Zdraví

Dobré ráno, paninko

Zdraví je jednou ze základních podmínek kvality lidského života. Zjednodušeně lze říct, že zdraví je stav naprosté tělesné, duševní a sociální pohody. A k této pohodě přispívá i jedna ze základních součástí lidského života - bydlení.

Kvalita bydlení závisí na mnoha faktorech. Na věku, na mentálním stavu člověka a také na finančních možnostech.
Někdo bydlí v rodinném domku, jiný v paneláku... a další třeba v kontejneru.

Dobré ráno, paninko

homelessNa tu ranní cestu do práce nikdy nezapomenu. Když se někdy podaří, že vyjdu z domu dřív, ráda si cestu prodloužím zapadlými pražskými uličkami. Do jedné takové zapadlé uličky jsem se dostala i koncem minulého týdne.
Míjíc pravoslavný kostel svatého Cyrila a Metoděje, mám to do redakce už jen kousek. Po starých kostkách, tzv. kočičích hlavách se však jde špatně, a tak přecházím na chodník, u kterého stojí velký kontejner. Vtom se jeho horní poklop otevře a hlavu ven vystrčí zarostlý chlap, neurčitého věku, s ještě rozespalým pohledem.
„Fuj, to jsem se lekla,“ zareaguji vystrašeně.
Načež onen nocležník při vylézání ze svého úkrytu prohodí: „Dobré ráno, paninko.“
Zrychlím krok, protože mám strach, aby na mě neskočila nějaká ta bleška nebo veška. A v duchu si říkám, to je strašné. On tam spal! Jak to smrdí v takovém kontejneru během parných letních dnů, asi není třeba rozvádět.
Ještě před odbočením do ulice se naposledy ohlédnu, chlapík už stojí na chodníku, úsměv od ucha k uchu a míří k Vltavě. Asi na ranní hygienu.

V hlavě mi ten den neustále vrtá otázka, kterou pak probíráme i s kolegyněmi v redakci. Sakra, jak je možné, že jsou tihle bezdomovci tak imunní vůči nemocem?
To si ale myslíme my, lidé se střechou nad hlavou a bílým polštářem pod hlavou. Zdá se nám, že přežijí všechno, ale ono to zas tak jednoznačné není.

Zdraví u osob bez domova

Bezdomovci jsou samozřejmě ve srovnání s bydlící populací více chronicky nemocní, včetně častých problému s duševním zdravím.
Poslední statistiky Evropské unie prokazují, že průměrný věk úmrtí lidí bez domova je 42–47 let oproti 73–79 letům ostatní populace. To jen nám připadají starší – a odolnější.
Tito lidé také 35x častěji páchají sebevraždy a čtyřikrát častěji umírají z nepřirozených příčin (napadení, nehody, otravy návykovými látkami, apod.).

Co se týká jejich zdravotního stavu, je pod hranicí únosnosti. Bezdomovci nejčastěji trpí nemocemi dýchací soustavy, žaludečními a střevními potížemi, svrabem, bércovými vředy, rozsáhlými infekčními chorobami, v zimě pak podchlazením a omrzlinami. U cizinců jde v mnoha případech také o příznaky tuberkulózy.

Kariéra bezdomovce začíná obvykle již dříve, než člověk skončí přímo na ulici

Odborníci se také shodují na tom, že kariéra bezdomovce začíná obvykle již dříve, než člověk skončí přímo na ulici. Bezdomovci obvykle pocházejí z dysfunkčních, neúplných rodin, často prošli ústavní výchovou nebo odnětím svobody, zažili partnerské nebo rodinné kolapsy, po nichž odešli od rodiny. Sociální pracovníci upozorňují také na velmi vysoký výskyt duševních onemocnění a u takřka 100 % bezdomovců identifikují problémy s alkoholem.

Takoví lidé si hodnotu svého zdraví už ani neuvědomují. Chovají se pudově, jen potřebou přežít. A i pokud je jim poskytnuta léčebná pomoc, stejně dojde po čase znovu ke zhoršení stavu.

Příčinou většiny zdravotních problémů u bezdomovců je zanedbání lékařské péče. Jenže vedle toho je tady také zanedbání ze strany bezdomovců. Propadají apatii, nemají zájem, léčbu odmítají, nedodržují ji, nestojí o ni. Jsou duševně na takové úrovni, že jim pohled na jejich zdevastované tělo už ani nedochází. V důsledku celkové devastace zdraví a selhání organismu pak umírají ve věku, kdy většina lidí teprve začíná žít.

Zdravotníci organizace navrhují vytvořit specializované sociálně - zdravotnické zařízení, zlepšit služby azylových domů, zvýšit informovanost a azylových domech v daném regionu a vytvořit bezplatné veřejné sociální zařízení pro bezdomovce,odmítající pobyt v azylovém domu. Otázkou však zůstává, jestli už není pozdě. Jestli jim není lépe v těch kontejnerech.

Použité zdroje: H. Hradecká, V., Hradecký, I. Bezdomovství - extrémní vyloučení. Praha, Naděje, 1996 a www.nadeje.cz

Přečtěte si také:

   
29.08.2013 - Zdraví - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. avatar
  [10] átéčko [*]

  aďka — #9 Myslím si taky, že je to jejich volba. U nás spí v létě na lavičkách v parku, u nádraží. Máme tady i svou VIP bezdomovkyni, Železnou lady, kterou každý zná. Ale je pravda, že se jich štítím. Soucítím s těmi, co se dostali na dno, ale štítím se jejich těl. Oni se ani nesnaží žít jinak. U nás mají možnost azylového domu. Tam většina z nich nechce, museli by abstinovat.

  superkarma: 0 03.09.2013, 13:02:14
 2. avatar
  [9] aďka [*]

  já jsem taky z dysfunkční a neúplné rodiny ale bezdomovec nejsem  ... myslím si že je to většinou jejich volba

  1. na komentář reaguje átéčko — #10
  superkarma: 0 02.09.2013, 12:56:30
 3. avatar
  [8] wich [*]

  gerda — #7 Tyhle knížky většinou píší lidé v akademických funkcích, kteří znají problematiku velmi dobře... často z publikacích, které napsal někdo před nimi Sml30

  superkarma: 1 29.08.2013, 14:19:21
 4. avatar
  [7] gerda [*]

  peetrax — #6 konkrétně nic, ale když jsem viděla zdroj, napadlo mi, že to snad psali lidé, kteří jsou z branže.Sml80

  1. na komentář reaguje wich — #8
  superkarma: 0 29.08.2013, 12:47:05
 5. avatar
  [6] peetrax [*]

  gerda — #5 mně se zdá, jen když spím. Sml39 Co ale myslíš konkrétně? Můj blbej dojem z pojetí článku nespraví ani x publikací a studií. Sml80

  1. na komentář reaguje gerda — #7
  superkarma: 0 29.08.2013, 12:17:35
 6. avatar
  [5] gerda [*]

  peetrax — #1 nezdá se mi, podívej se na zdroj -

  Použité zdroje: H. Hradecká, V., Hradecký, I. Bezdomovství - extrémní vyloučení. Praha, Naděje, 1996 a www.nadeje.cz

  1. na komentář reaguje peetrax — #6
  superkarma: 0 29.08.2013, 09:48:14
 7. avatar
  [4] gerda [*]

  Za socialismu je nebylo vidět. Pokud měl někdo takové sklony, schovával se. Jinak by ho stíhali. Říkalo se jim drbani, spisovně příživníci. Po revoluci to začalo, zprvu jsem je hodně litovala. Ale to, co vidím dnes, mi už slzy do očí nenahání. Kdo chtěl, mohl využít azylový dům a využít pomoc se sháněním dokladů. U nás mají bezdomovci i speciální ordinaci s lékařem. Jenže způsob života bez odpovědnosti, práce a hygieny většině vyhovuje a pomoc ani nepotřebují. Stačí jim vyžebrané koruny na Chateau Tetrapack a na cigára. Ten pán z kontejneru má kliku, že ho nenaložili do popelářského vozu, to musí být strašná smrt.

  superkarma: 1 29.08.2013, 09:45:55
 8. avatar
  [3] marde [*]

  Je to ostuda společnosti, že vůbec něco takového existujeSml22

  superkarma: 0 29.08.2013, 08:24:55
 9. [2] lidicka [*]

  Četla jsem, že se má schvalovat zákon o lékařské péči pro bezdomovce, platit by měl od 1.1.2015.Akorát si neumím představit v praxi, jak by ty ordinace fungovaly.Sml80

  superkarma: 0 29.08.2013, 06:01:16
 10. avatar
  [1] peetrax [*]

  Inu, kdoví, jestli jim to dochází nebo nedochází. Spíš ty svoje nemoci nemají kde doléčit, ani kdyby chtěli. Celý ten článek je pojatý tak nějak podivně šroubovaně a školometsky, možná, kdyby to bylo spojeno s "reportáží" z nějakého zařízení, kde se bezdomovci objevují (nepočítám kontejner), bylo by to přínosnější. Sml80

  1. na komentář reaguje gerda — #5
  superkarma: 3 29.08.2013, 00:39:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme