Rodina

„Dodnes lituji, že jsme dceru vyhodili na ulici,“ svěřuje se Milada (39)

Stačilo jedno rozhodnutí a Miladin život se obrátil naruby. Dodnes si nepřestala vyčítat, že se vlastním přičiněním připravila o dceru.

S Eliškou (19) byly problémy už od puberty. Ráda si dělala věci po svém a rodiče na ni byli krátcí. Na střední škole se vše ještě zhoršilo. „Začala kouřit, toulat se s partou a veškeré naše zákazy na ni neplatily. Slibovali jsme jí všechno možné, když bude sekat latinu, ale bylo to marné. Nepomáhaly ani domluvy, ani pár facek. Ano, přiznávám, občas mi ujely nervy. Ale kdo by to vydržel? Jen nám lhala a dohody nedodržovala,“ vypráví její maminka Milada. Jenže to ještě netušila, že to nejhorší ji teprve čeká.

ven

„Ve škole jí to nešlo, a tak přestoupila na učňák. Jenže to bylo ještě horší! Chytla se tam pochybné party, a to byl úplný konec. Chodila domů opilá a později jsme s manželem měli podezření, že i zfetovaná. Taky jo! Našla jsem u ní marihuanu a nějaké tabletky. Jenže to už jí bylo osmnáct let a teprve si nenechala do svého života mluvit. Bylo naprosto marné vysvětlovat jí, že dokud bydlí pod naší střechou, bude poslouchat. Jen se nám smála do očí. A taky nám kradla peníze, jak jsme posléze zjistili. Nevěděli jsme, kudy kam!“ přiznává Milada, která hledala rady na internetu. Nakonec se s manželem rozhodli pro radikální krok.

„Měla to být taková léčba šokem, aby si uvědomila, co svým chováním riskuje. Řekli jsme jí, že když už je dospělá a nás nepotřebuje, tak ať si sbalí věci a odstěhuje se. Vysmála se nám, že jí bez našeho dohledu bude líp. Vzala si pár věcí a práskla za sebou dveřmi. A to bylo taky naposledy, co jsme s ní mluvili. Přestala chodit do školy a zmizela z města,“ vzpomíná její maminka s tím, že náprava nezdárné dcery se nekonala.

Hledali ji marně, až po půl roce se k nim doneslo, že žije v Praze u nějakého muže. Vydali se za ní, ale co viděli, jim vyrazilo dech. Z jejich dcery byla troska. „Ležela na zemi, zřejmě zfetovaná, a vůbec s námi nekomunikovala. A pak nás ten její vyhodil. Nezmohli jsme nic. Jak jsme se dozvěděli, tak spadla kromě drog také do prostituce. Trhá mi to srdce a nikdy nepřestanu litovat, že jsme ji poslali pryč. Možná mohlo teď být všechno jinak,“ zoufá si Milada.

Co na to oborník?

Na názor jsme se zeptali Mgr. Štěpánky Čtrnácté, vedoucí Poradny pro rodiče závislých SANANIM z.ú.

Je pochopitelné, že matka prožívá pád dcery těžce, ale boj s drogovou závislostí je „běh na dlouhou trať“. Vždy zejména pro samotného uživatele, ale v určitém slova smyslu i pro jeho nejbližší. Rozhodnutí rodiny o tom, že závislý člověk musí ze společného soužití odejít, protože toto soužití je většinou nesnesitelné, je sice zásadní, ale pouze jedno z mnoha, které rodiče musí v průběhu „drogové kariéry“ svého dítěte učinit.

Užívání návykových látek se zpravidla rozvíjí postupně a postupně přibývá také problémů, které více či méně s užíváním souvisejí. Z naší praxe mohu potvrdit, že se bohužel velmi často stává, že rodiče nejprve obtíže dítěte vůbec nezaznamenají, případně je připisují dospívání. I v případě, že již nějaké podezření či dokonce jistotu, že dítě drogy užívá, mají, tak návštěvu odborníka odkládají. Jedním z důvodů je i pocit studu a selhání plynoucí z toho, že podobné problémy potkaly právě je.

Je přirozené, že se rodiče nejprve snaží situaci řešit vlastními silami nebo s pomocí rodiny a přátel. Hledají informace a „návody“ na internetu a zkoušejí různá doporučení. Je však třeba si uvědomit, že každý uživatel návykových látek je jiný, stejně jako je jedinečná každá rodina. Neexistuje proto žádný univerzální, vždy účinný a správný přístup. Není jím ani „vyhození dítěte na ulici“. Byť znám řadu bývalých uživatelů, kterým tento krok pomohl, jde o krajní přístup, který má také svá rizika. 

Jednoznačně proto doporučuji rodičům v podobných situacích co nejdříve vyhledat odborníka, který jim pomůže se v jejich starostech zorientovat, postupně je bude obtížným obdobím jejich života provázet a spolu s nimi hledat pro ně přijatelné přístupy a řešení. Kontakt s ním, případně jinými rodiči (např. v rámci rodičovské skupiny), může být pro rodinu také důležitým zdrojem naděje ve změnu.

V Praze je možné k tomuto účelu využít Poradnu pro rodiče SANANIM. Na sezení se je třeba se objednat (osobně, telefonicky, mailem). Kontakty naleznete ZDE.

sananimMgr. Štěpánka Čtrnáctá vystudovala Filosofickou fakultu UK v Praze. Již více než 25 let se věnuje práci s drogově závislými a jejich rodinami. Aktuálně vede Poradnu pro rodiče (a jiné blízké osoby) závislých SANANIM z.ú. Více ZDE.

Čtěte také:

   
22.09.2016 - Rodina - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. avatar
  [20] gerda [*]

  Rikina — #19Ale studovaný doktor by snad mohl a měl poznat rozdíly...to je opravdu strašné. Doslova horor. Když si představím, že takhle bych třeba měla dopadnout (u nás v rodině to ale nehrozí), tak to je lepší rovnou umřít. No, a zaráží mě, že se příbuzní bojí dcery. Proč? Copak je hlavou mafie nebo co?? Možná ale mají obavy z toho, aby tu paní potom neměli doma oni.Sml15

  superkarma: 0 24.09.2016, 08:11:21
 2. [19] Rikina [*]

  gerda — #18 Ona protestuje, ale bere se to jako že jsou to jen řeči. Personál je zvyklý, že tam lidi mluví leccos, protože se na nich projevuje nemoc. Když tak jí dají nějaké uklidňující léky. Sml15

  1. na komentář reaguje gerda — #20
  superkarma: 0 22.09.2016, 20:16:24
 3. avatar
  [18] gerda [*]

  Rikina — #15No propána, ale snad je pod lékařskou kontrolou a ta by měla odhalit, že tam ta paní nemá co dělat?!Sml2 A ona sama, pokud je teda při smyslech, neprotestuje? To je opravdu děs.Sml31

  1. na komentář reaguje Rikina — #19
  superkarma: 1 22.09.2016, 17:01:28
 4. [17] babos [*]

  komu není rady, tomu není pomociSml68

  superkarma: 0 22.09.2016, 15:46:24
 5. avatar
  [16] SNÍŽEK [*]

  to je strašně složitá situace a nemá řešení Sml15

  superkarma: 0 22.09.2016, 15:18:47
 6. [15] Rikina [*]

  gerda — #13 Divila by ses. Sml15 Vím o případu, kdy dcera dala matku do Alzheimercentra, ačkoli tam dotyčná vůbec nepatří, a proti její vůli. Všichni příbuzní to vědí, a bojí se něco udělat a dostat ji odtamtud pryč... To je totiž velmi snadno zneužitelné, už teď, za současné právní situace, natož kdyby se ty možnosti ještě rozšířily. Sml80

  1. na komentář reaguje gerda — #18
  superkarma: 0 22.09.2016, 13:06:50
 7. avatar
  [14] kapkamore [*]

  Když do toho někdo spadne, je to velmi těžkéSml67

  superkarma: 0 22.09.2016, 11:50:53
 8. avatar
  [13] gerda [*]

  prababka — #11To je to samé - z opačné strany věkové stupnice - jako stařecká demence či Alzheimer. Dokud člověk nic nevyvede a dobrovolně nezajde k lékaři, nedá se s tím hnout. Je opravdu "výhra" mít takového souseda v domě.Sml15

  1. na komentář reaguje Rikina — #15
  superkarma: 0 22.09.2016, 11:33:39
 9. [12] Vendi [*]

  Každá rada dobrá . . .

  superkarma: 0 22.09.2016, 10:28:41
 10. [11] prababka [*]

  Andreadornova — #9Souhlasím , bohužel důvěrně znám.A zákony jsou na straně narkomanů.Madý alkoholik , který dokáže psychicky / a matku i fyzicky / ničit celou rodinu , je nedotknutený.Asi se čeká , až někoho při záchvatu agrese zabije ,policisté ho pouze zpacifikují , na pohotovosti zase postaví na nohy ,ale do léčebny proti jeho vůli ho poslat nesmíte. K psychiatrovi ho taky nedostanete.

  1. na komentář reaguje gerda — #13
  superkarma: 0 22.09.2016, 10:26:04
 11. avatar
  [10] sanvean [*]

  Mně docela pomohla přednáška na naší základní škole, kde bývalí narkomani popisovali velmi naturalisticky, čím si prošli. V hlavě mi zůstalo vyprávění ženy, jejíž partner se v absťáku umlátil o stěny místnosti. Tu samou přednášku ale slyšela i kamarádka, která do tvrdých drog na čas spadla..i přes zrazování všech okolo, ať to nedělá..ono se někdy asi opravdu nedá nic dělat Sml80Sml15

  superkarma: 0 22.09.2016, 09:47:54
 12. [9] Andreadornova [*]

  Bohužel řešení neexistuje pokud dotyčný/á nespolupracuje Sml80

  1. na komentář reaguje prababka — #11
  superkarma: 0 22.09.2016, 09:29:25
 13. [8] bobani [*]

  neuvěřitelné , jak se vlastní dítě může takto vymknout rodině

  superkarma: 1 22.09.2016, 09:00:59
 14. avatar
  [7] Kadla [*]

  Rikina — #6Máš pravdu. Ta paní má ještě šanci. Často si říkám, jak jsi to, co tě potkalo, dokázala přežít...

  superkarma: 1 22.09.2016, 08:35:44
 15. [6] Rikina [*]

  Mě to neminulo. Šest nekonečně dlouhých let, kdy člověk vymejšlí nemožné a dělá, co umí i neumí, zestárne o dvojnásobek času a leccos obětuje. A pak, když už se zdá být vidět světélko na konci tunelu, když to vypadá na obrat k lepšímu a že ta snaha nebyla marná, tak to najednou všechno skončí úplně nejhůř, jak mohlo. No a pak se s tím musí žít. Ta paní z článku má ještě pořád naději, a to není málo.

  1. na komentář reaguje Kadla — #7
  superkarma: 4 22.09.2016, 08:25:11
 16. avatar
  [5] gerda [*]

  Kadla — #2V každé rodině něco je. I v naší, samozřejmě. Ale až tak drasticky to nikdy nedopadlo, naštěstí šlo o vylomeniny související s dospíváním. Andělé strážní všude být nemůžou, u té dívky asi měli zrovna práci jindeSml15 Moje kolegyně se strašně natrápila s dcerou, taky podobný případ. Pamatuju se, jak si pro ni jela z Moravy taxíkem až kamsi nahoru do Čech, volali jí policajti, že ji tam nemůžou dlouho držet, aby pro ni přijela. Když líčila, že ji v podstatě vydrápla ze spárů jakési divné mafie, která po ní chtěla prostituci, ach jo. No, a i když je po dlouhých letech ta dcera docela jinde, bylo to tenkrát strašné. A to je jen jedno ze série průserů, co s ní kolegyně měla. Ale nikdy se neodvrátila, i když na ni jistěže svolávala hromy blesky. Teď už se usadila, má děti...

  superkarma: 0 22.09.2016, 08:15:37
 17. [4] Rikina [*]

  Sml80 To má ta paní z poradny pravdu, že není univerzální řešení, a že by měl člověk pelášit k odborníkům, když jde o drogy. Jenže ani to není vždycky ku prospěchu a nemusí se podařit... Sml15

  superkarma: 0 22.09.2016, 08:09:40
 18. avatar
  [3] Kadla [*]

  gerda — #1Tys mě o vteřinu předběhla s úplně stejným komentářem Sml30 Sml30Sml30

  superkarma: 0 22.09.2016, 07:50:25
 19. avatar
  [2] Kadla [*]

  Jsem fakt ráda, že takové problémy nás minuly. Netuším, jak bych to řešila... Tohle prostě nemá řešení. Je to jen trápení pro rodiče a nakonec i pro to dítě. Rodiče bych z ničeho neobviňovala, ale ono se to snadno řekne. Naprosto chápu, že matka cítí vinu. Jinak dneska palec nahoru pro Julii za článek. Sml67

  1. na komentář reaguje gerda — #5
  superkarma: 1 22.09.2016, 07:49:32
 20. avatar
  [1] gerda [*]

  Hm, tak hlavně, že jsem až dosud všude četla rady, že v krajním případě je vyhození na ulici nutné.Sml80 Takže všecko špatně...Sml80Sml80 Já osobně si myslím, že žádná dobrá rada tady neexistuje.

  1. na komentář reaguje Kadla — #3
  superkarma: 4 22.09.2016, 07:49:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme