Blíží se období chřipek, nachlazení, angín. Obranyschopnost našeho organismu je úzce spjata s imunitou. Jakou souvislost mají střeva a imunita? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Proč bychom se měli zajímat o zdraví svých střev?
Střevní mikroflóra je unikátní ekosystém, který zahrnuje více než 1000 různých kmenů bakterií, celkové množství bakterií je 10x větší než počet buněk lidského těla a množství genů – mikrobiom – je dokonce stokrát větší než genom lidský. Je tedy nutné, abychom pečovali o bakterie v našem střevě, aby byly v symbioze s naším tělem

střeva

Pokud chceme, aby naše střeva byla zdravá, jak by měla vypadat prevence? Měli bychom pravidelně chodit na nějaké speciální vyšetření?
Prevencí je racionální výživa s dostatkem vlákniny (u dospělého 25–30 g/den), dostatek tekutin a tělesného pohybu. Pokud nemá člověk, pozitivní rodinnou anamnézu a vyšetření stolice na okultní krvácení je negativní, není bezpodmínečně nutné podstupovat vyšetření. Pokud je ale rodinná anamnéza pozitivní (máme v rodině pacienta s rakovinou tlustého střeva) nebo je pozitivní stolice na přítomnost krve, neměli bychom váhra vyšetření střev podstoupit.

Jak takové vyšetření probíhá?
Zavádí se koloskop – ohebný přístroj, který umožňuje přímý pohled do tlustého střeva (a koncové části střeva tenkého), případně odběr vzorků na histologické vyšetření a další možné výkony – například odstranění polypů, zástava krvácení apod.

Pokud máme v rodině nějaké onemocnění střev včetně rakoviny, patříme do rizikové skupiny – i nám hrozí podobné onemocnění nebo to nemá vliv na naše zdraví?
Ano, hrozí nám zvýšené riziko podobných obtíží, především rakovina tlustého střeva je onemocněním s genetickou dispozicí. Navíc z důvodů nesprávně složené strsvy a zevního prostředí může riziko nastat dříve než u našich rodičů

Pokud máme chronická onemocnění jako vracející se angíny, virózy, vaginální problémy včetně mykózy, sníženou imunitu, je možné že příčinou je nezdravé prostřědí ve střevech?
Tak se to říct nedá, na druhou stranu podání probiotických bakterií může stimulovat imunitn systém tak, že se organismus vypořádá s infekcemi horních cest dýchacích, případně vaginálními mykózami

Jak bychom si ideálně měli střeva udržovat v kondici?
Konzumací racionální výživy s dostatkem vlákniny (25-30 g/denně), dostatečným množstvím tekutin a fyzickou aktivitou.

Co si myslíte o výplachu střev?
Pokud má člověk zácpu, někdy nezbývá nic jiného, případně při přípravě na vyšetření, jinak to nemá žádný efekt.

V nějakých článcích lze najít informace, že ve střevech mohou být například i několik měsíců zbytky různých potravin, je to pravda?
To je příliš mechanistický pohled, většinou tak píší zastánci výplachů střev.

Jakým způsobem bychom si měli „vyčistit střeva“, popřípadě jak často?
Dostatečným množstvím tekutin, dále podáním vlákniny a případně probiotických bakterií

Jakou máze zkušenost s přípravkem Lepicol a komu byste jej doporučil?
S přípravkem Lepicol mám dobré zkušenosti, především u pacientů se zácpou, doporučil bych jej však i pacientům s průjmy, nadýmáním, zvýšenou plynatostí.

Řada těhotných žen v prvním trimestru trpí zácpou. Může jim Lepicol pomoci?
Každopádně se jedná o dobrou indikaci.

Co je psyllium ?
Jedná se o rozpustnou vlákninu (sliz) ze semen jitrocele indického

Význam probiotik

Proč jsou probatické přípravky tak důležité pro posílení zdraví střev?
Podání probiotických bakterií /probiotik/ zlepší bakteriální bilanci v tlustém střevě, pozmění rovnováhu na stranu tělu prospěšných bakterií mléčného kvašení. Ty produkují krátké mastné kyseliny, z nichž butyrát přímo slouží jako potrava pro buňky tlustého střeva.

Při jakých stavech bychom tyto přípravky měli užívat?
Probiotika bychom měli užívat, pokud máme trávicí obtíže, které se dávají do souvislosti s porušením střevní mikroflóry – pří zácpě, průjmu, nadýmáni, případně preventivně, pokud poškození střevní mikroflóry hrozí.

Pokud se cítíme zdrávi a nic nás netrápí, je vhodné užívat probatika nebo to není nutné?
Pokud konzumujeme stravu s dostatkem vlákniny, máme dostatek pohybu a dostatečně pijeme, nebudou probiotické preparáty nutné. Na druhé straně jejich podání neškodí.

Proč lékaři doporučují pacientům, kteří berou antibiotika přípravky s probiotiky?
Podání antibiotik, především širokospektrých, poškozuje střevní mikroflóru, proto je podání probiotik, která poškozenou střevní flóru dokážou sanovat, postupem lege artis.

Jaké přípravky svým pacientům doporučujete a proč?
Ideální jsou přípravky, které obsahují jak probiotické bakterie, tak i vlákninu, která slouží jako potrava pro tyto bakterie. Ideální jsou preparáty směsné, které obsahují více kmenů bakterií, tak aby byl možný jejich účinek.

lepicol

Reklama