Rodina

Dokud tady budeš kouřit, tak mě tu s dětmi neuvidíš

Zda dítě vyrůstá v zakouřeném domácím prostředí, je zodpovědností každého rodiče, nejsme tu od toho, abychom soudili, ať si to vyřeší každý sám. Po svém to vyřešila paní Zdena, která se kvůli kouření v bytě rozešla se svým bratrem. A tato rozepře trvá už sedm let!

smoking

Příběh paní Zdeny

Mám o dva roky staršího bratra, silného kuřáka. U nich doma se vždycky kouřilo jak v indiánském doupěti, ne moc velký třípokojový byt v paneláku, dokážete si to představit. Kouří i švagrová. Mají dvě dcerky, jedna je teď v osmé třídě, druhá v šesté. A právě u narození té starší jsme se s bratrem poprvé strašně pohádali.  

To si jako nemůžu doma zapálit, nebo co?

Švagrová přijela z porodnice a my šli s manželem a dětmi, jak se říká, dát něco do kouta. Naše děti jsou o malinko starší, syn měl tehdy tři roky a dcerka rok a půl. Už ve dveřích mě zarazil silný cigaretový kouř.

„Ty tu kouříš?“ obrátila jsem se na bratra: „vždyť tu máš malé miminko“.

„ A co jako, to si nemůžu doma zapálit nebo co?“  

„Sobče bezohledný“, spustila jsem na něj: „ vždyť máte balkón“.

 „Tam je zima“, odpověděl. Ptala jsem se švagrové, jestli jí to nevadí. „Ne proč?“.

No, ty jsi taky pěkně blbá, pomyslela jsem si v duchu, ale nechala to být. Nebudu přece vychovávat dva dospělé lidi, je to jejich věc, jejich domácnost, nemám právo jim do toho mluvit, jen toho miminka mi bylo líto. Zdrželi jsme se asi hodinu a šli domů, protože ani já jsem nechtěla, aby naše, tehdy ještě malé děti, ten cigaretový kouř dýchali. Nejsem žádný puritán, kuřáky neodsuzuji, můj manžel kouří také, ale přece jen mi to v blízkosti dětí připadá bezohledné.

Hádky se stupňovaly

Naše děti byly rádi, že se jim narodila sestřenka a o dva roky později další. Samozřejmě si spolu chtěly hrát. Vzájemné rodinné návštěvy však byly čím dál horší. Hádky se stupňovaly. Bratrovi a švagrové vadilo, že si u nás nemůžou zapálit, že je ženeme na balkón a nám zase vadilo, že když k nim přijdeme, tak naše děti musí u nich dýchat ten kouř. Téměř pokaždé jsme se kvůli tomu hádali. Manžel pak už se mnou na návštěvy nechodil, říkal, že na ty naše rozepře nemá nervy, a měl recht.

Každý z nás určitě někdy zažil nějakou tu rodinnou hádku. Bývají horší, než všechny ostatní. Začne to blbostí a skončí u bůhví čeho. U nás to vždycky začalo tím, že jsem bratra žádala, aby si šel zapálit na balkón, když jsem u nich s dětmi. Jednou jsem se tak vytočila, že jsem mu řekla:

„Dokud tady budeš kouřit, tak mě tu s dětmi neuvidíš“.  

On se vytočil také:  „Co si myslíš ty krávo, ty mi budeš poroučet, co můžu a nemůžu ve svém vlastní bytě? Seber si ty své rozmazlené fakany a vypadni.“  

Švagrová se samozřejmě přidala k němu.

Rozdělily nás blbé cigarety

Ano, přestřelila jsem, on tam byl doma, ale brácha přestřelil také. Nestýkáme se už skoro sedm let. Ani jeden z nás ten první krok s smíru neudělal. Já jsem uražená, on má také svoji hlavu. Ani neteře k nám nechodí. Občas je potkám někde ve městě, špitnou „ahoj teto“ a jdou dál. Nikdy jsem si nepředstavovala, že nás rozdělí blbé cigarety. Je mi to moc líto a nevím, co mám dělat. Mám za bratrem zajít?

Co byste poradily paní Zdeně vy, milé čtenářky?

Kouříte doma v přítomnosti vašich dětí?

Možnost%
Ano5,4
Ne94,6

Čtěte také:

Rozvedl nás počítač

Jsou Češi lhostejní k osudu ohrožených dětí?

   
09.06.2011 - Příběhy - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. [29] Ondu [*]

  Je jasný, že paní Zdena je v právu. Ale já osobně bych si ale neodpustila,a bráchu nezkontaktovala a nezkusila s ním promluvit. Ikdyby to opět dopadlo špatně, tak bych aspon vedela, že jsem udělala maximum a nemusím se do konce života trápit.

  superkarma: 0 21.06.2011, 13:54:16
 2. avatar
  [28] Lukáš Čejka [*]

  takze to vlastne dopadlo dobre a vsichni muzou byt spokojeni - on si doma kouri jak je mu libo a nikdo mu do toho neremca a ona nema obavy ze skodlivych ucinku tabakoveho dymu na detsky organismus, takze se nakonec reseni dobre pro vsechny strany naslo Sml80

  superkarma: 0 09.06.2011, 15:07:57
 3. avatar
  [27] gaba23 [*]

  Manžel je kuřák. Když jsme neměli děti, kouřil v garáži, teď, máme malé děti a chodí ven. Když byly děti miminka, umýval si ruce a převlíkal triko,  aby jim nesmrděl. Ani v autě nekouří, pokud potřebuje, zastaví a zakouří si venku.

  superkarma: 0 09.06.2011, 15:06:25
 4. [26] Anime Otaku [*]

  To u mě mají kuřáci smůlu, ani na balkon je nepouštím, chceš si zapálit, tak si běž ven. Jinak dítě bych nepuustila na dlouhodobější návštěvu v zakouřeném bytě. Je to nebezpečné a kupodivu největší nebezpeí je z výparů, které jsou ze zdí a nábytku načichlého kouřem. Je pravda, že já po tom, co se musím třeba zdržet v zakouřeném prostředí déle než hodinu, mám pak dost velké zdravoítní problémy. A nejsou to jen plíce, zhorší se stav vlasů i pleti a to o hodně.

  superkarma: 0 09.06.2011, 14:47:12
 5. [25] indira1 [*]

  Já sama jsem nekuřák a ani se u mě doma nekouří.

  Avšak tatínek dokud žíl, tak kouřil hodně, ale pouze v kuchyni, jinde v bytě ne a to samé sestra.Když si ona doma zapálí, tak jedině v kuchyni, otevřené okno dokořan bez ohledu na počasí.

  Když některý z nich přišel-přijde ke mě, tak kouří na zahradě.

  Takže ač sama nekouřím, nic proti kuřákům nemám, neboť nemám žádnou špatnou zkušenost.

  PS: jen ještě dodám pro ty co prohlašují že kuřáky nesnáší, nemají rádi a pod. Můj tatínek zemřel na nádor v hlavě a lékař nám po té řekl že díky tomu, že byl silný kuřák tak žil déle, neboť škodliviny z cigaret vlastně zabranovaly rychlejšímu růstu nádoru.

  Lékaž to samozřejmě řekl odbornýmy slovy,ale v celku to znamenalo to , že kouření mu prospělo.

  superkarma: 0 09.06.2011, 13:30:50
 6. avatar
  [24] Pentlička [*]

  Paní Zdenu plně chápu a kuřáky nenávidím, ani se s žádným nestýkám. Nemohla bych mít kamarádku kuřačku o partnerovi ani nemluvím. Z pachu z cigaret se mi navaluje a kromě toho se děsně bojím rakoviny. Četla jsem, že je nebezpečné i to, když člověk jen dýchá smrad, který ze silného kuřáka vychází, ani nemusí zrovna v tu chvíli kouřit.

  S takovým bratrem bych se určitě nestýkala a vůbec by mi to nevadilo. Naopak.

  superkarma: 0 09.06.2011, 13:02:26
 7. [23] Anai [*]

  OlgaMarie — #3 Sml22 Přesně tak... Když jsem měla malé děti, tak se kouřilo víc a "hon na čarodějnice" ještě neexistoval a vůbec se to tolik neřešilo, třeba moje tchyně, naprosto úžasná a o děti moc ráda pečující prostě kouřila a to hodně a rozhodně ne pouze na balkonech. My tedy kouřili na terase především, já nikdy nekouřila moc, spíš hodně málo a společensky, když jsem byla v hospodě, či když přišla kouřící návštěva

  superkarma: 0 09.06.2011, 12:34:51
 8. avatar
  [22] kebulkaevulka [*]

  Kouříme oba,před dětmi nikoliv,chodíme na balkon.Ke sporu se vyjadřovat nebudu,mě říct brácha ty krávo,tak skončilSml24

  superkarma: 0 09.06.2011, 11:52:24
 9. avatar
  [21] Barbucháč [*]

  Altamora — #20 neobhajuju úmyslné poškozování zdraví dětí, to celkem jistě ne a už vůbec nehodlám obhajovat kuřáky. Nemám je ráda. Nicméně existují a já nehodlám strávit život na válečné stezceSml23

  Moje děti si už na kuřáky a kouření udělaly vlastní názor a klidně babičce řeknou, že k ní nepojedou, když tam je strejda, protože se v bytě nedá dýchat. Přijde mi to takhle určitě lepší, než kdyby říkaly "my k tobě nemůžeme, máma to zakázala"Sml80 

  Když přijede máma, nebo brácha k nám, automaticky platí naše pravidla a kouří se venku. Zkrátka respektujeme vzájemně své životní styly.

  Zdena žabomyší spor vedla a vede, protože občasná krátkodobá návštěva u bratra jejím dětem zdraví poškodit nemohla a jí nešlo o nic jiného, než o prosazení vlastního názoru na bratrově území. Kdyby jí leželo na srdci zdraví jejích neteří, které v tom doupěti vyrůstaly, tak by tak snadno nehodila flintu do žita a nepřestala se s nimi stýkat. Snažila by se dál prosadit těm skutečně ohroženým dětem čistý vzduch. Pak by to žabomyší válka nebyla.

  superkarma: 0 09.06.2011, 11:21:57
 10. avatar
  [20] Altamora [*]

  Barbucháč — #17 Žabomyší spor je spor o nedůležité věci. Mám očividně jinou představu o tom, co je a co není důležité. Úmyslné poškozování zdraví malých dětí podle mého mínění je sakramentsky důležitá věc. Nechala bys své dítě s kuřákem marihuany, který by to bánil v jeho přítomnosti? Já tedy ne. Nikotin je taky droga, a pořádně návyková, ať si kuřáci myslí, co chtějí. Takže problém není jen v netoleranci pisatelky, ale především v jejím bezohledném bratrovi. Nechyběl by mi bratr, který by mi dělal naschvály. Je pravděpodobné, že stejně bezohledně se chová i v jiných věcech.

  1. na komentář reaguje Barbucháč — #21
  superkarma: 0 09.06.2011, 10:39:06
 11. [19] jastura [*]

  Barbucháč — #18 toho, že babička nebude hulit dětem pod nos. Sml80  Pokud bude chtít být s dětmi, bude muset přijít k nám, nebo se sejdeme někde venku, ale doma u ní nebudou, pokud je tam nahuleno..Sml24

  superkarma: 0 09.06.2011, 10:06:30
 12. avatar
  [18] Barbucháč [*]

  jastura — #13 no a čeho tím docílíš?

  1. na komentář reaguje jastura — #19
  superkarma: 0 09.06.2011, 09:38:16
 13. avatar
  [17] Barbucháč [*]

  Altamora — #14 žabomyší spor to je, nemuseli se přece nutně stýkat ve svých bytech, je dost možností, jak udržet kontakt a neomezovat vlstní svoboduSml80

  Strach z toho, že naučí děti kouřit, je pitomost. Sama jsem vyrostla v silně kuřácké rodině a jsem nekuřák, na rozdíl od mého bratra, který hulí jak fabrika od 15-ti let. Zakouřené prostředí bytostně nesnáším a rozhodně ho nevyhledávám. Můj muž je kuřák a v bytě by si nikdy nezapálil.

  Přece se ale nepřestanu stýkat s vlastní matkou jen proto, že ona kouří. Samozřejmě že nebáňá dětem pod nos a dokud to byli malí caparti, chodila kouřit na balkon. Jenže to klidně může chodit, ten byt je uzenej stejně, takže člověk v něm načuchne tak jako tak.

  Nehroutím se prostě z toho, že dítě stráví jednou za dva měsíce víkend v bytě kuřáka. Zdraví to rozhodně neohrozí a kontakt s babičkou jednoznačně převýší negativa toho zdraví škodlivého puchu.

  Nekuřácká hysterie za každou cenu je pitomost. Chce to zapojit prostý selský rozum.

  1. na komentář reaguje Altamora — #20
  superkarma: 0 09.06.2011, 09:37:44
 14. avatar
  [16] Laura.xy [*]

  Kouříme na balkoně (jsem spíše sváteční kuřák), návštěvy také - nikdy mi to nepřišlo divnýSml80 Doma ani v dešti a velkých mrazech - jak  pak chcete ten smrad dostat pryč? A když si někdo u sebe doma kouří, tak tam snad já chodit nemusím, když mi to vadí, ne? Mimochodem, myslím, že paní by si záminku našla i kdyby byl bratr nekuřák...

  superkarma: 0 09.06.2011, 09:14:48
 15. avatar
  [15] heligona [*]

  Tak podle přetlumočeného rozhovoru si nemají absolutně co vyčítat. Je vidět, že jsou sourozenci Sml28

  superkarma: 1 09.06.2011, 09:11:23
 16. avatar
  [14] Altamora [*]

  Barbucháč — #11 Zrovna kouření v přítomnosti nekuřáků nebo dokonce v přítomnosti malých dětí nepovažuji za žabomyší spor, ale za pořádně důležitou záležitost. Moji bratři a otec sice kouřili, když hlídali moje malé děti, ale jen venku, v bytě by si to nikdy nedovolili.

  Nenechala bych ten spor trvat sedm let. To ukazuje, že si vlastně nemají co říct a že si nechybí. Sestřenice už si spolu taky moc nepohrají, neznají se, nejsou to kamarádky. Taky bych měla strach, že naučí kouřit i moje děti. Nevěřím tomu, že jeho holky už taky nekouří, když mají takový dobrý příklad svých rodičů.

  1. na komentář reaguje Barbucháč — #17
  superkarma: 2 09.06.2011, 09:08:26
 17. [13] jastura [*]

  Barbucháč — #11 Já jsem kuřák, ale mít děti, nepustím je k babičce, která není schopná na tu chvíli cígo kouřit na balkóně. Děti to dýchat nemají.

  1. na komentář reaguje Barbucháč — #18
  superkarma: 0 09.06.2011, 09:02:38
 18. avatar
  [12] lullaby [*]

  U nás se nekouří, resp nekouříme nikdo. Když přijede návštěva, která nevydrží bez žvára, jde kouřit z okna.Sml22

  superkarma: 0 09.06.2011, 08:30:30
 19. avatar
  [11] Barbucháč [*]

  paní Zdeně poradím jediné, odhodit uraženou ješitnost a zorganizovat rodinné setkání. Bezpochyby je řada možností kde se sejít tak, aby byly obě strany spokojené. Co takhle rodinný match třeba v bowlingu? Tam jsou obvykle místa pro kouření striktně vymezená.

  Tyhle žabomyší války dost dobře nechápu, a to mám doma dost podobný model. Můj brácha tedy naštěstí v přítomnosti mých dětí "sušil hubu" a vlastní nemá. Kouří ale i moje mamka a děti k ní stejně pouštímSml80 Je to jejich babička, můžu tak maximálně říct svůj názor (i když...ani nemusím, ona ho velice dobře zná) a když hadi přijedou domů hodit všechno prádlo do pračky.

  Navíc Zdeniny děti i neteře už jsou ve věku, kdy začnou pomalu kouřit samy, ne?Sml57

  1. na komentář reaguje jastura — #13
  2. na komentář reaguje Altamora — #14
  superkarma: 0 09.06.2011, 08:13:27
 20. avatar
  [10] átéčko [*]

  Nemám ráda cigaretový kouř a vadí mi. Před mým malým prvním miminkem kouřili bezohledně tchán , tchýně, švagr i švagrová.Nechtěli ani otevřít okno, prý se to vyfouká pod dveřmi. Byla jsem se svým požadavkem na čistý vzduch vykázána do ložnice, která nebyla oddělena ani dveřmi, jen závěsem z prouzené látky. Kuřáci jsou většinou bezohlední a ani já s nimi nejsem ráda v jedné místnosti.

  superkarma: 1 09.06.2011, 08:04:07
 21. [9] Tequila [*]

  Zdeni určitě za bratrem zajděte. Jak se říká moudřejší ustoupí.Sml16 Pro případy,že by se to mohlo opakovat si nastavte pravidla,když jste u nich doma,budete tolerovat jejich pravidla a když jsou oni u Vás tak zase ty Vaše. Všechno se dá,jen se musí chtít.Sml16

  superkarma: 0 09.06.2011, 07:59:12
 22. avatar
  [8] syrrit [*]

  K článku mám, že bratr je vůl, ale to je zřejmé na první pohled.

  superkarma: 0 09.06.2011, 07:38:09
 23. avatar
  [7] maje [*]

  syrrit — #4 a k obsahu článku nic nemáš?Sml58Sml58Sml58 já jen, že Radek včera psal, že korektorka je na celý týden pryč.Sml24

  superkarma: 0 09.06.2011, 07:23:57
 24. [6] Lojen [*]

  Zdeni, zajdiSml22. Je skoro létoSml61 taková rodinná sešlost na neutrální půdě by nebyla k zahození . Třeba v zahradní restauraci nebo na výletě, chatě. Opečte si buřty, pokláboste.....

  superkarma: 0 09.06.2011, 07:13:40
 25. avatar
  [5] RenataP [*]

  syrrit — #4 ta tam přece není....pokud si pamatuju...

  A k článku... super rozhovor dospělých lidí Sml52

  superkarma: 0 09.06.2011, 06:53:45
 26. avatar
  [4] syrrit [*]

  Nebyla tu včera náhodou debata o pravopisných a formálních chybách? Copak dělá korektorka?

  1. na komentář reaguje RenataP — #5
  2. na komentář reaguje maje — #7
  superkarma: 0 09.06.2011, 06:28:53
 27. avatar
  [3] OlgaMarie [*]

  Ony je nerozdělily cigarety. Brácha byl rád, že se sestře může konečně v něčem vzepřít a ona ho měla potřebu potrestat. Jinak by se to takhle nevyhrotilo. U syna ani u dcery nekouřím a necítím se tím nijak urážená. A když jsou u mě na návštěvě, chodím já na balkón.Sml30 

  1. na komentář reaguje Anai — #23
  superkarma: 0 09.06.2011, 06:22:59
 28. [2] lidicka [*]

  Nekouříme vůbec, a když přijedou příbuzní na návštěvu - kuřáci - automaticky jdou kouřit na balkon Sml24

  superkarma: 0 09.06.2011, 06:20:38
 29. [1] vickinka [*]

  Naprosto paní Zdenu chápu. To, že si někdo chce dobrovolně ničit zdraví cigaretami, je jeho blbost. Ale nutit to dýchat ještě děti je bezohlednost. Naprostá. Nikoho nezabije přiobléct se a kouřit na balkoně. 

  A navíc, podle mě paní Zdena bratrovi neporoučela (jak on se vyjádřil). To on se k ní zachoval jako ... No, raději nejmenovat.

  superkarma: 1 09.06.2011, 00:36:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme