Nevím, jestli kdo kdy vynašel nějaký spolehlivý způsob, kterak si vést domácí účetnictví. Mně se to nepodařilo. Snažil jsem se okoukat maminčin, ale nějak to nefunguje, nakonec mě ale zachránila banka.

bank

Každý to máme s účetnictvím jinak. Vzpomínám si, jak jsem na střední škole předmět s tímto jménem moc nechápal a po maturitě šťastně zapomněl veškeré rozdíly mezi jednoduchým a podvojným. Jenže - dohnala mě realita. Když jsem začal vydělávat peníze, zjistil jsem, že je potřeba o ně pečovat. Vést si jakés takés účetnictví je ale věc, na kterou musíte mít buňky, které, přiznávám se bez mučení, postrádám.

Zkoušel jsem okoukat maminčinu metodu

Maminka léta pracovala v bance a domácí účty nevedla jednoduše ani podvojně, leč obálkově. Metoda se zdála jednoduchá, a tak jsem se rozhodl ji okoukat. Jenže po několika měsících jsem zjistil, že mám v obálkách nepořádek, že jsou výdaje, které nedokážu zařadit do žádné z obálek, a že mi (což byl problém zásadní) v obálkách peníze nezbývají, a ony se tak dostávají do záporných hodnot, respektive roztrhané do koše. Obálková metoda selhala.

Vyzkoušel jsem i tabulku

Už ani nevím, která dobrá duše mi poradila vést si tabulku Excelu. Nebudu to prodlužovat, nastal obdobný problém jako u metody s obálkami a já se díky této zkušenosti naučil šikovným dvojhmatem Shift+Delete obcházet koš ve Windowsech. Juchejdá!

Nakonec mi pomohla banka

Nikdy bych nevěřil, že instituce, která žije z toho, že si od lidí půjčuje peníze, a tváří se, že naopak půjčuje peníze lidem, může být člověku v něčem nápomocná, ale může. Zřídit si osobní účet je dnes (v mnoha případech žel) nutnost, protože spousta plateb probíhá bezhotovostně, ať už chcete, či nechcete (mimochodem někdy přemýšlím, zda vůbec ta virtuální čísla existují v papírové, potažmo kovové podobě, a nejde jen o jednu velkou blamáž, ale to bych odbíhal od tématu).

Takže, moje banka mi pomohla. Ptáte se jak? Darovala mi kromě běžného účtu i bezplatný účet spořicí, na který se zbylé peníze jednou za měsíc převádějí. Já tak vím, že mi na výběr z bankomatu a platby v obchodech zbývá každý měsíc od určitého data 2.000 korun, a zbytek jsem ušetřil. Světe, div se, funguje to! Peníze, na které nemůžete sáhnout, jako by vlastně ani neexistovaly. Nerozpouštějí se, nemizí, mám o nich skvělý přehled a využívám je jen na věci, které jsou skutečně nutné. Ta jen doufám, že jednou skutečně neodhalím, že šlo o blamáž...

Téma dne 2. listopadu 2011: Vedete si účetnictví?

  • Jak funguje vaše domácí účetnictví?

svickaOtázka k dnešnímu tématu zdá se jednoduchá, ale myslím, že odpovědí existuje spousta. Každý člověk má k financím jiný vztah a jinak je řeší. Někdo je dokonce vlastně ani moc řešit neumí a bude za jakoukoli radu vděčný. Zajímá mě tedy, jestli a jakým způsobem je řešíte vy, milé čtenářky? Své příspěvky k tomuto tématu zasílejte do 2. 11. 2011 a 15.00 hodin na e-mailovou adresu redakce (viz níže) a nezapomeňte, že chcete-li mít větší šanci na uveřejnění a na získání dárku, je potřeba, aby váš příspěvek byl dlouhý alespoň jako tento odstavec textu. Dárkem si tentokrát projasníte a provoníte bydlení, mám tu pro vás voňavou svíčku AIRWICK s podmanivými barevnými efekty v krásném balení se zápalkami.

Reklama