Kandidóza nebo kvasinkové onemocnění pochvy je nežádoucí, ale častý host mnoha žen. Toto infekční onemocnění se projevuje intenzivním svěděním genitálu, zánětem a zarudnutím v oblasti rodidel a bílým výtokem, který připomíná sražené mléko.

 

Příčinou onemocnění je mikroorganizmus Candida albicans, který je v malém množství přítomný v těle i za normálních okolností. Za určitých podmínek se velmi rychle rozmnožuje a působí zarudnutí a zduření vaginální sliznice. Mikroorganizmus jako většina kvasinek a plísní bují v teplém a vlhkém prostředí, jaké je právě pochva.

 

Příčinou onemocnění je narušení přirozené rovnováhy mezi kvasinkami nebo změna PH (kyseliny/zásady) ve vagíně. Prostředí vagíny může být narušeno něčím tak prostým, jako je nošení příliš těsných kalhot nebo nylonového prádla. Riziko kvasinkové infekce stoupá především v období těhotenství, kdy dochází k hormonálním změnám, a při užívání antikoncepce.

 

Kandidóza je častým projevem oslabeného imunitního systému, stresu a nedostatku spánku. Dávejte si pozor na antibiotika! Ampicylin a Tetracyklin ničí bakterie, které kvasinky a plísně udržují v normálních mezích. Proto jejich užívání vede ke kvasinkovým infekcím.

 

Jejich prevence a léčba vyžadují pravidelnou starostlivost. V první řadě je důležité dbát na dostatek výživy. Multivitaminové a multiminerální přípravky jsou proto vhodným prostředkem. K dalším doporučovaným doplňkům patří: vitamin C a Echinacea, které posilují imunitní systém, dále vaginální čípky s Tea tree olejem nebo měsíčkem a probiotika (bio jogurty).

 

Co ještě můžete dělat:

  • nenoste seprané bavlněné prádlo a vyhněte se příliš těsným kalhotám
  • neužívejte tampony, intim spreje a komerční výplachy
  • pro intimní hygienu užívejte jemné neparfemované mýdlo

 

 

 

V následující tabulce najdete doporučované doplňky a jejich indikace:

 

 

Vitamin C

dávkování: 500 mg 2x denně

Echinacea

dávkování: 200 mg 3x denně

doporučení: při opakujících se infekcích užívejte v třítýdenních cyklech s týdenní přestávkou

Probiotika

dávkování: tři malé bio jogurty denně

Tea tree olej

dávkování: čípek zaveďte do pochvy každých 12 hodin po dobu 5 dnů

 

 

 

Upozornění: kvasinkovou infekcí mohou onemocnět i muži! Centrálním příznakem je zánět předkožky, ale často probíhá bez příznaků. Protože je onemocnění přenosné, nakažený muž může nakazit i svoji partnerku.

 

 

Reklama