Vztahy

Domácí násilníky čeká větší izolace od oběti


Poslanci dnes v prvním kole schválili vládní návrh zákona, který zpřísňuje posuzování domácího násilí. Návrh stanoví jasná pravidla pro nakládání s násilníky a vyjmenovává činnosti, které má násilník během vykázání ze společné domácnosti zakázané.

Podle ministerstva spravedlnosti se tím zamezí různému výkladu zákona. Pokud nakonec projde návrh sněmovnou, Senátem a podepíše jej prezident, agresor by musel nejen opustit společnou domácnost, ale nesměl by se ani přiblížit do jejího okolí, kontaktovat a pronásledovat oběť nebo se obracet na příbuzné oběti a společné známé.

Tento přístup vítají organizace, které poskytují obětem domácího násilí pomoc. „Pronásledování nebo obtěžování je až ze 70 procent spojeno s domácím násilím. Evidujeme případy, kdy agresor poslal oběti denně až padesát esemesek," uvedla již dříve ředitelka pražského intervenčního centra Marie Šusterová.

Policie může vykázat násilníka z bytu na deset dní. Nový zákon jasně definuje, co všechno má být uvedeno v žádosti soudu o předběžné opatření, které může dobu vykázání prodloužit až na jeden měsíc ode dne skončení desetidenního vykázání. Podle ministerstva spravedlnosti musí být ze žádosti jasně patrné, že se jeho autor domáhá nařízení předběžného opatření. Dále musí kromě obvyklých náležitostí uvést žadatel důvod žádosti a doložit, kdo je vlastníkem společného obydlí.

O některých případech brutálního domácího násilí, včetně toho, jímž se zabýval v úterý pražský vrchní soud, se můžete dočíst Slzy už nepomohly, sáhla po noži...
   
12.02.2009 - Láska a vztahy - autor: Jan Exner

Komentáře:

  1. [1] FAXÍK [*]

    souhlasím s tím mělo to platit už dávno,byla bych ušetřená všech starostí spojených s domácím násilím

    superkarma: 0 12.02.2009, 18:26:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme