Bulvár

Domácí násilí stále burcuje

Problém stále bolavý a palčivý je domácí násilí. Žije mezi námi spousta žen, která je vystavena fyzickému či psychickému týrání ze strany svého partnera. O většině z nich ani nevíme, protože zdaleka ne všechny v sobě najdou sílu tomuto stavu čelit.

Tomu, aby začaly tuto situaci řešit, jim brání stud, strach, obavy a další aspekty, které znají jen ony samy. Přesto je ale potřeba těmto ženám pomoci. Vždyť agresivní atmosférou v rodině netrpí jenom ony, ale negativně se odráží i na dětech.

Ukazuje se, že pasivní přítomnost dětí při domácím násilí je velkým problémem, který je potřeba řešit,“ říká Marie Vavroňová, ředitelka občanského sdružení ROSA. „Děti, které jsou svědky týrání, přitom mají dle mnoha výzkumů stejné obtíže jako ty, které jsou samy týrány. Často trpí poruchami chování, emocionálními potížemi, úzkostmi a depresemi, nízkým sebevědomím a zdravotními obtížemi.“

Jen v roce 2003 se na Informační a poradenské centrum ROSA obrátilo 130 nových klientek, které týral jejich partner – manžel, druh, přítel, ať již stávající či bývalý.

Způsoby, jakými byly týrány, jsou alarmující a těžko pochopitelné: ponižování, vulgarismy, křik, vydírání, zastrašování, zákazy, příkazy, vyhrožování zabitím, fackování, škrcení, zkopání či ohrožování střelnou nebo bodnou zbraní jsou jenom částečným výčtem „aktivit“ násilnických partnerů. Někteří se navíc nepozastavili ani nad partnerčiným těhotenstvím a zbili ji přes narůstající bříško.

Jedenáct neziskových organizací proto vyhlásilo Kampaň proti domácímu násilí na ženách. Cílem kampaně je zvýšit informovanost o domácím násilí a zároveň posílit povědomí o nepřijatelnosti tohoto jevu. Kampaň chce ukázat, že domácí násilí nelze tolerovat.

Kampaň se zároveň zaměří i na některá konkrétní témata spojená s domácím násilím:

 • nutné změny v legislativě,
 • nutnost posílení pozice oběti,
 • nutnost jasného odsouzení násilí a pachatele
 • děti jako svědci domácího násilí trpí stejně jako děti, které jsou samy týrány

 

To, že násilí na ženách je palčivým problémem po celém světě, dokladuje i kampaň Amnesty International, která začíná právě dnes ve 150 zemích světa.

Domácí násilí, násilí páchané na ženách ve válečných konfliktech a obchod se ženami jsou témata této rozsáhlé kampaně.

 

Amnesty International chce kampaní v České republice napomoci k vyvracení mýtů o domácím násilí a také se zasadit o legislativní změny, které by vedly k lepším možnostem obrany obětí domácího násilí. Násilí na ženách je nepřípustným porušováním lidských práv, které organizace hájí. Také z toho důvodu chce zvyšovat povědomí veřejnosti o existenci problému násilí páchaného na ženách.

 

Mnoho lidí stále neví, že:

 

  v důsledku násilí na základě pohlaví je na celém světě zabito nebo zraněno více žen ve věku 15-44 let, než kolik zemře na rakovinu, malárii nebo následkem dopravní nehody

  každá třetí žena byla během svého života zbita, přinucena k sexu nebo jinak zneužita

  70 % ženských obětí vražd je zabito svými partnery

  každý rok jsou dva miliony dívek ohroženy ženskou obřízkou

  pro ženy je období míru i války obdobím násilí a diskriminace

  nestabilita a ozbrojené konflikty vedou ke zvýšení všech forem násilí včetně genocidy, znásilnění a sexuálního násilí

  osobní násilí přetrvává i po ukončení bojů, částečně i proto, že se začne považovat za společensky přijatelné a že jsou dostupné zbraně

  ženská práva jsou lidská práva

 

 

Žena-in je magazín především pro ženy. A protože si myslíme, že je nutné se problematikou týraných žen zabývat, připravujeme pro vás obsáhlý materiál na téma "Domácí násilí". V naší nové rubrice "Téma týdne" vám v týdnu od 5. 4. do 11. 4. nabídneme články s příběhy, reportáže a rozhovory nejen s obětmi domácího násilí, ale i s odborníky a mnoho dalších důležitých informací.

Zároveň vyzýváme Vás, naše čtenářky, abyste nám na e-mail tematydne@zena-in.cz napsaly své tipy či případné osobní zkušenosti, které se vztahují k této problematice. Děkujeme.  

 

   
08.03.2004 - Společnost - autor: Jaroslava Machálková

Komentáře:

 1. avatar
  [31] Janinas [*]

  Myšička: Máš určitě pravdu! Jenže na rozvod nemám prostě odvahu. Slyšela jsem to už od svých rodičů, od své sestry i od kamarádek, kteří mi všichni radí rozvod. Jenže po rozvodu přijdou finanční starosti a problémy s bydlením. Jsem dost konzervativní člověk a nemám ráda změny. Asi bych se musela opravdu zamilovat! Jenže to nehrozí, protože v práci jsou samí ženatí muži a jinak nikam nechodím. Také jsem na to už myslela, ale zatím jsem nenašla ten vhodný protějšek. Doufám, že se to jednou stane a pak s radostí pošlu manžela do pr... Ale jinak díky za radu a podporu!

  superkarma: 0 10.03.2004, 13:09:22
 2. avatar
  [29] Janinas [*]

  Meryl, máš úplnou pravdu! Něco podobného totiž prožívám už 10 let. Máme 2 děti, tak prostě volím menší zlo!Už mnohokrát jsem myslela na rozvod. Bez něj bych se obešla, ale on je živitel rodiny a on to moc dobře ví, tak toho může zneužívat. Dneska už jsem pochopila spoustu věcí a naučila jsem se s tím žít. Nesmím ho dráždit a je v pohodě. Běda, když se mu něco nepovede v práci nebo ho nějaká blbost rozčílí. Pak se klidím z cesty a jdu třeba ven se psem. Už vím, že kdybych zůstala doma, tak se pohádáme. Člověk si na spoustu věcí zvykne a naučí se předcházet hádkách. Manželství je věc kompromisu a manželé jsou si rovni! To jsem si vždycky myslela, protože jsem v tom vyrůstala. Měla jsem moc prima dětství a myslela jsem si , že je to tak ve všech rodinách. Až později jsem pochopila, že jsem si vzala bohužel sobce, který myslí jen na sebe a rodina je pro něj vzduch.

  superkarma: 0 09.03.2004, 13:13:39
 3. avatar
  [26] Dudlajlama [*]

  Sisi #16, kde zijes, ze si neumis predstavit vysokoskolaka, ktery mlati svoji zenu? Na VS se studuje na urcitou profesi, nikoliv charakter.

  superkarma: 0 08.03.2004, 23:28:38
 4. avatar
  [21] Silveig [*]

  Sisi: je ti 15 nebo bude 16???

  superkarma: 0 08.03.2004, 16:45:28
 5. avatar
  [18] Toniniella [*]

  Meryl: Musím souhlasit a ještě doplnit. Nejhorší na tom totiž je to psychické poškození.
  Mnoho lidí má představu, že chlap prostě ženskou první den po svatbě chytne a zmlátí. V takovém případě by asi utekla každá.
  Jenže ono to přichází postupně: Miláčku, to se ti moc nepovedlo, miláčku, ty si mi nějaká nešikovná, miláčku příště to bude lepší a postupem času miláček zmizí a nahradí ho kráva. Jenže to už je sebevědomí na nule a člověk se stydí i za to, že existuje. Tak to aspoň bylo u nás. Dostala sem do drně jenom jednou, nakonec ON ženský nemlátí, to bylo pod jeho úroveň. Ale jinak všechno domácí zvířectvo a nakonec i ku... a pi.... atak.
  Věděla sem, že má jinou, ale bála sem se něco udělat. Vnutil mi představu, že já za všechno můžu, že já sem ta špatná, že bez něho sem nula. Napsal k soudu křivou žalobu a obvinil mě bezostyšně z věcí, které sem nikdy neudělala, prý aby to šlo rychleji. A světe div se! Já se nebránila, nechala sem to svinstvo na sobě a ani necekla. Dneska bych mu to natřela, ale už je to jedno, hlavně že je v tahu se svou milovanou.
  Chci jen říct, že mi fakt dost dlouho trvalo, než sem se duševně vyrovnala. Takže asi tak.

  superkarma: 0 08.03.2004, 14:59:58
 6. avatar
  [13] kubikm [*]

  Sisi: myslím, žes na to šla dobře...
  ale mám malou poznámku - pokud alkoholik má o někoho zájem, je schopný třeba roky nepít...to už mnohokrát říkali odborníci, běda, když na to žena skočí...

  superkarma: 0 08.03.2004, 13:57:21
 7. avatar
  [10] Aja [*]

  Naštěstí se mne tohle vůbec netýká.

  superkarma: 0 08.03.2004, 12:25:30
 8. avatar
  [9] *Kotě* [*]

  kubikm: moje švagrová vypráví o kolegyni z práce, která dokonce smí jíst jenom ta jídla, která jí přítel povolí.

  superkarma: 0 08.03.2004, 12:25:05
 9. avatar
  [8] kubikm [*]

  takovým malým násilím je, když muž diktuje ženě, jaké má mít vlasy, jaké má nosit oblečení a pod.
  nemyslím jen poradit, nebo říct, to ti sluší líp, ale že ona si prostě ani nedovolí, aby si vlasy ostříhala a pod.
  jedna známá došla do práce, namalovala se, než šla z práce, zase se odlíčila - říkala, muž by se mnou nemluvil....

  superkarma: 0 08.03.2004, 12:07:06
 10. avatar
  [7] *Kotě* [*]

  Kacule: myslím, že je za tím hodně faktorů, ale když si představím sebe sama v té situaci, tak mě napadá jeden docela významný: popření a jakási "ješitnost". Ty bys přiznala svému okolí, že tě manžel bije a týrá? Neboli připustila, že sis špatně vybrala? Přiznat něco takového svému okolí, ale hlavně sama sobě, to je bolestivý proces, který může trvat pěkně dlouho.

  superkarma: 0 08.03.2004, 11:54:27
 11. avatar
  [6] Kacule [*]

  Někdy si říkám, proč ty ženské nejdou pryč. Ale teď,co něco podobného prožila moje kamarádka (naštěstí je již rozvedená), už vím, že ony se stydí.Dávají to za vínu hlavně sobě. Nikdy jsem se psychologií nezajímala, ale tohle je divné. Vždyť ony za to nemůžou, to ti chlapi jsou hnusní a ony trpí a obviňují se. Může se tím některý z článků zabývat? Zajímalo by mě jestli takové chování je u každé ženy, nebo se tomu některé dokáží postavit hned?

  superkarma: 0 08.03.2004, 11:44:44
 12. avatar
  [4] *Kotě* [*]

  ka: vždycky je nějaké řešení, tohle mu nesmí procházet! Odejít do azylového domu, požádat o policejní ochranu... já vím, že jsou u nás policajti neschopní, co se týče domácího násilí, ale doufám, že když je bude prudit široká veřejnost i samotné týrané ženy, že se to snad změní.

  Nemám sama s domácím násilím žádnou zkušenost, ani ve svém okolí, špatně se mi radí. Prozkoumala bych internetové stránky věnované domácímu násilí, je jich hodně a tady na ž-in je v rámci tématu jistě uvedou. Poradila bych se s odborníky, třeba i za tvou kolegyni, když ta sama nikam nesmí. Nenechávej ji na pospas takovému týrání. Přeju, ať to dobře dopadne.

  superkarma: 0 08.03.2004, 10:35:45
 13. avatar
  [3] jankucharo [*]

  Never say never...opravdu nikdy nevíme, co se z našeho miláčka vyklube naštěstí dnes existuje pomocná ruka..

  superkarma: 0 08.03.2004, 10:31:53
 14. avatar
  [1] kosmokosmo [*]

  Holky, musim vam neco rict:

  hele, ta Eva je sice hrozna, ale JA ji mam rada...

  superkarma: 0 08.03.2004, 06:01:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme