První úspěšnou objevitelkou zaniklých obcí se stala čtenářka ToraToraTora, která dobyla obec Byšičky. Další z obcí na seznamu, kterou jedna z vás navštívila, se jmenuje Zahrádka, dobyla ji čtenářka Black.bird.third...

Dobýváte ztracené obce z našeho seznamu, který jsme uveřejnili 23. října...

První úspěšnou čtenářkou, která navštívila jednu z hledaných obcí, je ToraToraTora. O její rodinné expedici jsme informovali 29. října...

Další úspěch

S radostí oznamujeme, že byla dobyta další z námi hledaných obcí, Zahrádka. Postarala se o to čtenářka Black.bird.third. I když obec byla dobyta ještě před vyhlášením dobývání, rozhodli jsme se její expedici uznat a posíláme čtenářce jako dárek balíček GARNIER s kosmetikou na vlasy.

zahradka

A zde již malý raport ze samotné expedice...

Čtenářka Black.bird.third dobyla Zahrádku

Zahrádka dobyta :-) Ale je to už déle. Můj děda bydlel v Dolních Kralovicích. Kvůli stavbě přehrady se musel on i všichni ostatní vystěhovat. Hodně nám vyprávěl a stále vypráví o tom, jaké Kralovice byly, co se v nich dělo, jaký byl v Kralovicích život. Každý rok pořádá spolu s kolegou setkání rodáků a přátel Dolních Kralovic a okolních obcí, které byly stavbou přehrady stejně postiženy. Dokonce napsal i knihu, ve které vzpomíná na Dolní a Horní Kralovice, Příseku, Střítež, Bezděkov. Všech zmíněných městeček, obcí, vesnic se stavba přehrady dotkla více či méně. Některé obce úplně pohřbila.

zahradka

Každý rok s dědou jezdíme k přehradě. Někdo jezdí do své rodné vesničky, někdo si může stoupnout jen na most a dívat se dolů do vody, a vzpomínat, kde asi byl jeho dům, kde byl kostel, kde zámek.

k zelivce

Letos jsme si vyřídili povolení ke vstupu až k samotné přehradě. Jinak je vstup zakázaný. Je to totiž nádrž na pitnou vodu pro Prahu a další města, obce a vesnice.

most

Bylo zajímavé poslouchat jak děda vypráví, kde bydleli, kde byl zámek, kdy se začala přehrada budovat, jak se stavěl most nad ještě stojícími domy. Až z toho mrazilo, když jsem kolem sebe viděla jen samou vodu.

Video je z letošní návštěvy Zahrádky. Bohužel už jen ten kostel sv. Víta stojí. Ostatní pohltila voda.

Ráda bych si Dolní Kralovice prošla osobně, bylo to krásné město. Ale bohužel nemám potápěčský kurz... 

Ještě jsem si vzpomněla (ono toho je tedy hodně), když jsou ty dušičky (čtenářka poslala informaci 1.11. - pozn. red.): Před zatopením Dolních Kralovic se stěhoval i hřbitov! Nebožtíci se vykopávali a převáželi na jiné hřbitovy. Například do nových Dolních Kralovic, do Vlašimi... Muselo to být moc smutné.

S pozdravem, 
Black.bird.third


K dobytí Zahrádky gratulujeme a děkujeme za něj! Hon za zaniklými obcemi však pokračuje, která z námi vybraných bude další?

Čtěte také...

Reklama