S Doc. MUDr. Františkem Chaloupkou, CSc. jsme si už před časem na Zena-in.cz o hemoroidech povídali, ale protože vás toto téma zajímá, vracíme se k němu prostřednictvím doplňujících otázek.

Pane docente, v minulém rozhovoru zaznělo, že zvláště u žen je velká pravděpodobnost současného výskytu hemoroidů i varixů dolních končetin. Ze svého okolí mám pocit, že těmito problémy více či méně trpí skoro každá žena nad pětatřicet. Jak je to možné?
Onemocnění hemoroidálních uzlů i varixů dolních končetin mají jednu společnou příčinu: a sice sníženou kvalitu - nepevnost žilní stěny. A tak zvláště ženy - u kterých proběhla těhotenství a tím i velký přetlak v oblasti žil pánve a dolních končetin, tímto přetlakem značně trpí. Žíly v těchto oblastech na základě toho pak povolují tomuto tlaku a okrskově se rozšiřují.

Jak se tedy zachovat, když poprvé pocítíme, že v oblasti konečníku není něco v pořádku? Běžet hned k lékaři, nebo zkusit nějakou volně dostupnou mastičku a počkat, jak se situace vyvine?
V každém případě obtíží v oblasti konečníku je nutné vyhledat lékařské vyšetření. Tím nemyslím jakékoli svědění, nebo drobnou, přechodnou bolest. Ale větší bolesti, výhřez tvrdého, bolestivého uzlu a hlavně krvácení při a po stolici musí být odborně lékařem vyšetřeno. Náš stát je v mnoha věcech „na chvostu“ Evropy i světa, ale jedno smutné prvenství držíme: máme v naší populaci nejvyšší výskyt rakoviny konečníku a tlustého střeva na světě!  A proto jsou nezbytná ta preventivní vyšetření - zachytit eventuální počátek vznikajícího nádorového onemocnění.

Doc. MUDr. František Chaloupka, CSc. v akci, foto:  Soukromá klinika GHC – Praha

Proč a jak se vlastně křečová žíla v konečníku vytvoří? Lze nějak preventivně ovlivnit jejich vznik například výživou?
Hemoroidální uzly (což jsou vlastně „křečové žíly“ v konečníku) vznikají postupným rozšiřováním stávajících žilních pletení, které jsou v konečníku a oblasti řitě normálně - avšak nerozšířené. Vlivem porodů, sedavého zaměstnání, špatné výživy i celkové životosprávy se pak postupně tyto normální žíly rozšiřují do takových žilních výdutí - cisteren, ve kterých městná žilní krev. Správná výživa - dostatek vlákniny i tekutin brání zácpě a navozují pravidelné vyprazdňování. A to je jedna z hlavních prevencí - protože tvrdá stolice se zácpou a obtížným vyprazdňováním jsou jedny z hlavních příčin vzniku.

Pokud má někdo křečové žíly, musí mít tedy i hemeroidy a naopak?
Velice často se stává, že kdo má křečové žíly dolních končetin, má i hemoroidální uzly. Jak bylo řečeno  výše - jedná se o onemocnění (nepevnost) žilní stěny, tedy jak v oblasti řitě, tak i v oblasti dolních končetin.

Některé kolegyně sedávají na polštářku, případně využívají jiné pomůcky, které by jim „ulehčily“ život na židli. Co doporučujete vy?
Při sedavém zaměstnání je polštářek s kruhovou výsečí vhodný. Avšak daleko důležitější je další preventivní aktivita: dostatek pohybu, cvičení posilující hýžďové svaly a svaly oblasti malé pánve, dostatečný přívod tekutin (k prevenci zácpy), ve stravě přítomnost vlákniny, zeleniny a udržování tělesné váhy. Dále pečovat o pravidelné vyprazdňování a předcházet násilnému zadržování stolice, nezvedat nadměrně těžká břemena, při dlouhém sezeni dělat přestávky (dlouhé jízdy automobilem) a chvilku si zacvičit (procházka, dřepy).

Doc. MUDr. František Chaloupka, CSc. v akci, foto:  Soukromá klinika GHC – Praha

Je léčba projevů křečových žil na nohou stejná jako u hemeroidů – myslíme tím léky, jako například Detralex, který jste zmínil v minulém rozhovoru...
Ano, léčba u obojího onemocnění je podobná - tedy dělat vše, co zpevňuje žilní stěnu. Farmakologicky je velice účinným právě Detralex - velmi dobré venofarmakum, zpevňující žilní stěnu - a znovu: úprava celkové životosprávy. K prevenci tvorby varixů ještě dostatečný aktivní pohyb (netřeba běhat - stačí dostatečná, svižná, každodenní chůze, cvičení), v klidu elevace končetin, při večerním sprchování tzv. „skotské střiky“, tj. střídání teplé a studené vody na obě dolní končetiny na konci sprchování.

A zmíněný Detralex může používat každá žena? Neexistuje nějaké omezení,  kontraindikace?
Prakticky neexistuje - kromě kojení - kontraindikace Detralexu. Je to vlastně takový určitý doplněk stravy. Pouze doporučuji opatrnost při těžším onemocnění jater a ledvin - což určí ošetřující lékař.

Pojďme ještě k těm souvisejícím varixům. I zde platí, že si při jednostranném přetížení nohou přinejmenším na pocit těžkých nohou stěžuje téměř každý, kdo má povolání, jež vyžaduje převážně sezení nebo naopak stání. Jak vypadají varovné signály, že už je nejvyšší čas navštívit lékaře, resp. na jak má žena postupovat, když cítí, že stav je pro ni už více než nepohodlný. 
Opět zásada - vyhledat vyšetření lékařem - odborníkem, který určí další postup. Pocit zvyšujících se tlaků v dolních končetinách je jedním z prvních signálů varikozního onemocnění. Cvičení a úlevová poloha (elevace) končetin tomu pomohou, ale je nutné zjistit stav onemocnění a určení další preventivní či léčebné taktiky.

Jak se dneska hemeroidy léčí? Co umožňuje moderní medicína?
Současná léčba hemoroidálního i varikózního onemocnění je dnes velice rozvinutá a různorodá. Od léčby konservativní (neoperační) až po operační způsoby, kterých je již široká paleta. Farmakologická - neoperační - léčba je vhodná pouze pro počínající stádia těchto obou onemocnění. Pokročilé stavy je nutné řešit operačně - a opět je zde důležitá zásada: čím menší je nález, tím menší je operační postup. Od jednoduchých - ambulantně proveditelných výkonů, až po rozsáhlejší výkony, které je nutné provádět v celkovém či epidurálním znecitlivění při krátkodobém pobytu v nemocnici (často i v rámci tzv. „jednodenní chirurgie“). Moderní chirurgické postupy dnes mají širokou paletu možných řešení - ale stále platí zásada, jako u všech chirurgických onemocnění: čím menší rozsah onemocnění a rychlejší řešení, tím je možný i jednodušší a menší operační výkon.

Doc. MUDr. František Chaloupka, CSc. v akci, foto:  Soukromá klinika GHC – Praha

Vrací se stejně jako křečové žíly a noze?
Opět připomínám, že obě onemocnění jsou způsobena chabostí, nepevností žilní stěny obecně. Nejedná se o pouhé postižení  OJEDINĚLÝCH  ŽIL, ale celého komplexu žil řitě, konečníku a dolních končetin. A i při dostatečném radikálním odstranění postižených žilních kmenů zbývá v dané oblasti ještě veliké množství dalších, nepostižených žil, které mohou časem podlehnout stejným, podobným změnám rozšiřování. A proto i nadále je nutná prevence proti vzniku podobných změn. Takže recidivita tohoto onemocnění se nedá nikdy zcela bezpečně vyloučit. Avšak důsledně prováděná prevence, o které jsme si povídali, lze toto nebezpečí snížit na minimum.

Závěrem bych chtěl zdůraznit, že obě onemocnění má vždy vyšetřit odborník v dané problematice (lékař-proktolog, či flebolog). Léčba těchto onemocnění - stejně jako všech ostatních - během doby podstupuje rychlou aktualizaci a přibývají moderní metody i postupy, které zná a ovládá pouze odborník v dané problematice. A jedině ten může zaručit, že vaše onemocnění bude léčeno v rámci současných moderních poznatků, které odpovídají moderním trendům současné medicíny.

Děkujeme za rozhovor.

Kontakt:

Doc. MUDr. František Chaloupka, CSc.
Soukromá klinika GHC - Praha

Přečtěte si také

Reklama