Bulvár

Dobrý den, děti, posaďte se!


„Dobrý den, děti, posaďte se!" Tak tenhle tradiční model se pěstoval jen v první škole, kde jsem před asi 6 lety nastoupila. Mladá, absolutně nezkušená pedagožka s velkými plány na změnu vyučování nejen v rámci mé třídy ale i v rámci celé školy, města, kraje, dost možná i celého vesmíru. Brzy po zahájení školního roku přišlo definitivní rozčarování. Rodiče mé postupy nepřijímali se samozřejmostí, s jakou jsem je očekávala já, ředitel školy mě sice v kanceláři u sebe chválil, ale před ostatnímo kolegy zas pomlouval, řada učitelů se se mnou přestala bavit, protože jsem byla moc aktivní, a druhá půlka za  mnou chodila tajně, aby si někdo nevšiml... To byly moje začátky pedagogické. Během tří let jsem ale nakonec našla školu, která vycházela mým představám o vyučování maximálně vstříc, já se naučila jednat s rodiči dětí, nasbírala dost kontaktů v odborných kruzích a cítila jsem se konečně velmi dobře. A ten ranní pozdrav? Zdravili jsme se ahoj" a začátek hodiny začínal různě - záleželo na tom, co jsme měli nachystáno nebo prostě tak, jak jsme se vyspali.

Tak o tomhle začátku jsem chtěla psát, když jsme se dohadovali na středečním tématu dne. Mezi vašimi návrhy v diskuzi (zde) se začátky několikrát v různých formách objevily. Budeme rádi, když nám o nich dnes napíšete.

Říká se, že všechny začátky jsou těžké. Myslím, že některé jsou ještě mnohem těžší. Moje maminka se například snaží už asi tři roky vyměnit svůj velký byt v centru Prahy (ne pravda zrovna malebném centru) za menší byt v jiné části města. Začíná už tři roky, týden co týden znovu. Znovu ukazuje zájemcům byt, předkládá jeho plánek, žádá na správní firmě evidenční list, vypisuje formuláře k výměně a už balí a plánuje, jaké to v novém bytě - od kterého už má také plánek, bude vypadat a co se jí tam vejde a co rozdá. Nabízí nám přebytečné věci a zařízení. Po nějaké době se objeví v cestě překážka a je po všem. Znovu vyhledat zájemce, opět zajít na správní firmu, zase vyplňovat formulář a zas do krabic a především zase plánovat nový byt. Bydlí už v krabicích. A plány? Musí být velmi stresující padat z vysněných výšek na tvrdou podlahu znovu a znovu. Její začátky tak nejsou těžké, ale čím dál těžší. Všichni jí držíme palce!

Žena si obtížně vybuduje kariéru a pak ji začnou biologické hodiny hnát na mateřskou dovolenou. Člověk chce malému tvorovi dopřát solidní emocionální vývoj a volí nejčastěji tři roky doma. Kolik z těch matek pak na kariéru navazuje a kolik z nich začíná úplně znovu? Jak jste na tom byla (jste) vy?

První krůčky s řadou zaškobrtnutí zažíváme také při používání nějakého nového přístroje nebo počítačového programu. Vzpomínám si na svoje první připojení k internetu doma u rodičů pomocí pevné telefonní linky. Provolala jsem za zkušebních 14 dní výplatu snad obou dvou. Bylo to vzrušující dobrodružství, brouzdat po dosud neznámých vodách - pokud se ovšem stroj připojil :-).

A mimochodem, když už jsme u těch začátků s přístroji - patříte do skupiny, která čte návody k použití, nebo ne?  Patříte mezi ty, co přístroj během 10 minut svými osobitými úpravami zbaví záruční lhůty, ať byla třeba stoletá? Napište nám o tom.

Na ruku k tématu mi vyšel vstříc i osud. Znovu budeme začínat i v našem bytě, který nám předevčírem vytopili sousedi. Stropy jsou úplně promáčené, spousta elektroniky také, všechno je vzhůru nohama. A to jsme byt začali pomalu upravovat, abychom se sem na jaře vešli tři. Takže znovu, pěkně od začátku...

Na Vaše začátky - kulinářské, pracovní, milenecké, mateřské, chovatelské... se těšíme po celý dnešní den na známé adrese redakce@zena-in.cz. Nejlepší bude bohatě odměněn!

 

   
26.09.2007 - Společnost - autor: Markéta Breníková

Komentáře:

 1. avatar
  [7] Denča [*]

  Já se zrovna ocitám na samém začátku svého pracovního života. Jelikož jsem ten první pokus vzala za špatný konec, tak teď věřím, že vi vyjde vše, cojsem si naplánovala:-)V minulém zaměstnání jsem nebyla vůbec spokojená, nenaplňovalo mě a tím víc mě motivovalo jít za svým cílem. Učit v mateřské škole.
  Na mateřské jsem začala studovat vš Učitelství pro mateřské školy. Jenomže mi stále chybí praxe a dost věcí které se učí na středních pedagogických školách. Doháním vše jak se dá, hlavně bojuji se hrou na klavír
  Od září jsem nastoupila do jedné vesnické mateřské školy, musím sice dojíždět, přesedat a někdy sebou beru svého 2,5 letého syna. S hlavou v oblacích přicházím a odcházím docela rozčarovaná, že je spoustu věcí jinak, než jak jsem si malovala. Ale přez všechna úskalí mě práce baví. Moje kolegyně učí již 30let a je to na ní znát, nemá z dětí radost, vidí pořád jen chyby. Ale jsem moc ráda, že mi dává volnou ruku při přípravách a tématech Od října jdu do druhého ročníku.

  superkarma: 0 27.09.2007, 08:45:21
 2. avatar
  [6] Japina [*]

  Bonsai: Majucha: Pravda, někdy návod potřebuju i na hračky z Kinder vajíčka, když je skládám se synovci. Zpravidla jsem za hvězdu, jen když je tam figurka.
  Zato se můžu pochlubit, že jsem správně diagnostikovala závadu na myčce, pračce, ...

  superkarma: 0 26.09.2007, 10:35:55
 3. avatar
  [4] Bonsai [*]

  Japina: to dělá můj muž. Ne vždy mám nervy přečkat všechny ty pokusy než si konečně přečte ten návod.

  superkarma: 0 26.09.2007, 09:46:18
 4. avatar
  [3] Japina [*]

  Co se týká techniky, sedí přesně na můj přístup Murphyho zákon: Když selžou všechny pokusy je načase si přečíst návod

  superkarma: 0 26.09.2007, 09:37:47
 5. [2] Andulína [*]

  Hrubka opravena - hurá! No každé začátky jsou těžké

  superkarma: 0 26.09.2007, 02:14:43
 6. [1] Andulína [*]

  Tady něco hooooooodně smrdí sebechvála sl.Berníkové, to je ono! Školství přišlo o génia, ani se nedivím, když neumí ani českou gramatiku, pak je jasné, že "rodiče její postupy nepřijímaly" jak píše. Kdyby je přijímali s měkkým "i", třeba by to dopadlo úplně jinak .

  superkarma: 0 26.09.2007, 00:34:49

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme