Znáte dobře své sousedy? A jste s nimi spokojené? Nebo byste je naopak raději ani neviděly? Sousedské vztahy by se neměly podceňovat, ale ani přeceňovat. Tyto vztahy jsou skoro stejně důležité jako rodinné.

soused

Jedna moje známá říkávala: Dobrého souseda zlatem vyvážit. Věděla, proč to říká. Jejich bývalý soused byl pěkný bručoun. Vadil mu na zahradě štěkot jejich psa, vadil mu křik jejich malých dětí, obtěžovalo ho, když vyjížděli autem z garáže, neustále se hádali kvůli prorůstající trávě za plotem, no prostě vadilo mu snad i to, že dýchají.

Pak jednoho dne prodal dům a odstěhoval se neznámo kam. A oni dostali nové sousedy. Mladou rodinu, se kterou si ihned padli do oka, byť jsou noví sousedé téměř o generaci mladší.

 • Jinak fungují sousedské vztahy na vesnici, jinak ve městě.
 • Jinak na chatách a na chalupách.
 • Jinak v bytech na anonymních sídlištích.

Třeba na takovém pražském Jižním městě, kde jsou byty rozděleny do sektorů A, B, C, D, nejenže zabloudíte, ale ani nevíte, s kým jedete ve výtahu. Hrůza, jednou jsem tam někoho hledala a úplně jsem se ztratila. A když jsem se ptala nějakých lidí ze vchodu na jméno hledaného, nikdo nevěděl.

 • Sousedé mohou být milí a přátelští, někdy až vlezlí.
 • Sousedé mohou být také zlí a závistiví.
 • A nebo úplně nevšímaví (kdyby vám třeba vykrádali dům, tak ještě zavřou okenice).

My máme báječného souseda

Jmenuje se Oldřich Nový a jméno mu sedí jako poklice na hrnec. Je to takový starý, galantní pán, může mu být kolem sedmdesáti. Léta pracoval v nedalekém Vinohradském divadle a dodnes se zajímá o veškeré kulturní dění. Ale nejen o to. Vzpomínaje na staré časy, kdy každý dům měl svého domovníka, ujal se tak nějak této role sám, zdarma a dobrovolně. Kontroluje chodby, zda je všechno pořádku, stará se o chodník i o zahradu, a pokud se v prostorách našeho domu objeví cizí osoba, ihned ji vyzpovídá, kdo je a ke komu jde.

Pravda, někomu to může připadat divné a nebo mu to může lézt i na nervy, ale v centru Prahy, kde se byty vykrádají stejně často jako auta – pánbůh zaplať za takového souseda. Máme dveře proti sobě a když jdu domů, často slyším, jak za nimi stojí a kontroluje, zda jsem to opravdu já a ne někdo cizí. Už jsem si na to zvykla a přiznám se, že když tam není, tak mi svým způsobem i chybí. Vím, že díky němu nemají zloději u našeho bytu šanci. Ovšem šanci tam jednou neměl ani náš syn. Po dvou letech se vrátil domů, když se rozešel s přítelkyní. Soused ho samozřejmě už nepoznal, trochu se změnil, a když si začal odemykat dveře od bytu, hned prý na něj vyletěl, že zavolá policii, že se k nám dobývá a kdo že vlastně je. Syn se mu pak pracně představoval, že je to opravdu on a že do toho bytu patří.

Tak takového máme souseda, neplacenou ochrannou službu, za kterou jsem v centru Prahy nesmírně vděčná. Kéž by tady byl věčně.

A jací jsou vaši sousedé?

Téma dnešního dne 24. října 2011 zní: Sousedské vztahy

 • Máte dobré sousedy?
 • A nebo jaké byste si přály?
 • Máte hezké sousedské vztahy, nebo občas skřípají?
 • Znáte nějakou sousedskou příhodu svých známých nebo příbuzných?
 • Ať už veselou, nebo smutnou
 • Líbí se vám více sousedská anonymita, nebo skoro až rodinné vztahy?

Vše o sousedech, vašich nebo vašich známých, piště na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Za příspěvek, který napíšete, jednu hodnou sousedku odměním, a to dárkem, který může v rámci dobrých sousedských vztahů dobře využít :) Balíčková sada kávy Douwe Egberts

kava

 

Reklama