Zdraví

Dobrou náladu získáte cvičením

Při vidině jakéhokoliv jiného pohybu, než je nesení sousta do úst či uvádění se do horizontální polohy s následovným přitažením peřiny až pod bradu, se některým lidem křiví obličej. Někteří z nás výhody cvičení pochopili, jenže … nevypadá to někdy takhle? “Ještě dodělám tohle… Jo, a měla bych taky skočit do čistírny, to už na cvičení nestihnu…,” a naše škodoblibé Já je tak trochu spokojené, že jsme měli objektivní příčinu, proč si nejít protáhnout tělo.

Vlasto, vedete hodiny zdravotního cvičení a kalanetiky. Jsou to docela blízké obory…

"Jak už z názvu vyplývá, jsou to hodiny klidovějšího typu, ale tento fakt dává možnost aplikovat pohyb cíleně s plným vědomím a soustředěním se na vlastní tělo a mysl. Mí stálí klienti v tomto už velmi pokročili, ale chce to čas a trpělivost. Tento druh cvičení bych doporučila každému, bez rozdílu věku a fyzického stavu … ale bez pravidelnosti, nárazově se účinek moc nedostaví.

Na druhou stranu do takového druhu cvičení musí asi člověk dozrát věkem, i třeba díky nadcházejícím zdravotním problémům. Mládí má většinou rádo výbušnost a rychlost, preferuje euforii z pohybu před nějakým cíleným zaměřením. Jak z mého povídání vyplývá, je to otázka na dlouhé polemiky a úvahy."

Na Vašich hodinách je vždy plno a dobrá nálada. Čím si to vysvětlujete?

"Působím jako cvičitelka už velkou řádku let a prošla jsem všemi možnými styly a módními trendy v pohybu. Teprve posledních 9 let se věnuji cílenému pohybu s využitím všeho možného náčiní a pomůcek.

Snažím se o velkou variabilnost a pestrost v hodinách, a tak se stává, že většina klientů je mi dlouhodobě věrná. Vytvářejí si silné přátelské vztahy, jednak mezi sebou a jednak se mnou. Moc mne to těší a současně toto napojení je zárukou báječné atmosféry v každé hodině."

Čím je pohyb pro Vás?

"To myslím vyplynulo už z předcházejícího povídání. Měla jsem to štěstí, že pocházím z rodičů velmi sportovně založených, takže jednak atmosféra rodiny a jednak genetika.

Dodnes třeba lituji, že existuje tolik sportů, které jsem nestihla aspoň zkusit. To, co dali rodiče mně, snažila jsem se předat svým dětem a myslím, že se to povedlo."

Lidé se vymlouvají, že na cvičení nemají čas, že i tak při úklidu či práci na zahrádce se hýbají dost a dost. To ale asi není to samé…

"To určitě není, i když každý pohyb i v běžném životě má pro naše tělo smysl. Bohužel technika nám tento druh pohybu radikálně ubrala. Domnívám se, že to je také jedna z příčin obecně špatného fyzického stavu dnešní populace. Abychom zvládali i nárazovou fyzickou námahu, je potřeba tělo pravidelně zapojovat a přiměřeně zatěžovat nejlépe pod odborným dohledem. Je to dobrá prevence."

Nastává čas smýčení a pečení dobrot, naše pohybové stereotypy nás dostanou. Na co by si občas měly, nejenom ženy-in, vzpomenout, aby zůstaly po těchto nárazových aktivitách fit?

"Mnohá žena asi se mnou nebude souhlasit, ale myslím, že máme tendenci předvánoční přípravy přehánět, i když to po nás rodina nepožaduje. Udělejme si tedy v mysli žebříček důležitosti všech příprav, a třeba dojdeme k tomu, že krásnou atmosféru nedělá prohýbající se stůl a sterilní domácnost. Zvláště děti ocení veselou a svěží maminku a nějaký společný krásný zážitek."

Dobrou mysl, pevné zdraví a krásné Vánoce všem přeje spolu s Vlastou Sršňovou

 
   
05.11.2004 - Zdraví - autor: Tereza

Komentáře:

 1. avatar
  [13] deti [*]

  superkarma: 0 08.11.2004, 09:30:53
 2. avatar
  [11] Hannah01 [*]

  Beruška Elliah: na powerjógu 60 - 70,-

  superkarma: 0 07.11.2004, 16:24:06
 3. avatar
  [9] evusche [*]

  Vivian: v zimě předpokládám, že jezdíš na rotopedu nebo taky venku na kole v té kose??

  superkarma: 0 06.11.2004, 16:20:42
 4. avatar
  [8] Nanet [*]

  já jsem byla prostě pecivál, pak jsem se trefila do power jogy a bylo mi skvěle.
  V těhotenství jsem přešla na těho jogu, doufala jsem, že mi usnadní porod, porod nevím , ale pak jsem byla v pohodě a ve formě, ani nevím jak.
  Teraz moc nestíhám, čas strávený v práci chci vynahradit, cvičím 5 tibeťanů, ze začátku jsem to brala jako znouze, ale je to překvapivě účinné a nezabere to moc času, cca10min.

  superkarma: 0 05.11.2004, 23:12:40
 5. avatar
  [7] bedlikal [*]

  ja bych chodila cvicit treba tu kalanetiku uz jsem parkrat byla a je to fajn, ale jaksi penize nas brzdi jedna hodina35Kc coz se mi zda dost no jak se to vezme, ale vzhledem ze mam male dite tak ty penize vrazim do nej.

  superkarma: 0 05.11.2004, 19:21:16
 6. avatar
  [6] Vivian [*]

  Ze začátku jsem se musela donutit, abych se vůbec začala hýbat. Zrovna hopsání v tělocvičně tedy není nic pro mě , ale začala jsem jezdit na kole. Nejdřív 2x týdně, postupně už to bylo 3x týdně a teď už jsem si na endorfinech vypěstovala takovou závislost, že mě to nutí každý den

  superkarma: 0 05.11.2004, 13:08:37
 7. avatar
  [4] klara.kr [*]

  Já si vždycky při cvičení hodně odpočinu. Spadne ze mě stres a pak mám dobrou náladu.

  superkarma: 0 05.11.2004, 11:33:15
 8. avatar
  [1] Žábina [*]

  Cvičení je fajn, ale nesmí se do něj člověk vyloženě nutit...musí ho to alespoň trochu bavit

  superkarma: 0 05.11.2004, 09:13:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme