Dnešní den je věnován našim dětem, ale vlastně i nám, dětem našich rodičů. Co očekáváte od svých dětí? Chcete, aby se věnovaly umění, nebo sportu?

Včera jsem zaznamenal výtku, že netřeba volit, co by mělo dítě dělat, ale pozorovat ho a dopřát mu to, co ho zajímá a na co má talent.

Úplně jsem se nad tou jednoduchostí  řešení zhroutil. Opravdu? Máme své děti nechat sedět u televize a počítačů a rozhodovat, zda jim jde lépe dívání na televizi, nebo paření her?   

Netvrdím, že tyto dvě výše zmíněné zábavy jsou středobodem zájmu všech dětí. Pokud máte to štěstí, že vaše dítě dívání na TV ani  hraní her na počítačích nebaví, gratuluji vám a trochu skrytě závidím. Myslím, že vaše dítě je velká výjimka.

Já takové štěstí na povahu dětí neměl. Bez toho, abych je maličko nutil do sportu a manipuloval jimi tak, aby se jim chtělo i něco jiného než TV a PC, by u těchto dvou věcí mohly sedět celé dny.

A když už jsem je manipuloval a tlačil, posouval jsem je k tomu, co jsem si myslel, že je pro ně dobré.

Mám kluky, a tak jsem je logicky vedl ke sportu, a ne k tanci. A protože můj oblíbený sport je hokej, dal jsem nejmladšího kluka na hokej.

A jestli má na něj talent, se dalo poznat až po roce, po dvou. To jestli je úplné poleno poznáte hned, ale talent pro něco daleko později.

Malý talent má, ale byly chvíle, kdy ho to nebavilo. Lákadel, co dělat jiného, byla spousta. Opravdu má rodič, když vidí, že jeho dítě nechce, protože je líné, říct: Dobře. Vykašli se na to a dělej si co chceš? Dělej si, co tě baví?

A řekněme si na rovinu, o kolik méně úspěšných sportovkyň nebo muzikantek nebo tanečnic a jiných by bylo, kdyby je rodiče nevedli a někdy v krizových situacích i trochu proti jejich vůli nenutili k tomu, aby vytrvaly.

A kolik z těch dětí, které jako malé své rodiče občas proklínaly, jim v dospělosti děkují za to, že jim tehdy pomohli vytvrat?

A nyní k dnešnímu tématu dne.

Když byste si měla  vybrat, co byste chtěla, aby vaše děti dělaly?

  • Sport, nebo umění?
  • Musela jste někdy volit vy?
  • Nebo za vás rozhodovali rodiče?
  • Rozhodli dobře?
  • Měl jste vy nebo vaše děti více zájmů a musela jste volit? Jak a proč?
  • Čemu se vaše děti věnují?  Mají více zájmů?
  • Víte, jak se rozhodnete, až na jedné straně bude lenost a na druhé tvrdá práce?
  • Na tohle téma se dá vymyslet spousta podtémat. Já je rád nechám na vás.

Těším se na polemiku, příběhy, odsudky i závěry. Těším se, že dnešní den se poučíme, pohádáme  i pobavíme.

Vše k tomuto tématu posílejte na

 redakce@zena-in.cz

Jednu z vás odměním překvapením. Tu, která mne svým příspěvkem nejvíce zaujme. Což nutně neznamená, že s obsahem jejího příspěvku musím souhlasit.

Přeji krásný, konečně zimní den!

Reklama