Rodina

Dobré účty... máte je?

Nevím, jestli kdo kdy vynašel nějaký spolehlivý způsob, kterak si vést domácí účetnictví. Mně se to nepodařilo. Snažil jsem se okoukat maminčin, ale nějak to nefunguje, nakonec mě ale zachránila banka.

bank

Každý to máme s účetnictvím jinak. Vzpomínám si, jak jsem na střední škole předmět s tímto jménem moc nechápal a po maturitě šťastně zapomněl veškeré rozdíly mezi jednoduchým a podvojným. Jenže - dohnala mě realita. Když jsem začal vydělávat peníze, zjistil jsem, že je potřeba o ně pečovat. Vést si jakés takés účetnictví je ale věc, na kterou musíte mít buňky, které, přiznávám se bez mučení, postrádám.

Zkoušel jsem okoukat maminčinu metodu

Maminka léta pracovala v bance a domácí účty nevedla jednoduše ani podvojně, leč obálkově. Metoda se zdála jednoduchá, a tak jsem se rozhodl ji okoukat. Jenže po několika měsících jsem zjistil, že mám v obálkách nepořádek, že jsou výdaje, které nedokážu zařadit do žádné z obálek, a že mi (což byl problém zásadní) v obálkách peníze nezbývají, a ony se tak dostávají do záporných hodnot, respektive roztrhané do koše. Obálková metoda selhala.

Vyzkoušel jsem i tabulku

Už ani nevím, která dobrá duše mi poradila vést si tabulku Excelu. Nebudu to prodlužovat, nastal obdobný problém jako u metody s obálkami a já se díky této zkušenosti naučil šikovným dvojhmatem Shift+Delete obcházet koš ve Windowsech. Juchejdá!

Nakonec mi pomohla banka

Nikdy bych nevěřil, že instituce, která žije z toho, že si od lidí půjčuje peníze, a tváří se, že naopak půjčuje peníze lidem, může být člověku v něčem nápomocná, ale může. Zřídit si osobní účet je dnes (v mnoha případech žel) nutnost, protože spousta plateb probíhá bezhotovostně, ať už chcete, či nechcete (mimochodem někdy přemýšlím, zda vůbec ta virtuální čísla existují v papírové, potažmo kovové podobě, a nejde jen o jednu velkou blamáž, ale to bych odbíhal od tématu).

Takže, moje banka mi pomohla. Ptáte se jak? Darovala mi kromě běžného účtu i bezplatný účet spořicí, na který se zbylé peníze jednou za měsíc převádějí. Já tak vím, že mi na výběr z bankomatu a platby v obchodech zbývá každý měsíc od určitého data 2.000 korun, a zbytek jsem ušetřil. Světe, div se, funguje to! Peníze, na které nemůžete sáhnout, jako by vlastně ani neexistovaly. Nerozpouštějí se, nemizí, mám o nich skvělý přehled a využívám je jen na věci, které jsou skutečně nutné. Ta jen doufám, že jednou skutečně neodhalím, že šlo o blamáž...

Téma dne 2. listopadu 2011: Vedete si účetnictví?

 • Jak funguje vaše domácí účetnictví?

svickaOtázka k dnešnímu tématu zdá se jednoduchá, ale myslím, že odpovědí existuje spousta. Každý člověk má k financím jiný vztah a jinak je řeší. Někdo je dokonce vlastně ani moc řešit neumí a bude za jakoukoli radu vděčný. Zajímá mě tedy, jestli a jakým způsobem je řešíte vy, milé čtenářky? Své příspěvky k tomuto tématu zasílejte do 2. 11. 2011 a 15.00 hodin na e-mailovou adresu redakce (viz níže) a nezapomeňte, že chcete-li mít větší šanci na uveřejnění a na získání dárku, je potřeba, aby váš příspěvek byl dlouhý alespoň jako tento odstavec textu. Dárkem si tentokrát projasníte a provoníte bydlení, mám tu pro vás voňavou svíčku AIRWICK s podmanivými barevnými efekty v krásném balení se zápalkami.

   
02.11.2011 - Finance a práce - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [10] Marika11 [*]

  ja si vediem účtovníctvo v tomto programe a pekne sa mi to tým sprehladní.

  superkarma: 0 29.09.2014, 16:36:04
 2. [9] anina4 [*]

  JankaAnna — #5 asu také zavedu kolonku "jen na chuť" to by se člověk občas divil,co si zbytečně koupí

  superkarma: 0 04.12.2011, 19:42:40
 3. avatar
  [8] marcela-1 [*]

  určitě má každý svůj způsob Sml80

  superkarma: 0 03.12.2011, 06:56:30
 4. [7] jithule [*]

  nemám peníze a asi nikdy mít nebudu

  superkarma: 0 01.12.2011, 10:37:21
 5. [6] Fofo [*]

  No, já si vedu metodu tabulky v Excelu. Je fakt, že občas něco zapomenu a pak se ke konci měsíce nestačím divit, kde ty peníze ulítly. Ale na druhou stranu, i když píšu občas a něco zapomenu, tak i tak se dají uhlídat různé výdaje - a někdy i zbytečné. Nejvíce se tomu věnuji, když je krize a musím ušetřit nějakou korunu, protože třeba půl roku utrácím jak divá a vyplením totálně konto a pak druhou polovinu roku počítám každou korunu Sml23

  superkarma: 0 03.11.2011, 08:55:34
 6. avatar
  [5] JankaAnna [*]

  Já jsem vlastní účetnictví také prvně viděla u mamky. Ta si schovávala účtenky nebo si psala na papírky, co kde a za kolik koupila. pak to jednou za čas psala do velkého sešitu... takové jednoduché domácí účetnictví. Dlouho, dlouho jsem to dělala také. Já ale ihned v den, kdy jsem jakoukoli "transakci" uskutečnila. Schovávat si několik měsíců účtenky a pak zpětně přemýšlet, co to bylo (tenkrát měly účtenky většinou jen číslo, ale už ne za co...), to rozhodně nejsem já.

  Až od doby, kdy jsme se s manželem začali bavit o společné domácnosti, tedy až po svatbě, jsem si přestala psát... 

  Byla to veliká chyba a tak s tím opět začínám. Opět si denně píšu, kolik a za co, kde jsem utratila a kartou ze které banky jsem platila (máme dva účty, ač společné, každý na jméno jednoho z nás). A konečně mám zase přehled a vím, že jsou i transakce, které jsou naprosto zbytečné... už jen to vědomí "šetří za mě":). Vřele doporučuji vidět denně, nebo i zpětně, kolik peněz měsíčně bylo zbytečně utracených:) Mám totiž i kolonku "jen na chuť / pro momentální radost" a ta není zrovna zanedbatelná:)

  1. na komentář reaguje anina4 — #9
  superkarma: 0 02.11.2011, 13:20:22
 7. avatar
  [4] JankaAnna [*]

  maje — #2 Sml67

  superkarma: 0 02.11.2011, 13:14:09
 8. [3] Gykiss [*]

  Na domácí účetníctví používam Domáce hospodárstvo Plus /dhp/ a osvědčilo se mi.

  superkarma: 0 02.11.2011, 10:45:51
 9. avatar
  [2] maje [*]

  krásné ráno. já peníze nemám, pořád mi někde chybí a chci tu svíčku. děkujiSml30Sml30

  1. na komentář reaguje JankaAnna — #4
  superkarma: 0 02.11.2011, 07:16:19
 10. [1] Anime Otaku [*]

  Dobré ráno,

   k dotazu jestli peníze v bance jsou reálné nebo pouze blamáž, tak druhé je správně.

  V dokonalém systímu by měly vyirtuální peníze být pouze ve stejné hodnotě jako peníze reálné, ale k tomu nedochází. S penězi co máme na úctě si totiž banka vydělává (velice slušně a ještě si dovolují mlaskat a dřít z  nás poplatky). Ve chvíli kdy je účte v plusu, tak jeho hotovost banka může použít pro třeba obchodování na burze. Řekněme, že je na účtě 10 korun. Takže 10 korun máme na účtě, které můžeme kdykoli proměnit v reálnou hodnotu, ale mezi tím se těch samých 10 korun kdykoli účastní burzovních transakcí, takže najednou tu máme v jeden čas 20 korun a to není včechno při té burzovní transakci ta naše 10koruna už v podstatě patří někomu jinému, od koho banka koupila akcie nebo obligace. Takže virtuální peníze silně převažují nad penězi reálnými. Ještě se divíte, že je krize? Když je bankami celý svět nucen žít ze 2/3 ze pěníze, které nikdo nemá?

  Tolik první přednáška z předmětu Informační Systémy IV. Bylo to asi to nejpoučnější z celého studia.

  superkarma: 1 02.11.2011, 07:01:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme