Málokterý úspěšný film se dočká tolika - téměř stejně úspěšných - pokračování. Jeho pověstný klobouk tedy dolů před čtyřmi filmy Indiana Jonese, které nás baví už od roku 1981! Velkou zásluhu má na tom nejen vynikající scénář, charakteristická hudba a brilantní režie, ale také hlavní představitel - Harrison Ford.

Dobyvatelé ztracené archy

Na počátku úspěšné filmové série o chlapáckém archeologovi a učiteli na poloviční úvazek stáli Steven Spielberg (Čelisti, E.T. Mimozemšťan, Blízká setkání třetího druhu, Jurský park, Zachraňte vojína Ryana, Válka světů) a George Lucas (Star Wars), kteří na první díl vzpomínají často s velkou nostalgií, neboť se údajně všichni (včetně Harrisona Forda) bavili při natáčení jako malí kluci. Možná i díky tomu vzniklo dílko, které nenalezlo už přes třicet let konkurenci...

  • Hláška filmu: Jdi do prdele! (když hlavní hrdina poněkud nečestně odstřelí protivníka s šavlí)

www.indianajones.com

Indiana Jones a Chrám zkázy

Natočit pokračování úspěšného filmu je vždycky tvrdý a záludný oříšek. Nicméně zde se zadařilo. Mně osobně se tedy „dvojka“ líbí ze všech dílů nejméně, ale je to asi tím, že na můj vkus působí poněkud ponuře a možná postrádá ono klukovské kouzlo „jedničky“.

Kupodivu se v tom shodnu i se samotným režisérem, který rovněž tvrdí, že je to jeho nejméně oblíbený díl. Ovšem jako pravý gentleman hned dodává, že díky němu poznal svou ženu, takže... :-)

Nic z toho ovšem nezmění fakt, že jde o vysoce hodnocený film, jenž patří do základního vzdělání každého filmového fanouška.

  • Hláška filmu: Poslechni Mrňouse a budeš dlouho žít.

Indiana Jones a Poslední křížová výprava

Podle řady hodnocení je „trojka“ prostě nejlepší. A já se plně přikláním. Vše je tak, jak má ve správném filmu o Indiana Jonesovi být. K tomu navíc Sean Connery, který vedle Harrisona exceluje v roli poněkud nepraktického otce, aniž by Juniorovi ubíral z jeho důležitosti. Opravdu podívaná, která se dá opakovat a opakovat...

  • Hláška filmu: Neměl letenku.

Indiana Jones a Království křišťálové lebky

Ačkoliv k poslednímu dílu měla řada lidí výhrady, mně osobně se líbil. Poněkud sporným bodem bylo zatažení mimozemšťanů do děje, kde vždy hrály roli spíš tradiční pozemské mýty, ale co byste čekaly od dvojky tvůrců, z nichž jeden natočil „ítího“ (E.T. - Mimozemšťan) a druhý celý život zasvětil hvězdným válkám?

  • Hláška filmu: Ty jsi učitel? (ptá se při rvačce se zlobáky nevěřícně Jonesův objevený dospělý syn) - Jen na poloviční úvazek! (Indiana Jones)

Jones girl

Tou osudovou byla krásná a odvážná Marion, první a největší Indyho láska, jež se po mnoha letech, které dělily první a zatím poslední díl, vrátila, aniž by to bylo vnímáno jako kýčovitá hollywoodská romance. Prostě se tak stalo a bylo to až neuvěřitelně přirozené.

Karen Allenová (nenechte si ujít filmy s ní - Starman a Až do září), půvabná brunetka, si prý svou roli dost upravila podle vlastních představ. A je to jen dobře. Díky její ženské akčnosti se nejedná o žádnou cukrovou panenku, jak si přál režisér, která by jen stála, ječela a čekala, že ji někdo zachrání.

Přesně tak ovšem vypadala „Jones girl“ v druhém díle. Kate Capshaw ječela podle režisérových představ tak přesvědčivě a vypadala natolik bezbranně, až získala víc než zajímavou roli, stala se totiž jeho manželkou. :-)

Za všechny záporné role pak jmenujme fantastickou a hvězdnou Cate Blanchett, která ztvárnila sovětskou agentku toužící po křišťálové lebce. No ale abychom tedy nikoho neošidili, zmíním i Alison Doody, jež měla v Poslední křížové výpravě slabost pro Jonese Juniora i seniora. :-)

Proč milujeme Indiana Jonese?

Tak nad tím jsem poměrně dlouho přemýšlela. Je přece tolik poměrně „podobných“ hrdinů, a když pominu charisma filmového představitele, žádný zásadní rozdíl na první pohled není. Stačilo by smíchat trochu dobrodružství s romantikou, přidat špetku humoru a další trhák by byl na světě. Ale ono se to nějak v praxi nedaří. A že těch napodobitelů bylo!

  • Napadá mě, zda to nakonec nebude tím, že Fordův Indiana Jones má roztomilé nedostatky, které možná v rozumné míře na mužích máme rádi. Kdo by si toužil komplikovat život vedle pana Dokonalého, že?

Hudba, která dobyla plná kina

Hudba geniálního Johna Williamse k Indymu prostě patří. Nutno dodat, že tak nějak obecně patří i k otcům Indiana Jonese, protože jeho dílo se objevuje jak v řadě Spielbergových filmů, např. E.T. - Mimozemšťan, tak v Lucasových Hvězdných válkách.

Když se ve světě chystal do kin třetí díl, měla jsem možnost v zahraničí zakoupit soundtrack na audio kazetě. Byla to vzácnost (osmdesátá léta), kterou mám dodnes schovanou. :-)

  • Šušká se, že na obzoru je další pokračování. Rok uvedení má být 2016, tak si říkám, zda vzhledem k věku hlavního hrdiny (ačkoliv patřím mezi jeho věrné obdivovatelky) nebude nést název: Indiana Jones a důchodová reforma.

Závěrem

Pamatuji si - jako by to bylo včera - jak jsem Dobyvatele ztracené archy viděla v dnes již neexistujícím pražském kinu Alfa, jenž mělo jako první v Praze 70 mm formát a zvukový systém Dolby Stereo. Vzpomíná si někdo?

A KTERÝ DÍL INDIANA JONESE MÁTE NEJRADŠI VY?

Přečtěte si také:

Reklama