Domácnost

Doma v bezpečí...

 

Spokojené dětství plné her a smíchu si přeje pro své dítko každá maminka. Proto dětem organizujeme volný čas a hlídáme je, aby se jim nic nestalo. Číhá na ně přeci všude tolik nebezpečí. Ale určitě mi dáte za pravdu, když řeknu, že jedním z nejnebezpečnějších míst je samotný domov. Tedy alespoň ten, který není uzpůsoben pro život s těmi nejmenšími.

Pojďte se s námi podívat, na co vše je nutné dát pozor v rámci zachování zdraví nás i našich dětí.

Určitě jedním z těch nejvíce střežených míst by měla být kuchyně. Zpravidla centrum všeho dění a místo, kde je nejvíce nebezpečných předmětů pohromadě. Co všechno se může stát?

 • Řezné rány – nože by měly být vždy uloženy na bezpečném místě, v dostatečné vzdálenosti od kraje linky. Nevhodným řešením v bytě, kde se pohybují malé děti, je docela určitě magnetické přichycení nožů na stěnu. Ani šuplík, kde volně leží ostré nože, není to správné místo. Ideální jsou naopak různé stojany, které dobře vypadají a jsou bezpečné. Pokud nemáte tolik místa, nebo se vám to prostě jen nelíbí, zabezpečte zásuvku s ostrými noži a předměty blokovacími páčkami. Nikdy nenechávejte lehce dostupné na kraji pracovní plochy ostré předměty, skleničky a hrnky.

 

 • Spáleniny – úrazy, ke kterým dítě přijde velice rychle a které jsou velmi nebezpečné. Nenechávejte volně přístupné hrnky s horkými nápoji, neservírujte horké nápoje, když je dítě nablízku. Zabezpečte varnou plochu sporáku, aby na sebe dítě nemohlo strhnout hrnce či pánve s vařícím olejem.

 

 • Pády - nejvíce úrazů se stává díky kluzké podlaze. Při pádu, zvláště pak v kuchyni přeplněné věcmi většinou narazíte na nějakou hranu, strhnete na sebe ubrus či hrnec. Dbejte proto, zvláště u dětí, na protiskluzové domácí obutí či ponožky s protiskluzovými ťapkami. Neučte své děti přitahovat stoličky a židle k oknům.

 

 • Úrazy elektrickým proudem – domácnost bez elektřiny a elektrických spotřebičů už si dnes nedokážeme představit. Avšak za tuto vymoženost zaplatila už spousta lidí životem. Pokud domácnost rekonstruujete či zařizujete, rozhodně se zaměřte na rozvody elektřiny. Uložte bezpečně kabely, aby za ně vaše dítko nemohlo tahat a popřípadě na sebe stáhnout nějaký spotřebič. Nikdy neopravujte sami domácí pomocníky, nesahejte na ně mokrýma rukama a totéž naučte své dítě.

 

 • Chemie – v dnešní době, kdy se klade důraz na čistotu, možná až přílišný, je většina našich domácností dobře zásobena nejrůznějšími chemickými pomocníky na odstranění prakticky čehokoliv. Samozřejmě že tyto prostředky jsou jedovaté a tudíž pro naše děti nebezpečné. Zamknout je někde hodně vysoko a co nejdál od potravin, je nejlepší způsob, jak se vyvarovat neštěstí. Stejně naložte s domácí lékárničkou.

Stanovte dětem pravidla, která nesmí porušit. Vysvětlete jim, jaké nebezpečí jim hrozí a čeho se mají vyvarovat. Vypravte se do obchodu a nakupte kulaté měkké rohy, které lehce nasunete na rohy stolů. Kupte bloky na dveře lednice i skříněk, ve kterých máte nebezpečné předměty. Investujte do plůtků na sporáky a do zámků do elektrických zásuvek. Na schodiště přidělejte vhodnou zábranu, aby dítě nespadlo dolů. Zvolte raději dřevěný stůl do obýváku než efektní prosklený, alespoň do té doby, než děti vyrostou. Dejte pozor na mikrotenové sáčky a různé igelitky. Děti si je rády strkají na hlavu, a hrozí tak udušení.

Čistota půl zdraví, špína celé! Znáte? Děti honící se celé dny venku, špinavé a umatlané jsou odolné vůči nemocím, zatímco skleníkové kytky z dokonale naklizené a vydezinfikované domácnosti jsou měsíc co měsíc nemocné. Všeho s mírou, a to platí i o úklidu.

Využijte tepla a, navzdory uplakaným dním, vyražte raději ven a tu “nebezpečnou” domácnost nechejte za sebouJ

 

 
   
23.05.2005 - Dům a byt - autor: Eliška

Komentáře:

 1. avatar
  [33] Lubar [*]

  Podle mě všeho s mírou - když dneska přijdu do obchodu, kde tyhle věcičky prodávají, tak mnohdy nevím, k čemu mají být ... jsou věci, o kterých vážně uvažuju nebo už se chystám je koupit(kryt na sporák, "záslepky" zásuvek, pojistka oken, dvířka na schody, bezpečnostní folie na francouzská okna), ale pak jsou věci, který nekoupím - kryty rohů, pojistky na otvírání šuplíků apod. Všem boulím nezamezím, ani zamezit nechci, a příliš bezpečná domácnost mi připadá stejně nebezpečná, jako příliš čistá domácnost

  superkarma: 0 23.05.2005, 22:47:10
 2. avatar
  [32] Gwendylon [*]

  Ehm, správná holka si do vdaní má sedřít kůži z těla... to se mi povedlo snad dvakrát Takový holkokluk snad u nás v rodě nebyl, místo panenek luk, šípy a jelo se

  superkarma: 0 23.05.2005, 19:18:24
 3. avatar
  [31] Vivian [*]

  Jéje, kolikrát já jsem se řízla do prstů, spálila o horkou žehličku nebo o kamna, spadla z kola, nabila si čumák, sedřela kůži na kost...
  Stoprocentně se to stejně ošetřit nedá, to by mě máma fakt musela držet pod zámkem v polstrovaný cele A takovéhle úrazíky snad k tomu dětství i patří, pokud z děcka neroste květinka ve sterilním skleníku

  superkarma: 0 23.05.2005, 18:47:54
 4. avatar
  [28] alko [*]

  Také jsem se snažila předcházet úrazům. Dokonce jsem dceři položila ručičku na dost teplý hrnec, a pak stačilo říct "pálí" a byl klid. Ale stejně mi jednou v nestřežené chvilce strčila do pusy kousek celofánu z nějakého obalu a v dost poslední chvíli jsem jí ho vyškrábla z pusy, když už nemohla dýchat.

  superkarma: 0 23.05.2005, 12:57:39
 5. avatar
  [27] RenataP [*]

  To já jako dítě nesměla téměř ani dýchat, abych neobtěžovala nebo nedejbože nepřidělala starost s tím, že by se mi něco stalo....
  a pak mě máma málem vypíchla voko koštětem, když vytírala
  Na očním měli radost !!!!
  Takže i matky samotné jsou dost často nebezpečné !!!!

  superkarma: 0 23.05.2005, 12:56:30
 6. [24] Rikina [*]

  Patrně úplně nejbezpečnější by bylo zavřít potomka do polstrované místnosti bez oken a bez kliky na dveřích, a nechat ho tam tak do dvaceti let Pak je ještě dost bezpečný žádné dítě nemít, to se fakt nemůže nic stát

  superkarma: 0 23.05.2005, 12:51:33
 7. avatar
  [23] Petronilka [*]

  Žábina: souhlasím. Co se týče bezpečnosti dětí, tak raději víc než míň.

  superkarma: 0 23.05.2005, 12:15:12
 8. avatar
  [22] Žábina [*]

  taky radši úrazům předcházím než abych pak tloukla hlavou o zeď, že jsem to mohla zabezpečit...
  a je mi úplně jedno když si někdo myslí, že to přeháním
  je to moje dítě a moje zodpovědnost

  superkarma: 0 23.05.2005, 11:01:02
 9. avatar
  [21] Beruška1 [*]

  No některé ty rady jsou tu přehnané. Když naše zlatíčko bylo ještě malé, tak jsem měla v zásuvkách ochranné kryty, na oknech byly zajišťovací řetízky , které povolily otevřít okno na na 5 cm, mám je dodnes, aspoň se vám okno neotevře naplno, když náhodou nejste doma a zrovna začne foukat vítr a přitom chcete větrat. Jinak jsem žehlila, když malá spala, pokud to šlo, vařila jsem na zadních plotýnkách a hlavně, naučila jsem ji, že nesměla do žádných jiných skříněk a šuplíků kromě svého pokojíčku, kde měla jenom hračky. A vysvětlovat, že něco pálí, to asi nejde, já jí to říkala u trouby, když jsem pekla, stejně si jednou na dvířka od trouby sáhla, sice ji nespálilo, ale zjistila, co to znamená, že něco pálí a pak už si nikdy nevšimla ničeho, o čem jsem řekla, že pálí, takže jsem mohla s klidem žehlit, dát si kafíčko, napustit vodu a podobně.

  superkarma: 0 23.05.2005, 10:09:36
 10. avatar
  [20] dadamac [*]

  Bydlím ve 12. patře a po několika upomínání exe, aby přidělal v dětském pokojíku bezpečnostní pojistku na okno jsem ho zatloukla hřebíky . A když jsem malýho - byly mu dva roky - po x-tý sundavala z topení, ze kterého koukal z okna na děti, tak jsem mu pod okno radši dala postel....Je lepší mu k oknu (zavřenému) šoupnout stoličku a vysvětlovat, vysvětlovat, než zakazovat, jak víme, zakázané ovoce chutná nejvíc

  superkarma: 0 23.05.2005, 08:54:37
 11. avatar
  [19] RenataP [*]

  Fiona: tchýně

  superkarma: 0 23.05.2005, 08:42:52
 12. avatar
  [18] Kuře [*]

  NiKina: Já jsem jednou vysvětlovala malé, že nesmí k otevřenému oknu a ani přijít (byly jí asi dva roky a tohle byl nejrozmější způsob) a říkala jí, že by mohla spadnout dolů. Následoval dotaz, proč nesmí spadnout (ona si holt z modřimn nic nedělá). Tak jsem trpělivě opakoval, že je to vysoko a bylo by véééliké bebí. I můj milý skřítek se udiveně podíval a zeptal se:"A táta by mě nechytil?" A zkuste na to reagovat.

  superkarma: 0 23.05.2005, 08:41:26
 13. avatar
  [15] Landriel [*]

  miriska: pamatuju se, že už před těmi 30 lety byly ochrany do zásuvek - my jsme je doma měli...ale je fakt, že někdy nestačí sebelepší ochrana, ty malý mrchy jsou děsně vynalézavý - já jsem mámě vlezla i do sekretáře a tam jsem jí sežrala antiko, protože vypadala jako lentilky, naštěstí už tam byl jen ten mléčný cukr na zbytek cyklu, nebo jsem vylezla na poličku a vycucla bráchovi flašku penicilínu...taky si pamatuju, že jsem spadla ze skříně....šikulka...

  superkarma: 0 23.05.2005, 08:25:16
 14. avatar
  [6] RenataP [*]

  Neučte své děti přitahovat stoličky k oknům

  Koukej děťátko, když si tááákhle přitáhneš židličku k okýnku, tak si u nás v paneláku můžeš hrát na ptáčka....frrr!!!!

  Už vidím ty rodiče, co to dítě UČÍ !!!!!!
  To spíš na to dítko přijde samo !

  superkarma: 0 23.05.2005, 07:43:17
 15. avatar
  [5] *Kotě* [*]

  miriska: No já nevím, myslím, že spousta těchto bezpečnostních prvků je fakt užitečná a má své opodstatnění - třeba kryty elektrických zásuvek nebo uzamykací prvky na šuplíky. Tady se podle mě nejedná o přehnaný strach a opečovávání dítěte, ale o jeho elementární bezpečnost.

  My například budeme mít v novém bytě dvoje šoupací prosklené dveře a já ráda zaplatím dvacet tisíc navíc za bezpečnostní tříštivé sklo, než abych riskovala, že mi dítě dveřma proletí a probodne se o střepy.

  superkarma: 0 23.05.2005, 07:23:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme