Srůsty jsou jednou z nejčastějších příčin neplodnosti. V důsledku zánětů, endometriózy (výskyt děložní sliznice mimo dělohu) nebo po operacích může v dutině břišní a pánevní na vnitřních orgánech dojít ke srůstům. Ty pak mohou působit různé komplikace. Od bolestí až po neplodnost, kterou dnes řeší velké procento žen. Proto jsme oslovili odborníka, doc. MUDr. Eduarda Kučeru, CSc. aby nám odpověděl na několik zajímavých otázek, které se týkají této nepříjemné zdravotní komplikace.

Co to vlastně srůsty jsou? Jak se projevují, jak se léčí a lze jim vůbec předcházet? Na tyto i mnohé další otázky odpovídá odborník doc. MUDr. Eduard Kučera, CSc. Za jeho odpovědi mu děkujeme

Co jsou srůsty a co je jejich příčinou?
Srůsty jsou tvořeny novotvořeným vazivem, které vytváří abnormální spojení mezi dvěma, ale i více orgány a tkáněmi lidského organismu, které spolu nejsou za fyziologických podmínek spojené. V oblasti dutiny břišní se tak patologické spojení může objevit mezi všemi orgány v ní obsažené, včetně reprodukčních orgánů malé pánve (děloha, vejcovod, vaječník).  Kromě vzájemného patologického spojení jednotlivých orgánů mohou srůsty vést i k jejich abnormálnímu spojení se stěnou břišní. Srůsty mohou také způsobovat dislokaci (posun) nitrobřišních struktur a změnu anatomických poměrů. Nejčastější příčinou srůstů jsou zánětlivé procesy v dutině břišní a operační zákroky v této oblasti.  

srůstyJak často se ženám, které jdou na operaci, vytvářejí pooperační srůsty a jak velké je riziko, že při gynekologické operaci jimi bude pacientka postižena?
Srůsty se vyskytují u 60–90% žen, které podstoupily větší gynekologický operační zákrok. Moderní operační endoskopické metody riziko výskytu srůstů snižují, ale nikdy jej nebudou schopné zcela eliminovat. Tato skutečnost by měla být před operačním zákrokem s pacientkou diskutována.

Pokud po operaci nebo díky jinému důvodu vzniknou v břišní dutině srůsty, jak to vůbec žena může zjistit?
U celé řady pacientek srůsty nemusí způsobovat žádné obtíže. Záleží na tom jak rozsáhlá oblast srůstů je a jaké orgány srůsty postihují. Hlavním příznakem srůstů  po předchozí operaci  mohou být bolesti v podbřišku, problémy s pohyblivostí střev (zácpa, nadýmání) a u žen také problémy s otěhotněním.

Jakými prostředky může srůstům zabránit lékař?
Teoreticky může být tvorba adhezí během jakéhokoli chirurgického výkonu ovlivněna několika způsoby: minimalizace poranění nitrobřišních tkání v průběhu chirurgického výkonu (dnes využití laparoskopických nebo robotických operací), omezení použití dráždivých cizorodých materiálů, snížení lokální zánětlivé odpovědi (např. podáním antibiotik při operaci), oddělení poraněných tkáňových povrchů aplikací protisrůstových (antiadhezivních) prostředků.

 Co to jsou antiadhezivní (protisrůstové) prostředky? Jak se o nich žena, která jde na operaci může dozvědět?
Mezi prostředky, které snižují výskyt pooperačních adhezí, patří léky s protizánětlivým účinkem, roztoky aplikovatelné do břišní dutiny a tzv. bariérové prostředky. V současné době se využívá především roztoků a různých bariérových opatření, především ve formě gelu. Jejich výhodou je rychlá a snadná aplikace. Zcela zásadně platí, že význam v prevenci srůstů mají prostředky, které v břišní dutině nebo na povrchu orgánů ulpívají více dnů. Operovaná a tedy vlastně poraněná oblast se pod nimi může postupně zhojit. V dnešní době je možné řadu informací získat na internetu, nebo se přímo zeptat svého ošetřujícího gynekologa.

Může pro prevenci srůstů udělat něco sama pacientka?
Pokud se jedná o srůsty vzniklé na základě nitrobřišního zánětu, tak je určitě prevencí včasná a cílená léčba tohoto stavu. Nicméně některé chronické záněty (např. zánět způsobený chlamydiemi) se léčí obtížně a často až ve fázi, kdy srůsty  jsou již vytvořené. V případě operační léčby je pro pacientku důležité  získat co nejvíce informací o prevenci srůstů a pořídit se protisrůstový prostředek doporučený lékařem. Tyto prostředky nejsou hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Z jakého důvodu mohou srůsty vést k neplodnosti?
Srůsty (adheze) mohou např. způsobit uzavření vejcovodu, změnu anatomických poměrů v oblasti malá pánve (především vztah vaječník – vejcovod). Při rozsáhlém postižení v oblasti dělohy, vaječníků a vejcovodů někdy hovoříme o vzniku tzv. zamrzlé pánve (frozen pelvis). 

Pokud již srůsty žena má, lze je nějak odstranit?
Srůsty se většinou odstraňují při laparoskopii, kterou provádíme z důvodů neplodnosti, nebo pánevní bolesti. Srůsty odstraňujeme chirurgicky – nejčastěji nůžkami nebo protětím elektrickým nožem. Po této operaci je s výhodou využít některý z protisrůstových prostředků, jinak dojde k jejich znovuvytvoření.

Pokud se díky srůstům stanou vejcovody neprůchodné, je možné nějaké řešení? Provádí se ještě takzvané „profukování“?
Tzv. profuky byly v minulosti používané ke zprůchodnění vejcovodů. Tato metoda je dnes používaná ve vybraných případech pouze v některých centrech pro léčbu neplodnosti. Pokud můžeme vejcovod zprůchodnit, tak spíše provádíme laparoskopický výkon. Tyto operace jsou však relativně méně časté. Pokud je již vejcovod poškozen zánětem, nebo srůsty, jeho funkce je problematická, a proto se v těchto situacích (neprůchodnost vejcovodů) většinou využívá umělé oplození.

Z kolika procent jsou právě srůsty příčinou neplodnosti u žen?
Tzv. tubární faktor, tedy neprůchodnost vejcovodů, se považuje za příčinu neplodnosti ženy asi ve 25 %. K tomu můžeme připočítat i pooperační srůsty po nitrobřišních operacích, srůsty při endometrióze apod. Z toho vyplývá, že tato problematika není vůbec okrajová a zanedbatelná.

Chystáte se na gynekologickou operaci? Máte-li nějaké obtíže, podezření na srůsty, nebo jen chcete vědět, zda hrozí zrovna vám, navštivte stránky www.srusty.cz, kde naleznete i položku samovyšetření. To je odborníky sestavený samovyšetřovací test, který vám pomůže odhadnout pravděpodobnost vzniku srůstů. Na stránkách www.srusty.cz se také dozvíte o možné prevenci – srůstům lze předejít.

Mezi nejčastější příčiny tvorby srůstu patří:

a) operační výkony v dutině břišní, pánevní (gynekologické operace) a v dutině děložní.

Mezi onemocnění, pro která se vykonávají výše uvedené operace, patří:
- odstranění myomů z dělohy (myomectomie),
- ovariální cysty (cysty na vaječníku),
- neprůchodnost vejcovodů,
- onkologická onemocnění malé pánve,
- chirurgické ošetření endometriózy,
- srůsty v dutině děložní,
- neprůchodnost střev apod.

b) zánětlivá onemocnění:

- zánět slepého střeva,
- záněty jiných orgánů břicha a pánve (záněty vaječníků apod.),
- endometrióza atd.

c) srůsty po porodu císařským řezem.

Zdroj www.srusty.cz

Reklama