Značnou část svého času strávíme v uzavřených prostorách, v zimních měsících dokonce celé dny. Není snad rodina, kde by nebyl někdo s alergií, atopickým ekzémem, chronickým astmatem nebo chronickou alergickou rýmou. Na stránkách www.pokojproalergika.cz najdete mnoho zajímavých rad a tipů pro zařízení vašeho domácího prostředí.

 

Co je to alergie? Podstatou je nepřiměřeně probíhající reakce těla na látky cizorodé povahy. Mimo alergeny venkovní působí na člověka stále ve větší míře i alergeny v bytovém prostředí. Nemocí souvisejících s alergií na roztoče významně přibývá, daleko více než nemocí z alergií na rostlinné pyly. Odborníci vysvětlují, že to závisí mimo jiné i na míře větrání, cirkulaci vzduchu v bytě, stylu vytápění a vzduchové izolaci bytů. Značnou část svého času strávíme v uzavřených prostorách, v zimních měsících dokonce celé dny. Výsledky pak vidíme kolem nás. Není snad rodina, kde by nebyl někdo s alergií, atopickým ekzémem, chronickým astmatem nebo chronickou alergickou rýmou.

 

Domácí (bytový) prach je jedním z bohatých zdrojů alergenů - hlavním alergenem domácího prachu jsou pak roztoči. Řekne-li vám tedy lékař, že máte alergii na „bytový prach“, máte vlastně alergii na roztoče bytového prachu.

 

Vytvoření vhodného domácího prostředí je důležitou součástí péče o alergického pacienta, a přímo tak ovlivňuje i úspěšnost jeho léčby. Alergický pacient vyžaduje zvláštní pozornost, která zasahuje do života všech členů rodiny. Snížení množství roztočových alergenů v domácnosti má příznivý léčebný i preventivní účinek na tento typ onemocnění alergií. Důležitá je informovanost, pochopení problému a v neposlední řadě i odhodlání změnit zdravotně nepříznivé podmínky v domácnosti, které nemusí být na první pohled patrné. Doporučovaná změna je důležitá v případě, že už žijeme v jedné domácnosti s alergikem, ale i tehdy, jestliže si teprve alergii pěstujeme.

 

 

Ve Studiu zdravého spaní® firmy JMP  - v prodejně Ohradní 14, Praha 4, nově vzniká modelový pokoj pro alergika.

 

Modelový pokoj vzniká pod odborným dozorem alergologa a dermatologa MUDr. Radka Klubala (předseda občanského sdružení pro alergiky „Máša", www.masa.cz). „Pokoj pro alergika“ je ukázkou, návodem i inspirací, jak zařídit a udržovat domov pro alergika. Najdete zde jak obecné rady, tak jsou zde představeny i konkrétní výrobky, které prošly výběrem a jsou z hlediska vztahu k alergickým pacientům doporučovány jako vhodné nebo nejvhodnější. Můžete se poradit o výběru správné postele, matrace i lůžkovin, čističky vzduchu, vhodného vysavače, prostředků pro úklid atd. V nabídce najdete i speciální povlečení na lůžkoviny nebo ukázku vhodné kosmetiky. Můžete také navštívit webovou „podobu“ www.pokojproalergika.cz.

 

Jak jste na tom s alergiemi vy? Také se potýkáte s problémy,  jak si zlepšit domácí prostředí, které by vám nebo někomu z vaší rodiny vyhovovalo? Napište nám o tom!  

 

Reklama