.

Dobré rady čtenářky Heligony

Cestování

Dobré rady čtenářky Heligony

Nechte si poradit zkušenou cestující hromadnou dopravou, čtenářkou Heligonou. Její rady, jak správně cestovat a na co si při cestování dát pozor, vám jistě přijdou vhod. Nezapomeňte například, kam jedete!

Poslední dnešní čtenářský příspěvek dorazil od Heligony. Pobavte se i poučte radami, které udílí méně zkušeným cestujícím...


Krásný den.

Hromadnou dopravu využívám pravidelně od nástupu na střední školu. Později jsem dojížděla autobusem na víkendy k rodičům a dnes každodenně jezdím MHD do práce. Zážitky mám povětšinou takové normální, ale i nějaké perličky se našly. Začnu několika postřehy z cestování:

 • Před nástupem do autobusu si rozmyslete, kam vlastně chcete jet. Vyhnete se tak tomu, že oznámíte zastávku, na které právě stojíte.
 • Pokud cestujete vlakem, zjistěte si koncovou zastávku vlaku. Nebudete pak zmateně pobíhat v podchodech ne nepodobných katakombám.
 • Je dobré nasednout do správné části vlaku, ony se totiž některé rozdělují. Při nasednutí do posledního vagónu dokonce hrozí, že tento může být odpojen a vy se nepohnete ani o píď.
 • Nehledejte logiku v trasách spojů.
 • Pokud je přijíždějící autobus na první pohled prázdný, nejásejte. Vždy může být plný malých dětí, které nejsou přes okna vidět (tzv. do pasu plný autobus).
 • Při čtení nebo pospávání v buse si vždy nastavte budík na předpokládaný čas příjezdu (dřív to ani nemá cenu). Krom případů, kdy plánujete pěší turistiku nebo únik před realitou za hranice okresu.
 • Vy, které nejste zvyklé cestovat hromadnou dopravou, vezměte si s sebou nějakou zábavu. Volně putující myšlenky člověka, který není přivyklý takovému klidu a nečinnosti, mohou být docela zrádné.
 • Pokud se chytáte madla, přesvěčte se, že je to opravdu madlo. Někteří lidé převážejí lišty, trubky, nebo různé tyčky a to moc spolehlivé držení není.
 • Držte se dál od lidí s batohem na zádech. Pokud si v jejich blízkosti sednete, batoh je přímo v úrovni vaší hlavy.
 • Pokud ve voze někdo trpí samomluvou, nedívejte se na něj. Začne si povídat s vámi.
 • V MHD raději nevytahujte mobil. Když už, držte ho co nejvíce vodorovně a nemiřte okem fotoaparátu na spolucestující. Jako vysvětlení dokládám vyprávění mého přítele.

„Poslouchej, co se mi dnes stalo. Ráno jedu do práce a na Šelepce nastoupila ta bláznivá ženská, víš která, ne? Seděl jsem u předních dveří proti směru jízdy, ona si sedla naproti skoro dozadu. Chtěl jsem napsat SMS. Vytáhnu mobil a mžourám do něj. Ženská vyskočila a řve na mě, co ji fotím. Řekl jsem jí, že nic nefotím a ona začla řvát ještě víc. Prý pro koho pracuju, kdo mě za to platí. Vyjmenovala asi 5 jmen, nějaké agentury a já nevím co ještě. Nakonec mi pohrozila nějakýma gorilama, že mě přijdou zmlátit. No naštěstí se na mně nevrhla."

Vám všem přeji bezproblémové cestování a milé spolucestující.

Heligona
Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 8. února 2011: Zážitky z hromadné dopravy

Téma dne je pomalu u konce. Další příspěvky již neposílejte. V 16.00 se dozvíte, která ze čtenářek získala za svůj příspěvek dárek, knížku vyloženě tematickou: Jak si zachovat chladnou hlavu autorky Barbary Beckhamové z nakladatelství MOTTO (viz obrázek níže).

jak

   
08.02.2011 - Příběhy - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [7] mio [*]

  heligona — #3 nebo už chudák sešlaSml24

  téma se bude určitě někdy zase opakovatSml22

  superkarma: 0 08.02.2011, 18:56:42
 2. avatar
  [6] Dante Alighieri [*]

  Cestující trpící samomluvou.. Znám!

  superkarma: 0 08.02.2011, 17:48:21
 3. avatar
  [5] heligona [*]

  Quentinová z Montargis (Kentánová) — #4 S těma myšlenkama jsem fakt měla problém. Asi dva roky jsem používala jen auto, pracovala při škole, v té době jsem finišovala s diplomkou. Čas jen tak nechat plynout myšlenky? Kdeže. Pak jsem jela ke kámošce autobusem, cesta asi hodinu. Já jsem se normálně sama sebe děsila, co mi to táhne hlavou, to jsem vůbec neznala Sml52

  superkarma: 0 08.02.2011, 16:42:34
 4. avatar
  [4] Quentinová z Montargis (Kentánová) [*]

  Sml52Sml52Sml52Pokud je přijíždějící autobus na první pohled prázdný, nejásejte. Vždy může být plný malých dětí, které nejsou přes okna vidět (tzv. do pasu plný autobus).Sml52Sml52Sml52

   A volné myšlenky...to znám... jak jedu sama sockou a na něco myslím a začnu se sama smát, až řehtat..a tlumit jakoby řehot držením si úst, pak hlavy...pak se klepu, mrskám rameny a myslím na to, jak to určitě neni vidět, že sedim a tlemím se a niíkdo neví čemuSml52Sml52Sml52Sml52

  1. na komentář reaguje heligona — #5
  superkarma: 0 08.02.2011, 16:39:29
 5. avatar
  [3] heligona [*]

  mio — #1 to nebude ona, tahle je starší, drobná a světlovlasá. Asi jich tu krouží víc. Proč si nenapsala, to je mi záhadou Sml54

  1. na komentář reaguje mio — #7
  superkarma: 0 08.02.2011, 16:34:50
 6. avatar
  [2] enka1 [*]

  Sml30To si vytisknu, páč jsem cestovní magor

  superkarma: 0 08.02.2011, 16:29:24
 7. avatar
  [1] mio [*]

  Sml52 ty jsi dopravoznalecSml54 Tak mě napadá - proč já dneska nenapsala, mám hafo historek..

  Má ta bláznivá ženská kolem 35let, tmavé vlasy a bojovnou postavu? jestli jo,tu asi známSml30

  1. na komentář reaguje heligona — #3
  superkarma: 0 08.02.2011, 16:25:45

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme