.

Dojemné povídání čtenářky Risiny: Moji dva ze tří nej chlapů

Novinky

Dojemné povídání čtenářky Risiny: Moji dva ze tří nej chlapů

S příspěvkem čtenářky Risiny si možná trochu popláčete. Její vzpomínání na tatínka a její chvála manžela jsou jedním slovem dojemné. A kdo je ten třetí nej chlap, to se dozvíte v závěru.

Další přispěvatelkou k dnešnímu tématu je Risina. Přečtěte si, co napsala o svém otci i o svém muži...


Milá redakce,
při psaní dnešního příspěvku jsem hodně vzpomínala a taky si trochu zabrečela. Děkuju vám za tohle téma, uvědomila jsem si, jak jsou oba pro mě důležití. Taťkovi to už neřeknu, ale manželovi hned dneska večer, slibuju.

Jaký byl můj táta? Jedním slovem - chytrý. Byl to člověk s velkým přehledem, hodně četl, zajímal se o všechno možné. Ať jste se zeptali na cokoli, vždycky o tom aspoň něco věděl nebo ho okamžitě napadlo, do jaké „chytré knížky“ se podívat - měli jsme v knihovně spoustu naučných slovníků a encyklopedií a on mě často nabádal, že si v nich mám „říkat“.
Jaký byl ještě? Veselý a společenský, cítil se dobře s přáteli a skleničkou dobrého pití. Někdy těch skleniček bylo víc a on se pak vracel domů v náladě. Mamce se to nelíbilo a my se sestrou vždycky čekaly na jeho napůl omluvné, napůl škádlivé „Ale Marušinko...“ a mamčino naštětěné „Nech mě!“ Naši se občas pohádali, ale nikdy to netrvalo dlouho a zas bylo všechno v pořádku. Táta se automaticky zapojoval do prací v domácnosti, rád a dobře vařil, nikdy nebyl despota, který by po manželce vyžadoval teplé večeře, podřízenost a výhradní péči o děti.
Taťka byl taky hodně ironický a dokázal si rýpnout. Měli jsme v rodině zvláštní styl humoru, který každý nechápal. Například když se přišli rodiče mého budoucího manžel seznámit s mými a plánovali jsme svatbu, taťka prohlásil - „Já teda nevím, co na ní vidí - hezká moc není, vařit neumí, je nešikovná a líná... Proč si ji vlastně chce vzít?“ Mně to tenkrát ani nepřišlo nijak nevhodné, ale budoucí tchýně úplně zkoprněla a pár měsíců po svatbě mi to připomněla.
To byl náš táta - nikdy nás nepochválil, ale když jsem už jako matka dvou dětí udělala rigorózní zkoušky a přišla mu to oznámit (však jsem to dělala nejen pro sebe, ale i jako překvapení pro rodiče - hlavně pro něj), šel do svých zásob ve skříni a vytáhl na oslavu ten nejstarší koňak, jaký tam měl. Snad nikdy nám neřekl, že nás má rád, ale byl by se pro nás rozkrájel. A ke čtyřicátým narozeninám mi napsal básničku o mém narození, která končila - „šel jsem to zapít, jak na dceru se sluší/a dodnes radost mám, ze dvou dcer, radost v duši.“

Jaký je můj manžel? Jedním slovem - šikovný. Na hledání informací v encyklopediích a na internetu jsem u nás já, on je člověk veskrze praktický. Nemá rád dlouhé řeči a vysvětlování, ale ať ho požádáte o opravu nebo výrobu čehokoli, vždycky si ví rady buď sám, nebo zná někoho, kdo mu pomůže.
Jaký je ještě? Rád si posedí s přáteli a skelničkou dobrého pití - občas i s více skleničkami a mně se to nelíbí... Je hodně tichý a klidný, z domova nebyl zvyklý na hádky, vše se u nich řešilo „tichou domácností“ a v počátcích našeho manželství jsem se ho snažila k výměně názorů vyprovokovat zoufalými prostředky (třeba tím, že jsem vytáhla nůž a napřáhla se - on mi jen stiskl ruku v zápěstí, nůž vypadl a manžel dál mlčel...), než jsem pochopila, že je prostě jiný a takhle to nepůjde.
Je velkorysý a tolerantní, nikdy jsem od něj neslyšela „nepřeju si, abys dělala to a to, nelíbí se mi, když jedeš sama pryč“ nebo něco podobného. Automaticky se zapojuje do prací v domácnosti, peče výborný štrúdl a dělá skvělé palačinky. Je báječný táta - o děti se odmala staral, hrál si s nimi a učil je vše, co se týká sportů a praktických činností. Na rozdíl od mého táty říká často dcerám, že jsou chytré, šikovné a že jim to sluší - a ony vědí, že to myslí vážně.

Tak takoví jsou ti dva důležití chlapi mého života (ještě je třetí - syn, ale o tom to dnes není). Na první pohled rozdílní, uvnitř podobní. Když byl ještě můj táta naživu, občas spolu zašli na pivo nebo poseděli u nás doma, někdy taky dělali něco v domácnosti nebo na chalupě (spíš můj muž dělal, taťka spíš teoreticky rozebíral) a bylo vidět, že si rozumí a jsou spolu rádi. A já jsem taky ráda - za oba.

PS: Pro případ, že tohle povídání mělo být spíš o vzhedu, posílám aspoň dvě svatební fotky, ze kterých je vidět, že i vzhledem jsou každý jiný - ale na oba je hezký pohled, nemyslíte?

rodice deti

Risina

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 13. 7. 2012: Je váš partner podobný vašemu otci?

Srovnejte v příspěvku k dnešnímu tématu svého otce a partnera. Zajímá mě, zda si vybíráte muže tak...

 • ... aby byl podobný vašemu otci,
 • ... aby se od vašeho otce co nejvíc lišil,
 • nebo do výběru vzor otce vědomě vůbec nezatahujete.

Své příspěvky mi posílejte do redakční e-mailové schránky (viz níže) nejpozději v pátek 13. 7. 2012 do 15.00 hodin. Jeden z příspěvků, který bude dlouhý alespoň jako tento odstavec a bude mít štěstí při losování, odměním (nebo lépe, jeho autorku odměním) sprchovým gelem AVON senses FOR MEN a balzámem po holení AVON PERFECT STRENGHT - taktéž FOR MEN. Dárkem můžete potěšit buď otce, nebo partnera.

A ještě upozorňuji, že nejde jen o vzhled chlapa, ale i o povahu.

avonavon

   
13.07.2012 - Čtenářské příspěvky - autor: Jakub D. Kočí

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [33] risina [*]

  Janku — #28 Janku — #29 Janku — #30 No vidíš, a teď tu zase bulím... Sml27

  superkarma: 0 16.07.2012, 11:13:03
 2. avatar
  [32] hubajda [*]

  hezky prispevek Sml22

  superkarma: 0 15.07.2012, 21:50:36
 3. [31] Trefa [*]

  Trefa:krasne jste to napsala.tatinek byl svuj.hlidal si sve ,a Vas si vazil a prece jenom prozradil neumi varit.

  superkarma: 0 15.07.2012, 21:32:04

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] Janku [*]

  Můj muž je skvělý táta - narození našeho syna bouřlivě oslavil a syn vždy byl a je jeho velkouživotní radostí. V jeho dětství ho často při nemoci hlídal, protože já jsem pracovala o víkendech a v noci, strávil s ním řadu dovolených, jezdil s ním na výlety, důvěřoval mu, že zvládne své záliby, nad kterými já jsem vyšilovala – procházení železničními tunely, fotografování vlaků ze skály atd. Protože manžel je úžasný kuchař a synovi vyvářel často své kulinářské improvizace i jeho oblíbená jídla, nezávidím synově partnerce, protože na taťkovu kuchyni asi jen tak mít nebude Sml16 Nečekaným překvapením pro manžela bylo synovo rozhodnutí loni na podzim, že s taťkou absolvuje plavbu Středomořím na luxusní lodi – dlouho předtím jsem nezažila, že by mu něco způsobilo takovou radost, a jsem šťastná, že tuto dovolenou spolu absolvovali a evidentně si ji užili.

  Takový byl můj táta a takový je můj manžel…..Můj táta se k manželovi vyjadřoval někdy s lehkým ironickým despektem, ale přesto vím, že ho měl rád, a můj muž si táty nesmírně vážil. A já jsem je měla a mám ráda oba….

  1. na komentář reaguje risina — #33
  superkarma: 0 15.07.2012, 13:09:42
 2. [29] Janku [*]

  Jaký je můj manžel? Jedním slovem – ředitel Sml16.

  Vůdčí osobnost, která navzdory nepříznivým podmínkám v dětství a malé podpoře ze strany matky šla za svým a dosáhla úspěchův zaměstnání a postavení, o kterém vždy snila. I když se pak díky změněsystému vše zvrtlo a on byl donucen své vytoužené ředitelské místo opustit, nikdo už nemůže změnit to, co pro hotel během svého působení udělal. O tom svědčí i to, že jeho podřízení pak za mnou chodili a vyprávěli mi, jaký to byl fantastický ředitel a omlouvali se, že ho v době, kdy šlo o jeho odvolání, ze strachu před ztrátou zaměstnání nepodpořili.

  Další dvě slova, která ho vystihují, jsou: férový a slušný –není to podrazák, vždy je každému ochotný pomoci, kolegyně a kolegové v současné práci ho mají moc rádi a teď, když je v nemocnici, měnepřestávají zahrnovat dotazy, jak se mu daří.

  Je uzavřený, o svých pocitech nikdy moc nemluví, z čehož bohužel pramení některá naše nedorozumění, protože leckdy ho trápily věci, o kterých jsem myslela, že se ho vůbec nedotýkají.

  Přestože naše manželství není typickým soužitím dvou milujících se lidí, na čemž máme podíl oba dva, je manžel pro mě jedním z nejdůležitějších lidí v mém životě, mám ho moc ráda a je toho moc, proč s ním zůstávám a proč si ho vážím.

  1. na komentář reaguje risina — #33
  superkarma: 0 15.07.2012, 13:09:31
 3. [28] Janku [*]

  Teda Risi, to se ti povedlo... Tak já navážu:

  Měli jsme v rodině opravdu zvláštní styl humoru, který každý nechápal. Například jsem ve 38 letech skučela, že jsem v milostných vztazích neměla nikdy žádné velké štěstí, protože jsem si vybírala špatné kluky, prohlásil taťka: „no já nemyslím, že by chyba byla u kluků, ale hezká nejsi, chytrá taky ne a teď jsi ještě ke všemu i stará …..“Během mé „kariéry“ recepční v hotelu si několikrát rýpnul že jsem ho výběrem zaměstnání zklamala, a poté, co moje sestra udělala doktorát, jsem si několikrát vyslechla „jednu dceru mám doktorku a druhou vrátnou“, což mě vždy přivádělo k sebelítosti a zuřivosti – dnes se tomu už jen pousmívám. Kdyžjsem mu ale den před jeho smrtí přinesla ukázat překlady, které jsem připravovala do práce, sundal brýle, opřel si svým typickým pohybem ruku očelo, začetl se do nich a povídal – „no, to jsou pěkně těžké překlady “….bylo vidět, že je se mnou spokojený a to byla pro mě satisfakce za všechny ironické poznámky, které kdy pronesl.

  Taťka byl strašně pyšný na svoje vnoučata, měl s nimi nekonečnou trpělivost a když měl můj syn osmnáctiny, táta mu napsal krásné přání, které nám všem vehnalo slzy do očí. Při promoci, které se už taťka nedočkal, měl syn na ruce jeho zlatý prsten a po obřadu říkal, že cítil kolem prstýnku tlak a že ví, že děda byl na promoci také – a já tomu věřím!

  1. na komentář reaguje risina — #33
  superkarma: 0 15.07.2012, 13:09:05
 4. [27] Jala [*]

  Opravdu moc pěknéSml59Sml59Sml59!

  superkarma: 0 14.07.2012, 21:09:04
 5. [26] Reni [*]

  Je to pěkný příspěvek, to je vzácnost chála na mužský.

  superkarma: 0 14.07.2012, 21:08:56
 6. avatar
  [25] pajda [*]

  Risiny tátu neznám, manžela jsem viděla a můžu jen potvrdit, že je bezvaSml22 moc krásně napsané.Sml59Sml59Sml59

  superkarma: 0 14.07.2012, 14:08:52
 7. [24] babočka12 [*]

  to byl moc krásný příspěvek,opravdu Sml59Sml59Sml59

  superkarma: 0 14.07.2012, 08:28:39
 8. avatar
  [23] Florencie [*]

  Rikina — #9 risina — #11 Asi jo, ale ta bolest je hrozná. Když víš, že to přijde, ale nechceš si to připustit Sml15

  superkarma: 0 13.07.2012, 22:21:57
 9. avatar
  [22] Florencie [*]

  Krásné čtení Sml67

  superkarma: 0 13.07.2012, 22:19:48
 10. avatar
  [21] saruz [*]

  Moc pěkně napsáno. Sml22

  superkarma: 0 13.07.2012, 21:35:51
 11. avatar
  [20] Eva_CZ [*]

  Sml29Sml27

  superkarma: 0 13.07.2012, 20:38:14
 12. avatar
  [19] Hanyna [*]

  Moc hezky jsi to napsala...Sml22Sml79

  superkarma: 0 13.07.2012, 20:00:33
 13. avatar
  [18] Jindriska8 [*]

  Krásně se příspěvek četlSml59

  superkarma: 0 13.07.2012, 19:57:29
 14. [17] Saritka [*]

  Pěkný článek.Sml59

  superkarma: 0 13.07.2012, 19:36:17
 15. avatar
  [16] peetrax [*]

  Krásné vyznání oběma. Pěkně jsi to napsala. Sml16

  superkarma: 0 13.07.2012, 19:32:18
 16. avatar
  [15] ladouch [*]

  Tatínek fešák a manžel taky, hezké fotky, ovšem Tobě to také moc sluší.Sml22Sml22

  superkarma: 0 13.07.2012, 18:10:59
 17. avatar
  [14] marianaant [*]

  U nás je to obráceně, manžel se rád hádá a já mlčím. O to je víc vzteklý, ale pak vyšumí on je totiž jako papinův hrnec.

  superkarma: 0 13.07.2012, 17:53:23
 18. avatar
  [13] tajnostii [*]

  Moc pěkný příspěvek

  superkarma: 0 13.07.2012, 17:01:12
 19. avatar
  [12] Dudlajlama [*]

  To je strasne krasny prispevek, cloveku zapne mozkovy spinac a pripomene si urcite skutecnosti, ktere zasunul nekam dospodu.

  Ale zes i kudlicku naprahla, to bych do tebe nerekla :0). Vim, o cem mluvis, muj muz taky absolutne nespolupracuje pri hadani, to se pak blbe argumentuje.

  superkarma: 0 13.07.2012, 16:52:01
 20. avatar
  [11] risina [*]

  Rikina — #9 Sml79Můj táta umřel rychle a náhle a všichni, kdo zažili ten rozpad osobnosti rodičů, nám říkali, ať mu to přejem, že je to tak lepší...

  1. na komentář reaguje Florencie — #23
  superkarma: 0 13.07.2012, 15:16:52
 21. avatar
  [10] enka1 [*]

  mio — #8 Sml16dík

  superkarma: 0 13.07.2012, 15:15:43
 22. [9] Rikina [*]

  Sml67  takové věci když čtu, poněkud mi to vrací víru, že svět je hezké místo pro život. Dík. Sml7 

  Můj otec ještě žije, ale říct mu, jak pro mě je a vždycky byl důležitý, už taky nemůžu. Nedokázal by porozumět, stáří a nemoci jsou hrozná věc, dokážou úplně zdevastovat osobnost člověka... Sml15

  Fotky taky Sml67 jo, je to hezký pohled.

  1. na komentář reaguje risina — #11
  2. na komentář reaguje Florencie — #23
  superkarma: 0 13.07.2012, 15:11:46
 23. avatar
  [8] mio [*]

  Tak to se ti povedlo, RisiSml29

  enka1 — #4 pocémSml46

  1. na komentář reaguje enka1 — #10
  superkarma: 0 13.07.2012, 15:10:08
 24. [7] Roland [*]

  Moc pěkné napsané. A na obou fotkách (na druhé víc) se nevěsty mile usmívají, jako by věděli, že se budou mít s tímto partnerem dobře.

  superkarma: 0 13.07.2012, 15:09:33
 25. avatar
  [6] Jana Michalovičová [*]

  Moc hezké

  superkarma: 0 13.07.2012, 15:08:19
 26. avatar
  [5] Eliana [*]

  Sml16Sml16Sml16 Risi krásný!

  superkarma: 0 13.07.2012, 15:07:03
 27. avatar
  [4] enka1 [*]

  Sml16 Ano hezký pohled i na fotkách

   a myslím na svého tátu, je už dlouho PRYČ

  1. na komentář reaguje mio — #8
  superkarma: 0 13.07.2012, 15:02:47
 28. avatar
  [3] kuty [*]

  Risinko, moc krásně jsi to napsalaSml29

  superkarma: 0 13.07.2012, 15:02:23
 29. avatar
  [2] maje [*]

  kurňa, tohle bylo nádherný čteníSml22Sml22

  superkarma: 1 13.07.2012, 14:58:21
 30. [1] petulka132 [*]

  Moc pěkné Sml67

  superkarma: 0 13.07.2012, 14:55:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme