Určitě každý, kdo rád cestuje, sleduje s obavami situaci v evropských zemích, zejména pak, má-li někam zrovna namířeno. Není divu, že mnozí raději zrušili své letenky a cesty odložili. Také jsme tak trochu váhali, ale protože začíná advent, rozhodli jsme naši letošní turistickou sezónu zakončit návštěvou předvánoční Vídně.

Z Brna to máme do bývalého hlavního města podunajské monarchie jen kousek, takže jsme přijeli již v brzkých dopoledních hodinách. Jelikož vánoční trhy se otevírají někde v deset, jinde až v jedenáct hodin, rozhodli jsme se dopoledne věnovat kultuře. A že ve Vídni je vždy kam jít…

No lhali bychom, kdybychom řekli, že jsme neměli v „pácu“ něco konkrétního. Zejména manžel má stále přehled o vídeňských galeriích, a tak jsme si to namířili přímo do Belvederu. Klimt, Schiele, Kokoschka a jejich ženy - výstava par excelence. Kromě děl, která vlastní Galerie Belvedere, byla k vidění řada kusů zejména ze soukromých sbírek z celého světa, což rozhodně umocnilo celkový požitek. Téměř 150 děl uspořádaných do tematických celků podle pohledu na ženskou bytost podávají svědectví o společenských změnách na počátku dvacátého století.

Z výstavy Klimt, Schiele, Kokoschka a ženy

Z výstavy Klimt, Schiele, Kokoschka a ženy

A protože do oběda daleko, pokračujeme do Leopoldova muzea. Výstava německého expresionismu zahrnovala díla především umělecké skupiny Die Brücke, která působila v Drážďanech a Berlíně počátkem minulého století. Kirchner, Mueller, Rottluff, Nolde, ale také Gabrielle Münter, Jawlensky a Marc z mnichovského hnutí Blauer Reiter rozhodně mají co nabídnout.

 Z výstavy německých expresionistů

Z výstavy německých expresionistů

Nakonec ještě Albertina. Zde jsme z aktuálních výstav stihli navštívit zdařilou výstavu Edvarda Muncha s názvem Láska, smrt a samota. Jak jinak – je to Munch. No ale vlastně musíme říct, že nám výstava tak trochu napravila náhled na tohoto nesnadno pochopitelného umělce.

Výstava Edvarda Muncha

Výstava Edvarda Muncha Láska, smrt a samota ve vídeňské Albertině

Ale je čas se vrátit do adventně vyzdobených ulic Vídně. Vánoční trhy začaly ve Vídni už v polovině listopadu a teď už jsou v plném proudu. I když té pravé vánoční atmosféře něco chybí… Sníh.

Těch vánočních trhů je ve Vídni nespočet. Na první vánoční vesničku, jak tomu tady říkají, jsme narazili hned v zahradách zámku Belveder, který svou působivou barokní kulisou císařské doby podtrhuje tu vánoční atmosféru. Je pravda, zatím návštěvnost nic moc (je teprve poledne, Vídeňané obědvají), ale alespoň se nemusíme tolik prodírat davy ke stánkům.  

Vánoční trhy u Belvederu

Vánoční trhy - někdo hledá inspiraci u stánku, někdo u punče...

Umělecký adventní trh na Karlově náměstí nabízí kromě pestrého programu pro děti zejména prodejní stánky s výrobky uměleckých řemesel. Rozmanitý program doplňují instalace uměleckých děl, živá vystoupení kapel a pouliční divadlo. Ti nejmenší si určitě nenechají ujít dovádění se na čerstvém seně.

Vánoční trhy na Karsplatzu

Vánoční trhy před barokním kostelem Karla Boromejského jsou zážitkem pro děti...

Naproti tomu vánoční trhy rozeseté v kouzelných malých uličkách na Spittelbergu vám nabídnou zejména kulinářské požitky s širokou nabídkou tradičních vánočních laskomin. Ovšem ani tady nechybí stánky s výrobky uměleckých řemesel s inspirací na nějaký ten netradiční vánoční dárek. Dokonce zde bude letos poprvé Vánoční poštovní úřad s vlastní spittelbergskou vánoční poštovní známkou.

Spittelberg

Na Spittelbergu...

Vánoční vesnička na náměstí Marie Terezie, obklopená majestátními budovami Přírodovědeckého a Uměleckohistorického muzea, je dobře hlídána. Na pořádek zde dohlíží ze svého monumentu přímo císařovna i se svými vojevůdci. Obsah stánků je obdobný jako na všech trzích. Výrobky uměleckých řemesel, lidové tvořivosti a vánoční laskominy. No a samozřejmě ten neodmyslitelný punč v mnoha variacích. Tato vánoční vesnička nekončí 24. prosince jako většina, ale od 27. prosince se přemění na silvestrovské trhy.   

Maria Terezien platz

Určitě se nemýlíme, když tvrdíme, že tím nejnavštěvovanějším místem vídeňského adventu je Radniční náměstí. Zdejší vánoční trh s okolním parkem se stromy ozdobenými barevnými světly vytváří opravdu kouzelnou atmosféru. Je zaměřen zejména na dětské návštěvníky. Se svými atrakcemi, kolotočem, loutkovým divadlem, Ježíškovou dílnou, jim nabídne spoustu zábavy. Hlavní ulička tvoří osu mezi vídeňskou radnicí a divadlem Burgtheater, takže v obou směrech procházky máte úchvatné pozadí toho mumraje…

Radniční náměstí

Frohe Weihnachten...

Před radnicí stojí vánoční strom. Jen jeho letošní osvětlení v modro-bílo-červené trikolóře vám připomene nedávné události v Paříži a běhá vám mráz po zádech. A tak se raději vydáváme opačným směrem... A čím nejlépe zahnat chmurné myšlenky? Jídlem. Dáváme si langoše (není to zrovna vánoční, ale milujeme je) a samozřejmě punč…

Bylo by toho k návštěvě ve Vídni ještě mnohem více, ale začíná mrholit a zima, která nám ostatně leze pod kůži celý den, začíná být víc a víc cítit. Vydáváme se tedy k autu.

Vánočních trhů je ve Vídni ještě několik. Především pro mladší návštěvníky je romantická vánoční vesnička v areálu staré nemocnice Altes AKH. Uprostřed vánoční tržnice jsou k dispozici také dvě dráhy na metanou.

Kulturní a vánoční trhy u zámku Schönbrunn, vánoční trh na Štěpánském náměstí nebo Starovídeňský vánoční trh ve Freyungu v centru města jsou nejvíce v duchu rozjímání a tradičních vánočních zvyků…

I když jsme samozřejmě všechny nestihli, ještě na jeden jsme narazili cestou k autu u Hofburgu. Na Michalském náměstí je několik málo stánků, snad to ani nelze nazvat pravými vánočními trhy. Ty ale zaujmou bělozlatými stěnami a nápisem K.u.k. Weihnachtsmark a císařským znakem. Nevím proč, ale otočila jsem se k oknům Hofburgu, zda se na nás František Josef nekouká, nebo snad za chvíli nevyjde z vrat…

U Hofburgu

Císařský a královský...

Vánoční trhy máme samozřejmě i u nás skoro v každém městě a zcela jistě si nezadají s těmi vídeňskými. Rozhodně není nutné za vánoční atmosférou jezdit do zahraničí, i když je to poslední dobou docela móda. Rozdíly jsou minimální, vždyť ty tradice, byť mírně národnostně modifikované, vycházejí ze společné mnohasetleté křesťanské minulosti. Ale přesto. Můžete-li, vypravte se do Vídně poznat, jak toto předvánoční rozjímání vypadá tam. Ostatně nebudete tu sami, češtinu tady slyšíte na každém kroku.

Hezký výlet…

P. S.: Smutné pařížské události nám připomnělo ještě jedno místo. Cestou od Belvederu ke Karlovu náměstí jsme šli kolem francouzské ambasády. Před budovou je vidět, že ani Vídeňany nenechaly události v Paříži chladnými…

Franzouská ambasáda

 

 

Na našem webu jste si také mohli přečíst:

Reklama