Rodina

Domácí násilí: Oběťmi jsou i nezletilé děti

Terčem útoků mužů v pražských domácnostech nejsou jen jejich manželky, nebo družky, ale také nezletilé děti. „V dubnu byli z bytů kvůli domácímu násilí vykázáni čtyři lidé, ve dvou případech agresoři napadli vedle žen i děti,“ uvedl dnes radní Jiří Janeček (ODS).

Bití podle něho zažil 12letý chlapec, kterého jeho otec dokonce škrtil, protože bránil svou matku útoky. Agrese skončila minulý měsíc, když muž opět ženu napadl. „Řádění otce ukončil syn, který zavolal policii, a ta násilníka vykázala z bytu,“ uvedl Janeček. Podobný případ se podle něho odehrál i v další rodině, ve které násilí muže vůči ženě a dvěma dcerám vrcholilo v uplynulých měsících. „Když muž v dubnu začal všem vyhrožovat zabitím, jedné z dívek se podařilo přivolat policii, která agresora odvedla a nakonec i vykázala z bytu,“ popsal radní.

I děti jsou obětmi domácího násilíProblémem je podle odborníků zejména to, že domácí násilí ženy mnoho let zatajují. „Při řešení jejich problémů se často dozvídáme, že čekaly, že se situace změní a jejich manžel dostane rozum,“ podotkl Janeček. Ve většině případů se ale prý nic nezměnilo, potíže se naopak prohloubily. „Jsou případy, kdy ženy o svých otřesných zážitcích začnou mluvit po několika letech. Někdy třeba až po 30 letech,“ řekl Janeček.

Oběti domácího násilí se stále častěji obracejí na odborníky v intervenčním červnu. Předloni pracovníci zaznamenali 1320 konzultací, loni jich bylo 1670. Téměř 480krát kontaktovali lidé intervenční centrum v prvním čtvrtletí tohoto roku. „Z toho lze usuzovat, že problém s domácím násilím je širší, než jak by se mohlo usuzovat z počtu lidí vykázaných z bytů,“ dodal Janeček.

Slyšela jste už o takových případech ve svém okolí?

   
14.05.2009 - Děti - autor: Jan Exner

Komentáře:

 1. avatar
  [5] shb [*]

  liduskaa123 — #3 to je takzvaný stalking, hodně o to píše F.X.Doležal, jistě by ti i poradil, sám byl obětí sledování a vyhrožování. Na mě to tu někdo zkoušel, když ž-in přecházela na novou verzi a unikly jim informace, je to trestné, neboj.

  superkarma: 0 15.05.2009, 10:18:36
 2. avatar
  [4] libélula [*]

  ja si ani nemyslim, ze by dnes deti byli vice obetmi domaciho nasili, dnes jen o tom vic mluvi na verejnosti a vychova smeruje jinym smerem, takze domaci nasili je vic videt

  superkarma: 0 14.05.2009, 18:17:44
 3. avatar
  [3] liduskaa123 [*]

  Já jsem případ a už jsem z toho venku i s dětmi, instituce pomohli, ovšem už aby byl zákon na výhružné sms a pod.....Sml69

  1. na komentář reaguje shb — #5
  superkarma: 0 14.05.2009, 17:01:16
 4. avatar
  [2] Odemětobě [*]

  Oběti domácího násilí se stále častěji obracejí na odborníky v intervenčním červnu.

  Nějak to nechápu....v říjnu nemůžou?

  superkarma: 0 14.05.2009, 13:44:44
 5. avatar
  [1] shb [*]

  V okolí neslyšela, ale i tak obecně je to fakt strašný, já bych těm čů..kům co tohle dělají pazoury ušmikla Sml41

  superkarma: 0 14.05.2009, 13:32:59

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme