Dne 8. října odstartovala soutěž „Dokuřte s Radiožurnálem“, která má za cíl podpořit lidi v odvykání kouření. Tým 3 odhodlaných moderátorů-kuřáků Českého rozhlasu 1 – Radiožurnálu soutěží se 3 odvážlivými kuřáky z řad široké veřejnosti.

Záměr utkání je zřejmý – přestat kouřit v průběhu 3 měsíců. Vítězem tohoto boje je ten, kterému se to v tomto období skutečně podaří. S bojem se závislostí všem členům obou týmů pomáhá odborný lékař a šanci na úspěch pomáhají zvýšit také podpůrné prostředky pro odvykání kouření.

 

K soutěžícím se můžete kdykoli do konce roku připojit i vy. Stačí poslat své zkušenosti na adresu dokurte@rozhlas.cz. Ze zaslaných zpráv bude vybrán jeden z vás, který bude odměněn zahraničním zájezdem v hodnotě 40000 Kč.

6. týdnů bez cigarety

 

  

MUDr. Kateřina Langrová, ředitelka České koalice proti tabáku

Většina kuřáků si projde obdobím selhání v odvykacím procesu. Neměli by to ale vzdávat a zkusit opět odvykat, využít své zkušenosti ze selhání ve svůj prospěch – na vlastní kůži zažili, co je ke kouření může přivést zpátky, vědí, na co si dát příště pozor, co udělat jinak. I při opakovaném pokusu o zanechání kouření je důležité vlastní přesvědčení o tom, že chci přestat kouřit. Někteří lidé mají občas pocit, že přestat kouřit bez použití léku je „cennější“ než s podpůrnou léčbou. Pokud opravdu chtějí přestat, poradila bych, aby využili všech prostředků, u kterých je prokázáno, že zvyšují pravděpodobnost, že tohoto cíle dosáhnou, tedy i nejdostupnější náhradní nikotinové terapie, která výrazně sníží nepříjemné abstinenční příznaky.

Přibývání na váze zde zmiňované bývá typickým strašákem a problémem u odvykajících. Nejčastěji bývá příčina v průběžném ujídání v podvědomé potřebě zaměstnat prsty a pusu, o kterém mluvila paní Hanžlová. Zvýšená chuť k jídlu je ale i jedním z abstinenčních příznaků, a podobně jako ostatní z nich může být potlačena vhodnou léčbou. Pokud odvykající věnuje pozornost složení svého jídelníčku, váhový přírůstek nebývá nikterak dramatický – v průměru to bývá okolo 2 kg za rok.

Aktuální informace o vysílání Radiožurnálu a ostatních stanic Českého rozhlasu najdete na našich internetových stránkách www.rozhlas.cz/program.

Reklama