Další domácí památka, kterou jsme pro vás, milé čtenářky, navštívili, je zámek v Rychnově nad Kněžnou. Jak jsme se dozvěděli od kastelánky Zdeňky Dokoupilové, památku lze po dohodě navštívit prakticky kdykoli!

rychnov

Cestování po hradech a zámcích je hobby spíše pro teplejší období roku. Ale jsou památky, které můžete navštívit celoročně. Jednou z nich je i zámek v Rychnově nad Kněžnou, od jeho kastelánky, inženýrky Zdeňky Dokoupilové, jsem se totiž dozvěděl, že...

„V říjnu máme ještě otevřené soboty a neděle, poté zavíráme. Nejsme ale neprodyšně uzavření, po celý rok je možné domluvit si individuální prohlídku. Zámecké nádvoří se také otevře na Zámecké adventní trhy, které proběhnou v termínu 11. a 12. prosince - ještě však není rozhodnuto, zda budou dvoudenní, či jednodenní, informace o tom se objeví na webových stránkách zámku i města, tedy obou spolupořadatelů.“

A na jakou památku vás to vlastně lákám? To už vám bude vyprávět kamarádka Jitka, která na svou návštěvu rychnovského zámku velice ráda vzpomíná...

Zámek v Rychnově nad Kněžnou

Zámek Rychnov nad Kněžnou patří k příkladům „povedené restituce“. Od roku 1992 je v rukou právoplatných majitelů z rodu Krakowsky-Kolowrat, kteří o něj pečují více než dobře.

Celý areál

Zámecký komplex vás o své velkoleposti přesvědčuje už při pohledu od řeky, kdy vzhlížíte na majestátně se tyčící památku, ne neprávem označovanou za Rychnovské Hradčany. Čím více se pak k němu blížíte, doporučuji postranní zámecké schody - jsou poněkud krkolomné, ale zato ohromně romantické, tím více ztrácíte dech, a to nejenom kvůli stoupání do kopce. Není divu, vždyť se právě blížíte k jednomu z největších a nejkrásnějších barokních celků v Čechách!

Nádvoří

Definitivně vám však spadne brada až při vstupu na rozlehlé nádvoří, kde je vše vyzdobeno a upraveno až do nejmenšího detailu, ovšem nikterak okázale, jakoby samozřejmě. Květiny ve velkých vázách, zdobně uhrabaný štěrk, popínavý břečťan - to vše tvoří třešinku na dortu sestaveného z rustikovaných pilířových arkád a honosného dvojramenného schodiště. Budete-li pokračovat dál, na druhé nádvoří, zastoupí vám cestu krásná barokní kašna s kolowratskou heraldickou orlicí.

Interiér

I v interiéru zámku je vskutku na co se dívat - na stěnách visí tapiserie, v místnostech je rozmístěn intarzovaný nábytek doplněný nesčetným porcelánem, fajánsem i sklem. Ze stropu visí zdobné lustry, pod nimi stojí nádherná kamna, prostě jedna krása za druhou.

Nemáte-li ovšem ještě dost, zajisté vás odrovná zámecká obrazárna, která je umístěna v reprezentačních síních prvního patra. Najdete tu skvosty spadající do rozmezí 15. až 19. století, které se tematicky zaměřují zejména na lovecká zátiší a podobizny. Najít zde můžete nejedno slavné jméno, jako třeba Karla Škrétu či rudolfínského malíře Hanse von Aachena. Ačkoli patří zdejší sbírka k několika ojedinělým souborům, které si zachovaly tvář původních zámeckých obrazáren a je tedy nesmírně cenná, byla zpřístupněna veřejnosti už v dobách dávno minulých.

Jízdárna

Po prohlídce můžete navštívit zámeckou jízdárnu, která pochází z 18. století, nebo si najít poklidné místo na odpočinek v přilehlém parku (původně zámecké zahradě). Je třeba, abyste načerpali dostatek sil a energie, protože zážitky ještě nekončí. Pokud byste vynechali návštěvu kostela Nejsvětější Trojice, udělali byste velkou chybu. Brilantně řešené průčelí z pera věhlasného architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla, které mírně pootočené, aby se vytvořila iluze návaznosti kostela na fasádu zámku, se vám až vlní před očima!

Zvonice

Minout byste neměli ani pozdně renesanční zvonici, ve které na vás čeká třetí největší funkční zvon v Čechách, a to 7000 kg vážící Kryštof.

Pokud hledáte památku, která rozhodně stojí za návštěvu, v Rychnově nad Kněžnou jste ji dozajista nalezli.

Cesta

Nejbližší další velké město (dlužno podotknout, že Rychnov nad Kněžnou také není žádný trpaslík) je Hradec Králové. Z toho se dostanete do Rychnova po silnici číslo 11, vzdálenost je 39,5 kilometru a strýček Google tvrdí, že vám cesta za optimálních podmínek zabere 47 minut.

Hradec - Rychnov

Otevírací doba, vstupné

Předpokládám, že vás také zajímá, kolik za prohlídku zaplatíte a ve kterou hodinu vůbec má smysl na zámek vyrazit. Protože prohlídkových okruhů je více a vstupné má všemožné slevy, nejlépe uděláte, když se podíváte přímo na stránky zámku sem...

Reklama