Bulvár

Dojala mě feministka


Milá Meryl,
napíšu ti o tom, co mě dojalo právě včera.
Česká televize nás teď o prázdninách zásobuje hlavně reprízami, což celkem vítám. Jedním ze starších seriálů je totiž cyklus dokumentů Olgy Sommerové Ztracená duše národa, který natočila asi před pěti lety.
Tenhle neveselý cyklus považuju nejen za filmařsky skvělý, ale i společensky více než záslužný. Každý díl je věnován jednomu typu obětí komunistického režimu a autorka v něm formou rozhovoru s několika představiteli těchto obětí, ukázkou dobových fotografií či filmových záznamů názorně ukazuje, co dokázal ve jménu zrůdné ideologie dělat Čech Čechovi...
Včerejší díl byl o ženách. O ženách, které se "provinily" tím, že nebyly s komunisty loajální, o ženách, které odmítly pošpinit svoje svědomí. Do stopáže se včera vešly čtyři osudy a mě z nich zaujal následující: Asi devadesátiletá stařenka, fyzicky už chatrná, ale duševně velmi čilá, vyprávěla o tom, z jak láskyplné rodiny pochází, jak tatínek vždycky platil za milující autoritu, jak ctil Masaryka a miloval svou vlast. Ta stařenka, jejíž jméno jsem bohužel zapomněla, zato podoba se mi vryla do paměti nesmazatelně, se ve dvaadvaceti letech vdala z velké lásky, s manželem si rozuměli a ačkoliv on prý trochu žárlil, nikdy neměl důvod. Její velkou životní láskou a náplní byl také skauting.

Vychovávala kluky v těch nejryzejších svojsíkovských zásadách, které se fatálně lišily od toho, co hlásala komunistická ideologie...
Není snad třeba vysvětlovat, že už sám fakt příslušnosti ke Skautu byl po únoru 1948 o život, takže pochopitelně i tato paní se i se svými, již odrostlými svěřenci dostala do situace, kdy nevěděli, zda se dožijí rána, příští hodiny, příští minuty... Jak popisovala výslechy kluků, které byly vedeny komunistickými vyšetřovateli, běhal mi mráz po zádech. Několik skautů skutečně na následky výslechů zemřelo. A protože lůza se neštítí ničeho, bita byla i tato žena. Surově a navíc několika "gorilami" najednou. A vetchá stařenka říkala: "Víte, já jsem neplakala. Věděla jsem, že mám svou pravdu, a to mi dalo sílu. Jediné, co jsem cítila, byl obrovský stud za ty chlapy, kteří se neštítili fyzicky ubližovat ženě."
Na přímou otázku Olgy Sommerové, jak vidí zpětně život, který prožila, okamžitě odpověděla: "Prožila bych ho stejně znovu. Se vším, i s tím kriminálem, protože jsem věděla, že pravda je na mojí straně a že stojí za to o ni bojovat. Nikdy jsem nikomu nelhala, leda když šlo o kluky, to bych zapřela i nos mezi očima, abych je zachránila..." A tím mě ta paní skutečně dojala. Morální síla, která vyzařovala z té stařenky, se dnes jen tak nevidí. Škoda.
A proč mě dojala feministka? Děkuji vám, paní OLGO SOMMEROVÁ!
 
Kateřina
 
Milá Kateřino... teď jsem dojatá já. Včera večer jsem nebyla doma a tenhle pořad neviděla. Moc Ti děkuji, že jsi napsala svůj příspěvek... Nemám slov. Kolik utrpení si někteří lidé musí prožít, a přesto zůstanou nezlomeni a s přímým pohledem. Díky.....
   
22.07.2005 - Společnost - autor: Čtenářský příběh

Komentáře:

 1. avatar
  [23] Lhasa [*]

  Convalaria: Ten dokument jsem taky viděla. Ona sama byla bezdětná, ti "její kluci" byli kluci ze skautského oddílu, který vedla. Jedním z nich byl mj. Havel, který jí už jako prezident předával při příležitosti 28. října státní vyznamenání.

  Jsem toho názoru, že komunističtí zločinci po únoru 48 byli HORŠÍ než fašisti, protože prováděli nedávno prožitá zvěrstva a hrůzy vlastním lidem. To nikdy nepochopím. Vyvyšovat svou "rasu" a "národ" nad jiné je sice zvrácenost, ale mučit, zabíjet a odsuzovat nevinné lidi téhož národa je něco ještě horšího než zvrácenost...
  "Nebeští jezdci" jsou typickou ukázkou toho, jak nejryzejší vlastenci trpěli... Mají vůbec někde důstojný pomník? Nejsem fangličkářka, ale myslím, že by si ho zasloužili.

  106: Nečetlas "O čem sní ženy"? Pokud ano, pak bych si troufla tvrdit, že jsi od ní něco feministickýho skutečně četla. Akademickou debatu o tom, kdo je či není feministka bych v tomhle případě nechala stranou...

  superkarma: 0 25.07.2005, 17:52:07
 2. avatar
  [15] Odemětobě [*]

  Aspoň těch pár stovek lidí,kteří dokument viděli (nejsem mezi nimi),snad pochopí,že ideologie zůstane zažraná v komunistech po mnoho generací a nebudou je volit. Proč jim proboha rostou preference?

  superkarma: 0 22.07.2005, 13:36:51
 3. avatar
  [14] Léňa [*]

  Nyotaimori: bohužel je to tak a vim to už dávno ale divit se tomu nepřestanu nikdy

  superkarma: 0 22.07.2005, 13:03:26
 4. avatar
  [11] phoebe24 [*]

  Convalaria: Prožila bych ho stejně znovu. Se vším, i s tím kriminálem, protože jsem věděla, že pravda je na mojí straně a že stojí za to o ni bojovat. Nikdy jsem nikomu nelhala, leda když šlo o kluky, to bych zapřela i nos mezi očima, abych je zachránila..."

  superkarma: 0 22.07.2005, 12:30:07
 5. avatar
  [10] Clerenc [*]

  Videla jsem, bulela jsem a bulim zas.....

  superkarma: 0 22.07.2005, 12:28:01
 6. avatar
  [9] Léňa [*]

  Convalaria: ona se provinila jen tím, že byla skautka a učila i svoje děti (je tam napsáno kluky tak to možná ani nebyli její děti) nějakejm ideálům. Potom, když byla u výslechu tak neřekla nic co by je mohlo ohrozit a lhala jen aby je zachránila. O tom říkala, že byla jediná lež které se bez obav z výčitek svědomí dopustila.

  superkarma: 0 22.07.2005, 12:15:42
 7. avatar
  [8] Barbucháč [*]

  Convalaria: Ty se nejdřív na ten dokument koukni, pak někoho suď.

  superkarma: 0 22.07.2005, 12:11:02
 8. avatar
  [6] Olynth [*]

  Mně zůstává rozum stát nad tím, proč se Češi po tolika letech válečných hrůz propůjčili k něčěmu takovému. Vždyť se chovali hůř než Němci

  superkarma: 0 22.07.2005, 11:52:03
 9. avatar
  [5] phoebe24 [*]

  Convalaria: jsi mimo

  superkarma: 0 22.07.2005, 11:42:15
 10. avatar
  [4] Léňa [*]

  Předběhla jsi mě. Včera jsem na to koukala a taky o tom chtěla napsat.
  Taky jsem u toho brečela, byla fakt síla poslouchat že někoho posadí do kouta, kde jsou ve zdi vymlácené díry od toho jak tam někoho fackovali ode zdi ke zdi...jak jí mlátili až stříkala krev...no prostě hrůza. Jak si tohle někdo může dovolit? A ještě k ženě? Jen proto, že má jiný názor.
  Opravdu je obdivuju že v sobě našli sílu to všechno vydržet.

  superkarma: 0 22.07.2005, 11:39:55
 11. avatar
  [3] Veroniké [*]

  Tez sem se divala, moc pekny porad!

  superkarma: 0 22.07.2005, 11:39:41
 12. avatar
  [1] Vera1 [*]

  Divala jsem se na stejny porad a musim rict, ze jsem na konci bulela jak zelva.

  superkarma: 0 22.07.2005, 11:21:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme