Pořád jsem se to snažila oddálit. Neustále jsem mu vysvětlovala, že po dvou měsících vztahu ještě není důvod k tomu seznamovat se s jeho rodiči. I po třech měsících je přece brzy. Přítel začal být však postupem času stále více nervózní, protože už nevěděl, jak reagovat na neustálé telefonické dotazy maminky, proč nechceme přijet. Nezbylo mi, než ho ubezpečit, že až se vrátím z dovolené, zajedeme k nim.

Hlavně ji nerozbít

Deset dní v Bulharsku s kamarádkou, ale bez svojí lásky, jsem si příliš neužila. Nejen proto, že se mi stýskalo, ale čím více se blížil datum odjezdu, stoupala nervozita ze setkání s jeho rodiči. Kamarádka mě uklidňovala a velice trpělivě se mnou hledala ten nejvhodnější dárek pro ně. Nakonec jsme společně vybraly kvalitní bulharské víno. Prodavači jsem se snažila vysvětlit, že víno bude sloužit jako dárek a jediné, co nechci, je šetřit na jeho ceně.

V den odjezdu jsem láhev červeného balila do ručníku a opatrně vložila do batohu. Přece nebudu riskovat, že se v kufru během letu rozbije. Raději ji ponesu na zádech.

Láhev přežila let a já se připravovala na to, abych co nejlépe přežila návštěvu. Byla jsem nervózní. Měla jsem pocity, jako bych právě maturovala. Knedlík v krku a největší přání nic nezkazit. Jen jedním jsem si byla opravdu jistá, a to dárkem pro rodiče. Ten přece nemůže urazit.

Hlavně vydržet

Čím dál jsme byli od Prahy, tím více se ztrácela moje jistota v sama sebe. Vlak v poklidu razil kilometry stále blíž přítelovým rodičům a já měla co dělat, abych nezatáhla za záchrannou páku. Při vystupování z vlaku jsem se jen snažila chytit přítele co nejpevněji za ruku a vzpomněla si, že takhle jsem se naposledy držela rodičů, když mě vedli do první třídy.

Představování bylo trochu rozpačité. Snažila jsem se příliš nevnímat všechny pohledy, které se na mě upínaly. Snažila jsem se být co nejvíce nenápadná, až do chvíle, kdy jsem vyndala z tašky dárek. Konečně bulharská láhev dospěla k cíli. Trochu s rozpaky jsem ji předala mamince, a v tom to přišlo.

„Aha, zase další víno,“ řekla spíš pro okolí než pro sebe a položila láhev na kuchyňskou linku.

Zdálo se mi to, nebo jsem opravdu přestala dýchat? Další? Jen další v pořadí byl můj dárek? Věc, do které jsem vkládala naději, že odstartuje příjemný vztah s rodiči mého přítele, selhala na celé čáře. Měla jsem chuť popadnout to víno, utíkat daleko a pak si někde sednout na patník a vypít ho až do dna.

Hlavně se neudusit

Vydržela jsem a neutekla. Víno z Bulharska bylo možná příčinou toho, že ani další návštěvy nebyly ty nejlepší. Několikrát jsem měla kvůli nepříjemným poznámkám chuť vybuchnout a prásknout dveřmi. Ale byla jsem v klidu. Nakonec mi i můj klid byl vyčten. Občas jsem si přála milovat přítele trochu míň, mít trochu méně úcty ke starším a vyřešit si to s nimi jednou provždy.

„Holka, vždyť s jeho rodiči nežiješ, tak si z toho nedělej hlavu,“ uklidňovala mě mamka, když jsem se jí s pláčem a se špetkou sebelítostí svěřovala. „Pamatuji si, že když jsem se setkala s rodiči taťky poprvé, jen se po mně divně dívali.“

Nakonec se mamka díky vzpomínkám rozpovídala o tom, že nejhorší byl pro ni asi první oběd u rodičů. „Babička udělala bramborový salát s řízkem. Jenže do něj nakrájela na velké kousky mrkev, kterou jsem já doslova nesnášela. Nemohla jsem to však říct, a tak jsem ji celý oběd polykala a modlila se, abych se neudusila.“

Ani další návštěvy nebyly lepší (i přesto, že již byly bez bramborového salátu). „Zvlášť, když mi začala babička s velkým nadšením vyprávět o taťkově bývalé manželce. Bylo mi trapně a nevěděla jsem, jak reagovat. Vyprávěla o ní v superlativech a já si připadala trochu zbytečně.“

Vyprávění mamky mě překvapilo, ale také dalo sílu do budoucna. Věděla jsem totiž, že když to přežila ona, tak já taky. Snad…

A jaká byla vaše první návštěva? Napište mi o ní. 


Dnešní téma
PRVNÍ NÁVŠTĚVA U RODIČŮ

Jaká byla první návštěva u rodičů vašeho přítele?

Jak vás rodiče přijali?
Co vás nejvíce překvapilo?
Jak se chovala maminka?
Změnil partner doma své chování?
Stal se vám nějaký trapas?

Jak se zachovali vaši rodiče, když poznali vašeho přítele?
Jaké kladli otázky?
Chtěli se s ním vůbec bavit?
Proč si ho nakonec oblíbili?
Nebo se jim pořád na něm něco nelíbí?

Vzpomeňte si na setkání rodičů s vaším přítelem nebo budoucím manželem!
Vybavte si zážitky, které jste měla, když jste se setkala s maminkou svých partnerů!

Napište:
redakce@zena-in.cz

Reklama