobře díky řidiči sanitky ,který na to byl vyškolený a hned nás odvezl do nemocnice.Můj názor na to.Už více né rodit doma.Doporučuji porod v nemocnici tam jsou na vše připraveni.

  superkarma: 0 09.12.2015, 07:17:46
 25. avatar
  [3] gerda [*]

  Opět se potvrzuje, že kvůli zdraví matky i dítěte stojí za to vzdát se na pár dnů svého pohodlí. Dnešní podmínky v porodnicích jsou ostatně nesrovnatelné s těmi před cca 40 lety, tak nevím, proč ta umíněnost.Sml80 Pár dnů ve srovnání s dlouhými roky, kdy si pak můžeme vyčítat svoji blbost....Sml15

  1. na komentář reaguje Darix — #7
  superkarma: 5 09.12.2015, 06:47:03
 26. [2] evamates [*]

  Nechápu ženy, které ohrožují život dítěte tím, že chtějí rodit doma

  Sml15Sml80

  superkarma: 2 09.12.2015, 06:13:42
 27. [1] 1anicka [*]

  rodit doma bych dala jako trestný čin

  superkarma: 3 09.12.2015, 03:17:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme