Domácnost

Domácí pekárna I – základní informace

 

Domácí pekárna je hitem posledních měsíců, na trhu je však již více než dva roky a získává si stále více příznivců. Ač určena hlavně pro přípravu bezlepkového pečiva, stává se svojí všestranností užitečným kuchyňským pomocníkem. Nabízím vám několik základních informací i chytrých vychytávek.

 

Jak vybírat?

Nejlepší zkušenosti jsou s těmi, které mají dva hnětací háky. Pekárny s jedním hnětacím hákem mohou nedostatečně prohnětávat těsto.

Vybírejte také spíše značkové modely, tedy nejlépe ty, které mají v pozici „kuchyňské spotřebiče“ dobré jméno.

Kvalitní pekárna pak stojí zhruba okolo dvou tisíc korun, ale i za polovinu lze pořídit dobrý spotřebič. Vždy se koukněte po referencích na jednotlivé značky, to je základ úspěšné koupě.

 

Princip pekárny

Domácí pekárna vzhledem připomíná friťák a je to geniální prostředek, který vám vylepší vztah ke kynutému těstu. Do pečící formy nasypete a nalijete všechny ingredience, vždy nejprve tekuté a pak sypké, poté zmáčknete zvolený program a už se jen těšíte…

Pekárna si nejprve celý obsah předehřeje, aby se kvasinkám dobře množilo, a pak hněte, kyne, hněte… a nakonec začne péct.

K dispozici je několik různých programů na speciální chleby i ty klasické, někdy je opravdu těžké si v tom množství vybrat. Lze v ní péct i třené moučníky, sekanou, nebo si jen nechat připravit kynuté těsto.

 

Některé pekárny mají i časovač. Tedy možnost dát do pekárny vše potřebné a pečení si načasovat až o několik hodin dopředu. Večer si tak připravíte „na chleba“ na sedmou ranní a v sedm následujícího rána vás probudí příjemná vůně.

Při tomto postupu však nepřidáváme ingredience podléhající zkáze, třeba jogurt, vajíčka, cibule atd.

 

Chuť chleba

Chuť chleba z pekárny je jiná, už jen proto, že princip pečení je jiný a také pečeme z klasických kvasnic, zatímco obyčejný chléb Šumava je z kvásku. Chleba si zachovává hodně vlhkosti - s touto vlhkostí musíme velmi pečlivě hospodařit, je to základ úspěchu. Chutí se dá přirovnat k různým speciálním chlebům z obchodu typu slunečnicový, cereální nebo toustový. Je třeba počítat s pěkně vypečenou kůrkou. Barvu kůrky lze na pekárně také nastavit „světlá“ , „střední“ nebo „tmavá“.

 

Kolik stojí pečení?

Chytré hlavy propočítaly, že jedno pečení na ten nejpoužívanější program, což je asi tříhodinová příprava, stojí na elektrické energii zhruba 3-4 Kč, zatímco pečení stejně velkého chleba v klasické troubě vás přijde na 8 Kč. Pokud chcete být velmi pečliví, pak si můžete propočítat i ceny ostatních surovin, jako je mouka, voda, mléko, droždí, sůl, kmín...

Nejdráže vychází sladké pečivo typu mazanec nebo vánočka, kam dáváme máslo, rozinky, kandované ovoce, ale stejně taková 1,5 kg vánočka za 20 Kč… kde ji pořídíte, že? Chuťově se ale nedá s kupovanou srovnat.

 

Péče o pekárnu

Péče o pekárnu je naprosto jednoduchá, a tím si získá každou hospodyňku, která opravdu nesnáší mytí plechů a hrnců. Pekárnu totiž skoro netřeba mýt. Speciální nepřilnavý povrch opravdu nic nepřichytí, a když po ukončení pečení vyklopíte finální výrobek, je pečicí forma prakticky čistá. Stačí ji jen otřít suchým ubrouskem a vyndat háky, pod kterými někdy zůstává malý zbytek těsta. Opravdu doporučuji stejně jako výrobce čistit háky ještě teplé až horké, protože když forma vychladne, jsou o poznání hůře vyndávat a hůře čistit. I když taková hrůza jako s připáleným hrncem to zdaleka ani v tomto případě není. Hnětací háky lze vyndat před posledním kynutím, ale pečení i s háky ničemu nevadí. Jen budou otištěny ve spodní části chleba.

Vnitřek pekárny, kde najdeme topná tělesa, čas od času vyluxujeme dlouhým nástavcem a povrch otíráme podle potřeby od prachu či jiných nečistot vlhkým hadříkem.

Toť vše.

 

Záhadné mouky a zmatené recepty

Při pronikání do tajů domácího pečení jistě narazíte na pojmy chlebová mouka, což je speciální žitná mouka. Zde je malá tabulka číselných kódů, kterými se označují typy mouky.

Pšeničné mouky
00 Pšeničná mouka hladká světlá
T 400 Pšeničná výběrová polohrubá
T 405 je umletá ze zrna, které má odstraněný klíček a obal (otrubu) a je vlastně nejsvětlejší, a tedy „nejmíň" celozrnná.
T 450 Pšeničná hrubá (krupice)
T 512 Pšeničná pekařská speciál
T 530 Pšeničná mouka hladká světlá - pekařská speciál
T 550 Pšeničná mouka polohrubá světlá
T 650 Pšeničná mouka hladká polosvětlá, pro pečení chleba jsou vhodnější mouky s T650
T 700 Pšeničná mouka světlá, chlebová
T 1000 Pšeničná mouka hladká tmavá (chlebová)
T 1050 Pšeničná mouka chlebová, je hladká, tmavá
T 1150 Chlebová mouka
T 1800 Pšeničná celozrnná hrubá; celozrnná jemná

Žitné mouky
T 960 Žitná chlebová
T 1700 Žitná celozrnná

 

Pro začátek můžete vyzkoušet některou z hotových suchých směsí na pečení chleba, tam přidáváme jen vlažnou vodu.

 

Je třeba dodržet základní poměr suchých a mokrých surovin, můžeme přidávat prakticky cokoliv, sýr, smetanu, pivo, ovoce, semínka, koření, obilné klíčky, uzeninu, smaženou cibulku, med… ale vždy promyslete, neovlivní-li to právě poměr suchých a mokrých surovin.

Vždy do pekárny dáme nejprve tekuté přísady, pak sypké, a nakonec kvasnice.

Ačkoliv je v receptech často uváděna polohrubá či dokonce hrubá mouka, je to patrně chyba překladatelů, protože chleba s touto moukou je drobivý a postrádá chlebové chuti. Vždy používejte hladkou, k sehnání je i mouka Liva, celozrnná hladká mouka, ta je úplně ideální jako přídavek.

Často se zmiňuje chlebová mouka, což je vlastně žitná speciální mouka. Lze ji nahradit polosvětlou hladkou.

Pokud používáte celozrnnou mouku, a je-li obsah 45 %, přidejte ½ lžíce octa, nejlépe kvalitního, například jablečného. Ocet podporuje kynutí celozrnných chlebů tím, že zpevňuje lepkovou strukturu. Ve finálním výrobku cítit není, žádných strach.

 

Během hnětení a kynutí je dobré občas do pekárny nakouknout, stěrkou oddělit od stěn zbytky mouky a je možné během posledního kynutí vyndat metly, v chlebu pak nebudou dole otisky.

Stejně tak kontrolujeme konzistenci těsta, musí při hnětení tvořit charakteristickou pevnou pružnou kouli, pokud se lepí, přidejte trochu hladké mouky, pokud je příliš těžké či dokonce nadzvedává mísu, pak přidejte trochu tekutin. Po upečení nádobu vyndejte, nechte asi 10 minut vychladnout a pak vyklopte. Pokud to napoprvé hned nejde, zahýbejte hnětacími metlami, chléb se pak uvolní. A ihned otřete a očistěte ještě teplou formu. Za studena to jde podstatně hůř.

 

Na závěr jeden recept:

Semínkový chléb

½ čajové lžičky sušených kvasnic nebo půl kostky droždí

400 g světlé hladké mouky

1 polévková lžíce cukru

15 g másla

1 polévková lžíce sušeného mléka

1 čajová lžička soli

280 ml vody

Po prvním hnětení je čas k přidání semínek, trouba to většinou oznamuje pípnutím. Přidáme po půlce polévkové lžíce semínek - slunečnicových, lněných, sezamových, dýňových, kmínu či máku…

 

Ušatý chleba – častý problém!

Do pekárny během pečení nikdy nenakukujte, nezvedejte víko. Jinak se střed chleba propadne a vznikne tzv. ušatý chleba. Dá se jíst, ale není to ono. A potvrzuji, že stačí opravdu hodně rychlé zvednutí víka, a chleba je ušatec!

Další příčiny ušatého chleba jsou

- velká dávka kvasnic                           

                        - mnoho tekutin

            - teplota surovin nad 25 °C, pak zběsile kyne a následně se propadá

 

Máte nějaké další zkušenosti?

Pokračování příště… Mrkneme na jiné než chlebové laskominy!

   
16.02.2007 - Dům a byt - autor: Renata Petříčková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [77] musilovahana [*]

  Domácí pekárnu nemám,ale výrobky už jsem jedla. Byly vynikající.

  superkarma: 0 22.09.2012, 19:04:41
 2. avatar
  [74] Tebi [*]

  Týna: toho Loskutáka jsem viděla, škoda že to bylo tak krátké! Doufám že natrefím další díl o pekárně - já se nedívám pravidelně....

  superkarma: 0 19.02.2007, 19:15:05
 3. avatar
  [73] Týna [*]

  IMI: mluvíš mi z duše... mmch. v úterý natáčím další díl o pekárnách do Loskutáka - tentokrát ukáži právě kouzlo kynutého těsta z pekárny.... takové ručně se tou vařečkou nevymíchá ani kdyby se ruce ztrhaly

  superkarma: 0 18.02.2007, 22:21:07
 4. avatar
  [72] Tanzi [*]

  IMI: pod to se nezbývá, než podepsat.
  Jenom bych snad přidala, že je to i radost vidět jak se daří..a s pekárnou se daří opravdu.

  superkarma: 0 18.02.2007, 21:40:26
 5. avatar
  [71] IMI [*]

  nejvíc jsem ocenila domácí pekárnu letos na silvestra, kdy jsme se vrátili do města po 14ti denní nepřítomnosti po sedmé hodině večer a všechny obchody a obchoďáky mezi kterými jsme kroužili kolečka ve snaze koupit aspoň deset rohlíků byly zavřené a otevřené až po novém roce, doma vymeteno. naházela jsem do pekárničky suroviny a o půlnoci už jsme pojídali chlebíčky z čerstvé voňavé, byť hranaté veky.

  mám na ní ráda to, jaký je teď pečení čistý proces - jestli něco nenávidím, tak drhnout odmočené těsto z dřevěné vařečky. mám ráda, že si namíchám přesně takový chleba, na jaký mám chuť a tu pestrost, kterou mi obchody nabízí pouze za neúměrně velké peníze. a mám dobrý pocit, že vím, co jsem tam nasypala - že celozrnný je skutečně celozrnný, nikoli přibarvený na tmavo a posypaný semínky , vím kde všude se ten chleba válel a kdo na něj šmatal.

  kupovala jsem pekárničku s tím, že když budem delší dobu na chatě, tak si tam upečem čerstvé pečivo. vůbec jsem neplánovala používat ji běžně doma při mém odměřeném vztahu ke kuchyni. nepočítala jsem s tím a dnes je to jediný skutečně vytížený a permanentně používaný spotřebič.

  to se mi obvykle nestává, takže bych neřekla, že úspěch pekáren je nějakou módní vlnou, jako když každý potřeboval toustovač a topinkovač a po čase to skladuje v krabici. nebo jak tu někdo psal - vlna budovatelského nadšení, kdo nepeče s námi, peče proti nám. :-) pro toho, kdo kynuté pekl a peče často je to bezva způsob, jak si ušetřit spoustu práce a špinavého nádobí. pro ty, koho zajímá zdravá výživa je to způsob, jak obohatit jídelníček a neprojíst kalhoty. nedivím se prostě, že to oslovilo tolik lidí

  superkarma: 0 18.02.2007, 14:10:46
 6. avatar
  [70] Dájka [*]

  Možná to časem zkusím. Peču špaldový chleba podle Biokuchařky Hanky Zemanové. Když do něj přidám vlašské ořechy, rodina ho luxuje ještě teplý a bez ničeho. Je opravdu moooooc dobrý . Pekára by mohla pošetřit čas a dřinu při půlhodinovém hnětení celkem tuhého těsta....

  superkarma: 0 18.02.2007, 12:56:53
 7. [69] Samík97 [*]

  Já jsem kdysi "ze sportu" zkoušela doma upéci chleba.Byl moc dobrý -ale energie moje i elektrická se nevyplatí.Líp je zajít do malé pekárny.Taky je měkký,dobrý a voňavý.

  superkarma: 0 17.02.2007, 17:58:46

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [68] algidda [*]

  sarce: Já mám ETA Harmony a je skvělá.

  superkarma: 0 17.02.2007, 17:13:23
 2. avatar
  [67] sarce [*]

  nad pekárnoupřemýšlím už více jak 1/2 roku,ale zatím jsem se neodhodlala pro kterou.

  superkarma: 0 17.02.2007, 16:45:37
 3. avatar
  [66] Tebi [*]

  Já nemám pekárnu, tak nemám žádné zkušenosti, ale článek jsem si přečetla s chutí a líbí se mi, jak je napsaný.

  superkarma: 0 16.02.2007, 21:55:02
 4. avatar
  [65] Žábina [*]

  folkart: naštěstí, viď

  superkarma: 0 16.02.2007, 18:00:12
 5. avatar
  [64] folkart [*]

  ten článek mi fakt pobavil, to se autorka nemohla někde lépe informovat a co ta fotka no to je hrůza, to by mě přešla chuť. Vlastním taky pekárnu a peču skoro denně, ale takovýhle chleba se mi v životě nepovedl

  superkarma: 0 16.02.2007, 17:09:36
 6. avatar
  [63] medved [*]

  Žábina: jiste, nebyla to chyba pekarny....to je fakt....

  superkarma: 0 16.02.2007, 15:17:58
 7. avatar
  [62] Žábina [*]

  medved: no ale to nebyla vina té pekárny, že se ten chleba nepovedl

  superkarma: 0 16.02.2007, 14:17:57
 8. avatar
  [61] Meander [*]

  medved: To jo, upečou, ale ten bezlepkový chleba má hnusnou chuť a strukturu. Krom toho ta směs je šíleně drahá, takže Vašek nejí chleba vůbec a taky žije.

  superkarma: 0 16.02.2007, 13:27:58
 9. [60] niagára [*]

  když je dobře udělaný, tak se dájíst i bezlepkový, záleží na výrobcích, nejlepší je péct si bezlepkový chleba doma, ale taky záleží na tom, z jaké směsi

  superkarma: 0 16.02.2007, 13:27:14
 10. avatar
  [59] medved [*]

  ja mam pekarnu necely tyden chleba jsem pekla jeden, vysledek nic moc, ale ja mam v planu spis sladky...snidame sladky pecivo a po dvou letech jezeni toho samyho z tech par pekaren v okoli uz mi to lezlo na nervy...tak jsem chtela neco vlastniho, ale jsem kuze lina takhle je babovka hotova raz dva a snidane je na stole

  superkarma: 0 16.02.2007, 13:26:14
 11. avatar
  [58] medved [*]

  Meander: bych si skoro myslela, ze prave pro celiaky je to idealni...ze si tam upecou co potrebujou...na trhu je bezlepkovych veci malo a drahy

  superkarma: 0 16.02.2007, 13:24:50
 12. avatar
  [57] Meander [*]

  Chtěla jsem si pekárnu koupit, ale pro mě samotnou to nemá význam. Můj milý normální chleba nesmí a bezlepkový se zase nedá jíst, neb je hnusný.

  superkarma: 0 16.02.2007, 13:12:29
 13. avatar
  [56] algidda [*]

  Když jsem koupila pekárnu tak syn prohlásil:Za chvíli budeme jako Mormoni i chleba si budeme péct. Teď už by jiný nesnědl.

  superkarma: 0 16.02.2007, 13:03:56
 14. avatar
  [55] Vivian [*]

  Prskoletka: to by sis ale musela doma vyrábět všechno

  superkarma: 0 16.02.2007, 12:52:28
 15. avatar
  [54] Tanzi [*]

  Rikina: tak takovou debatu si neumím představit, ta by byla hustá zvláště kdyby se někomu zadařilo pár melounků.

  superkarma: 0 16.02.2007, 12:37:30
 16. [53] Rikina [*]

  Tanzánie: slosování sportky nemá diskusi. Kdyby ji mělo, a tak zábavnou, jako zde, taky bych si početla.

  superkarma: 0 16.02.2007, 12:21:38
 17. avatar
  [52] xxl35 [*]

  zaujala mně tato věta: Často se zmiňuje chlebová mouka, což je vlastně žitná speciální mouka. Lze ji nahradit polosvětlou hladkou. Pokud vím tak pšeničná je pšeničná a žitná je žitná,proto je asi na trhu chlebová pšeničná a chlebová žitná. Autorka by si po sobě měla článek přečíst a nepsat bludy.

  superkarma: 0 16.02.2007, 12:20:56
 18. avatar
  [51] Tanzi [*]

  Rikina: ted si protiřečíš
  cituju: Kupříkladu noviny, to je takové to papírové s písmenky, čtu taky téměř celé, kromě slosování sportky, poněvadž nesázím.
  ale vzápětí čteš článek o pekárnách, ač nepečeš

  Ale to je fuk, sranda musí bejt.

  superkarma: 0 16.02.2007, 12:14:01
 19. avatar
  [50] Tanzi [*]

  Rikina:

  superkarma: 0 16.02.2007, 12:13:15
 20. [49] Rikina [*]

  Suzanne: jsem takový poctivý blbec, že si přečtu všechny články. Což neznamená, že ke všem něco píšu... ale tady je to legrace. Kupříkladu noviny, to je takové to papírové s písmenky, čtu taky téměř celé, kromě slosování sportky, poněvadž nesázím. Číst písmena je asi nějaká úchylka.

  superkarma: 0 16.02.2007, 11:48:07
 21. avatar
  [48] Janecka [*]

  Známá ji má kvůli nemoci(nesmí lepek)- celiak,tak si peče chleba sama.Ukazovala mi to aje to super .Uvažuji,že si ji taky koupím.

  superkarma: 0 16.02.2007, 11:43:14
 22. avatar
  [47] Sirikit [*]

  Žábina: s tím osahaným pečivem máš pravdu -minulý týden napomenula prodavačku v Plusu nějakého (asi) bezdomovce, aby nesahal na rohlíky špinavými rukama. Chlap na ní koukal, pak si počkal až poodešla, stoupl si k regálu s pečivem a začal kašlat bez toho, že by si přikryl pusu. Bylo vidět, že je to schválně. Přešla mě chuť na jakékoliv pečivo.

  superkarma: 0 16.02.2007, 11:40:38
 23. avatar
  [46] Suzanne [*]

  Rikina: a proč vůbec sleduješ diskusi o pečení? Podle článku je dost nabíledni, o čem a kdo tu bude diskutovat

  superkarma: 0 16.02.2007, 11:36:17
 24. avatar
  [45] Prskoletka [*]

  Vivian: u nás dělá holka co dělala v pekárně a když mi vyprávěla jak tam pečou a vše krysy a šváby prolezou děkuji,ale ne

  superkarma: 0 16.02.2007, 11:35:40
 25. avatar
  [44] Vivian [*]

  Žábina: a to já neřeším, já na tyhle věci nejsem háklivá. Nemocný jsme z "ošahanýho" chleba ještě nebyli .. A kvůli jednomu chlebu jednou za měsíc bych si přístroj tak jako tak nekoupila, to by se ani nevyplatilo...
  Ale kdyby nás bylo víc a pečivo by se u nás jedlo, tak by mě to taky bavilo , pečení je tvůrčí činnost . Třeba bych se časem to naučila tak, že by se to i dalo jíst

  superkarma: 0 16.02.2007, 11:31:44
 26. avatar
  [41] Marbulka [*]

  Taky mám pekárnu s jedním hákem a těsto je vždy perfektně promíchané. Nejvíc na ní oceňuju ty kynutá těsta

  superkarma: 0 16.02.2007, 11:30:09
 27. avatar
  [40] Žábina [*]

  Vivian: pro mě velkej argument je ten, že vím CO si do toho chleba dám, a vím že mi na něj nikdo nemaká špinavýma rukama...protože cesta z pekárny k zákazníkovi je sakra dlouhá

  superkarma: 0 16.02.2007, 11:24:44
 28. [39] Rikina [*]

  Pianistka: nebude. Měla bych z toho pečícího fanatismu legraci, i kdyby svítilo

  superkarma: 0 16.02.2007, 11:14:13
 29. avatar
  [38] Vivian [*]

  No jo, tchyně už si ten zázrak taky pořídila.
  Já bych při svý šikovnosti vyráběla samý "ušáky"... Pro mě je jistější spolehnout se na tu pekárnu, kde mi napeče někdo jinej U nás se pečivo stejně skoro nejí, takže se to i vyplatí...

  superkarma: 0 16.02.2007, 11:09:40
 30. [37] Pianistka [*]

  Rikina: to bude asi tím negativním počasím

  superkarma: 0 16.02.2007, 11:09:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme