Novinky

Doma nás k tradicím nevedli

vzpomíná naše čtenářka s nickem danham. Ale sama to v dospělosti napravila a svým dětem Velikonoce vždycky připravila, aby jim to nebylo líto, jako tenkrát jí. V tradici pokračuje i její dcera

Musím napsat, že naši nás, bohužel, k nějakým zvykům a tradicím nevedli. Na Velikonoce se dalo maximálně pár vajíček na stůl do košíčku a do vázy kočičky nebo narcisky . Naštěstí jsme ve škole každý rok vajíčka malovali a ten pocit jsem zažila. Nevím, zda se mamince nechtělo něco chystat nebo nechtěla poslouchat opilce, co by mě a sestru vyšlahali, ale buď jsme chodili na zahradu,když bylo hezky nebo jsme jezdili k babičce všichni na chalupu. Můj muž, tehdy vlastně kluk, to nějak nechápal, že nedojde si vyšlahat vajíčko,ale pak to pochopil a neptal se. Vajíčko jsem mu malované vždy ale koupila.

 Pak se mi narodily dvě děti, a těm jsem tyto svátky a tradice neodepřela, s dcerou jsme malovaly vajíčka, pekly mazanec a beránka. Šly jsme na kočičky, zlatý dešť, pak jsme chystaly pro koledníky pomlázku, syn byl vybírat s mužem ten správný korbáč a pak spolu chodili po pomlázce a viděla jsem, jak byli rádi a užívali si to.

Ted mám dvě vnučky, je mi 55 let a dodnes barvím vajíčka a zdobím byt.

Doufám, že snacha holčičkám dopřeje tyto krásné svátky jara se vším všudy a posílám malý pozdrav v podobě fotografie vnučky Laury. Snacha také říkala, že bude psát, tak se asi mineme. Hezké svátky

laura

  

danham

Milá danham, to jsem ráda, že jste zase tradici Velikonoc obnovila. A vaše vnučka je moc krásná holčička

Text nebyl redakčně upraven

Jak prožíváte Velikonoce vy, milé ženy-in?

Napište nám, zda zdobíte, barvíte vajíčka, dodržujete tradice. Pošlete nám fotku své velikonoční výzdoby, nebo recept na nějakou velikonoční dobrotu.

Na vaše příspěvky se těším na adrese: redakce@zena-in.cz

   
29.03.2013 - Čtenářské příspěvky - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. avatar
  [8] marde [*]

  Bylo by škoda ochudit se o tak krásné svátkySml22

  superkarma: 0 02.04.2013, 13:46:44
 2. [7] stepkadan [*]

  Přesně tak, iřko, svátky mají své kouzlo, a myslím, že Velikonoce-svátky jara, by se alespoň malinko slavit měli. Vždyt tradice je tradice a já si na tom zakládám.Strašně jsem kdysi toužila být babičkou, dětem již bylo přes 25 let a nemohla jsem se dočkat. Syn že s někým chodí jsem ani netušila a pak z čista jasna,s ním došla jeho dívka a že čekají miminko...já se mohla zbláznit radostí, miluju děti a miminko,a už jsem plánovala co a jak bude, jak budu mít konečně krásné Vánoce, Velikonoce a jak budu vše připravovat...a splnilo se. Hezké svátky

  superkarma: 0 29.03.2013, 15:31:51
 3. [6] cilani [*]

  Nás k dodržování Velikonoc nenutili,takže když jsem byla větší, nazdobila jsem vajíčka maximálně pro taťku, bráchu a dědy a tím to haslo. Nikomu jsem neotvírala, zvonek se vypl, tak to po pár pokusech vzdali a já měla na Velikonoce svatý klid. Přítel má zákaz se v pondělí nějak Velikonočně projevovat, takže snad si to, jako předchozí roky, vezme k srdci..

  superkarma: 0 29.03.2013, 13:37:48
 4. [5] iřka [*]

  To věřím, že vám to bylo líto. Tak hlavně, že jste si to užívala s dětmi. Já myslím, že každý svátek má své kouzlo,a rozzážené dětské oči jsou nadevše. Přeji vám krásné svátky.

  superkarma: 0 29.03.2013, 13:17:45
 5. avatar
  [4] ToraToraTora [*]

  danham — #3 No vidíš. někdo by postavil život na bloku z mládí a ty jsi svůj život vzala prostě za opratě. To se mi na tom líbí.

  superkarma: 0 29.03.2013, 11:58:08
 6. [3] stepkadan [*]

  Zdravím všechny, vyjádřím se tedy i v diskuzi. Víte holky, mě vždycky moc mrzelo, jak se o tom všude mluvilo, holky si říkaly, jak budou malovat vajíčka a chystat a na koho čekají, kluci se zas domlouvali, ke komu půjdou a tak. Jen já byla jaksi mimo vždycky. Neměla jsem jim k tomu co říct a po Velikonocích zas probírali kdo u koho byl a zážitky. Jsem ráda, že svým dětem a vnoučatům můžu Velikonoce a tradice dopřát

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #4
  superkarma: 0 29.03.2013, 11:40:15
 7. avatar
  [2] migulka [*]

  pěkně napsané a chválim pisatelku,že oživila tradiciSml22Sml22

  superkarma: 0 29.03.2013, 11:31:04
 8. avatar
  [1] ToraToraTora [*]

  Sml59 Pro mě jsi dneska zatím vítěz. Když se mi něco nelíbí, tak s tím něco dělám a za to tleskám. Sml67

  superkarma: 0 29.03.2013, 11:04:04

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme