Bulvár

Do Prahy jen na vlastní nebezpečí


V úterý 21. února byla zahájena informační kampaň pro návštěvníky Prahy. Neupozorňuje na krásy stověžaté matičky, ale na zloděje.

V cestovních kancelářích, hotelech, turistických centrech, na ruzyňském letišti, ale i na ambasádách budou k dispozici letáky, které turisty informují, že jsou potenciálními obětmi trestné činnosti. Pražský magistrát vyčlenil ze svého rozpočtu 600 000 korun, které jsou použity na výrobu 50 000 letáků.

Proč to? Praha je, bohužel, známá bezuzdným okrádáním zahraničních turistů. Nejde jen o klasické „pouliční“ krádeže, krade se i v restauracích nebo v nočních podnicích. Další častou ukázkou je i podvodná výměna peněz.

Policii ČR navíc trápí falešní policisté. Ti se prokazují padělanými průkazy a kontrolují cizincům pasy a „prověřují“ pravost peněz, které u sebe mají. S úsměvem jim tvrdí, že je to pro jejich dobro, protože by mohli skočit na lep podvodníkům. Bohužel nic netušící turista v té chvíli je už podveden. Rádoby falešné peníze jim odejmou a pod záminkou okamžité výměny s nimi zmizí. Byl zaznamenán i případ naprosté naivity cizince, kdy těmto „policistům“ sdělil i PIN kód své platební karty. Zruční muži v uniformě si ji ponechali.

Kampaň nese název „Informace na dosah“. Na letácích jsou zobrazeny bankovky, detailně popsány a vyfotografovány uniformy a průkazy policistů ČR a městských strážníků. Magistrát nechal mezi turisty udělat průzkum, na jehož základě celá právě probíhající akce vznikla.

Měla jsem možnost takový leták vidět. Obrázky jsou pěkné, ale turistům tam nikdo neradí, jak jsou krádeže či podvody nejčastěji provedeny. Co přesně návštěvníkovi hrozí. To by podle mne mělo být stěžejní informací, když už se magistrát plácl přes kapsu.

Takto si pouze prohlédne, jak vypadá správný policista a jak poznat bankovku. Jen si nejsem jistá, zda tato kampaň spíše Praze neublíží. „Přijeďte k nám, ale pozor, můžete být okradeni!“ Pod takovým heslem by mohla být kampaň také vedena. Návštěvník přiletí do Prahy a hned na letišti obdrží leták, další v hotelu, pak může zajít do turistického centra pro nějaké informace a ejhle – další leták.

Co si o tom může nebohý turista myslet. „Kde to jsem? Kam jsem se to dostal? Říkali, že je to jedno z nejkrásnějších měst na světě, a všude se tu dozvídám, že mne mohou okrást!“ A i když ho v lepším případě nikdo neokrade, vrátí se domů a sdělí, že je Praha opravdu tak krásná, ale všude si mohl přečíst, že se tam krade. „Já měl tedy štěstí, ale jestli tam pojedete vy, mohlo by se vám něco přihodit.“

 

Neokrádáme se tím o turisty? Sporná otázka. Podle tiskové mluvčí Policie ČR Evy Brožové se počet kapesních krádeží zvyšuje. V r. 2005 jich bylo na území hlavního města Prahy spácháno přes 9 000. V tomto čísle však není rozlišeno, kolik bylo okradeno Čechů a kolik cizinců.

Zda se kampaň vyplatí, bude známo až za rok. Pražský magistrát tvrdí, že informace o krádežích turistům chybí, proto se povede kampaň. Jen nevím, zda není kontraproduktivní. Informovanost je pěkná věc, na druhou stranu to vnímám jako černou skvrnu na tváři našeho hlavního města. Jako nahlas avizovanou ostudu. 
 

 

   
23.02.2006 - Společnost - autor: Míra Šindrbalová

Komentáře:

 1. avatar
  [29] Ťapina [*]

  Tobbi: Není to rasismus, když neřekl, který dva to jsou Ale lidi ví

  superkarma: 0 24.02.2006, 19:00:48
 2. [28] Tobbi [*]

  Vivian: Fakt? Tak to je výborný 177 jezdím docela často (naposled dneska ), ale tohle se mi nikdy nestalo. Je fajn, že to nahlásil. Alespoň všichni vědí, že je lidi znají. Řidič je frajer, že se nebál nařčení z trestného činu (Ha to je rasízmus...)

  superkarma: 0 24.02.2006, 18:51:33
 3. avatar
  [27] Ťapina [*]

  Vivian: U nás mají i nahrané hlášení, stejně jako hlásí názvy stanic, tak může řidič v místech výskytu pustit upozornění na kapsáře

  superkarma: 0 24.02.2006, 10:21:48
 4. avatar
  [26] Vivian [*]

  Dnes jsem jela busem 177 z Proseka a když autobus zastavil na křižovatce před zastávkou Vysočanská, tak řidič zahlásil na celý bus (z repráků): "Vážení, pozor - na zastávce stojej dva kapsáři, takže si dejte pozor na věci."

  superkarma: 0 23.02.2006, 18:51:11
 5. [25] Tobbi [*]

  Hanule: Já to viděla už mockrát Třeba na béčku jezdí už několik let ta samá parta. Nastoupí na Florenci, vystoupí na Andělu a zase znova. Furt dokola. Když si tě vyhlídnou, nemáš šanci. Mně se to naštěstí ještě nikdy nestalo, ale proti tomu není nikdo v bezpečí. Na druhou stranu, mě zas není moc o co okrást,

  superkarma: 0 23.02.2006, 16:43:06
 6. [24] xenie [*]

  Informovanost rozhodně není na škodu, krade se všude, tudíž i v Praze, naopak by bylo zvlásštní kdyby se právě v Praze nekradlo... a vždy lepší lidi upozornit a´t si dají pozor, než aby trávili dovolenou bez peněz a dokladů, ne ?

  superkarma: 0 23.02.2006, 16:00:12
 7. avatar
  [22] paviocko [*]

  Přesně tak, krade se všude ve světě a člověk si holt musí na své věci dávat bacha. Když vidím japončíka s foťáčkem za x tisíc na krku, kochajícího se památkami, tak se nedivím, že je snadným cílem :O(((
  Mimochodem v průvodci Lonely Planet píšou, že Praha je jedním z nejbezpečnějších měst v postkomunistickém bloku, i když si to místní obyvatele nemyslí... třeba na tom něco bude..
  Když to srovnám s Jižní Amerikou, tak vycházíme určitě lépe :o))))

  superkarma: 0 23.02.2006, 14:45:03
 8. avatar
  [21] amphora [*]

  Pokud vím, tak se krade všude, nejen v Praze, ale i ve všech světovým metropolích, a nejen tam, krade se i v menších městech!!! Spíš je to o práci "zbytečné policie" ,která se ani moc nesnaží, protože je to prý zbytečné, stejně nikdy nikoho nechytí!! To by ale museli chtít někoho chytit!!! Krade se všude po celém světě, tak nechápu ten humbuk okolo toho u nás. Všude Vás na krádeže upozorní a pak už je to jen o tom, si hlídat svoje věci. Praktiky kapsářů jsou všude stejné, jak mohu posoudit dle vlastní zkušenosti, chce to jen si hlídat okolí sebe. Pa krásný a bezpečný den.

  superkarma: 0 23.02.2006, 14:29:10
 9. [20] Laurynka [*]

  Jsem docela ráda, že konečně nějaká kampaň je, i když mi přijde málo, vylepit na jednu soupravu metra 8 samolepek jen na prvních a posledních dvěřích. Kapsáře vidím v metru (trasa C) pořád, naštěstí vím jak vypadají a dávám si pozor, jenže je spousta lidí, kteří si pozor nedávají - viz moje maminka minulý týden.
  Vždycky když je potkám, tak mě to vytočí do červena, komunikují spolu telefonama, občas si prohodí kšiltovku nebo mikinu, mají většinou prázdné batohy a hlavně jsou to partičky tak 6-ti lidí, a každý z nich je v podstatě jiný typ člověka. Jedno je moderní slečna, pak je sportovec v kšiltovce, pak je moderní chlapík, pak je něco jako "Karel Svoboda" (fakt tak vypadá) v kožené bundě atd. atd. Každpádně kradou hodně veřejně a nikdo s tím nic nedělá, on policista v uniformě s tím ani nic udělat nemůže.
  Čili jediná možnost je netlačit se v metru a držet si tašku. P

  superkarma: 0 23.02.2006, 13:55:17
 10. avatar
  [19] Vivian [*]

  Já jsem zatím zaregistrovala jen samolepky s upozorněním na vagonech metra a dveřích autobusů a tramvají (píše se tam něco jako Pozor na kapsáře / Beware of Pickpockets) a přijde mi to fajn, vždycky mi to připomene, že bych si měla hlídat kabelku
  Nemyslím si, že to Praze nějak uškodí, když bude turisty (a vlastně i svoje občany) varovat. Krade se všude na světě a zahraniční turista snad není debil, aby to nevěděl a myslel si, že Praha je nějaká výjimka...

  superkarma: 0 23.02.2006, 13:12:55
 11. [18] Karolina* [*]

  lilithheta: Posledni tri roky jsem bydlela prave v Rime. Na to, ze se tam krade me upozornovali od prvniho dne. Ve vrcholni turisticke sezone to dokonce pravidelne hlasili v metru. Turistu kapesni zlodej pozna, chce to jen trochu cviku. Mne se tam pokusili okrast dvakrat. Vzdy to bylo v narvanem metru a vzdy jsem s nekym jela, tudiz jsem mluvila - cizi reci(nemuseli se v typovani ani moc snazit) a hlavne jsem byla rozptylena. Oni se prave soustredi na rozjarene a nepozorne turisty. Jenze jak mi porad nekdo rikal, ze si mam davat pozor a taky na co a kde hlavne si mam davat pozor, nepovedlo se ani jednou. Ja byla bdela a ostrazita snad i ve spanku Turistu v Rime proto neubyvalo, kazdy kapesni kradeze bral jako fakt, se kterym je nutno pocitat a chovat se podle toho.

  superkarma: 0 23.02.2006, 12:40:38
 12. avatar
  [17] lilithheta [*]

  Ťapina: Já neříkám, že ne. Ale promiň, tohle mediální masírování na mě působí, jako by velmoc v krádežích byla naše republika. Přitom to není pravda, v Evropě se krade stejně jako u nás. To jenom to naše národní sebevědomi ...

  superkarma: 0 23.02.2006, 12:34:15
 13. avatar
  [15] Aja [*]

  Jiné země na možnost okradení nepoukazují

  superkarma: 0 23.02.2006, 11:56:05
 14. avatar
  [14] Ťapina [*]

  lilithheta: Zkušený kapsář turistu pozná, ti se po městě pohybujou jinak, než domácí. Do velkých měst se stahujou zloději, to je jasný, a nejsou to vždycky jenom domácí, v Bukurešti se s náma dal do řeči takovej týpek, a za chvíli z něj vypadlo, že zná Prahu, že tady byl zavřenej za kapesní krádeže. Ale je dobrý na to upozornit

  superkarma: 0 23.02.2006, 11:09:24
 15. avatar
  [13] lilithheta [*]

  Ťapina: No nevím, jako falešní policajti možná, ale jak pozná kapsář, jestli jsi čech nebo anglán. Ale já tím chtěla říct, že to není jenom problém Prahy. My tady furt děláme, jak češi kradou a jak jsme zpropadený národ vedle ostatních vyspělých civilizací. Rozhodně jsme menší prasata než skopčáci nebo angláni. V reichu odhodíš papírek na zem a div, že tě za to nezavřou, ale oni u nás? Se podívej, jak nám sem vesele svážej odpadky. Krade se všude, tak nevím, proč my si o sobě myslíme, že se u nás krade nejvíc.

  superkarma: 0 23.02.2006, 10:45:09
 16. avatar
  [12] Ťapina [*]

  lilithheta: Jestli vono to nebude tím, že se okrádají hlavně turisti, jak se na těch letácích upozorňuje

  superkarma: 0 23.02.2006, 10:40:29
 17. avatar
  [11] lilithheta [*]

  No jasně, tohle je problém jenom Prahy, že? V Praze jsem bydlela 2 roky a nikdy se mi nestalo, že by mi někdo něco ukrad. V Budapešti jsem byla 3x a jednou mě okradli v Římě mě okradli 2x a jednou v Miláně. V Miláně když byl taťka, tak měl taky tu čest s falešnými policajty a přítele jednou okradli o 70 marek na italské benzínce. Tak kurňa přestňte furt žvanit, jak se u nás děsně krade.

  superkarma: 0 23.02.2006, 09:57:10
 18. [10] karkule [*]

  Já souhlasím s článkem, samolepky a letáky jsou teď všude a nemyslím si, že by to turisty nějak uklidnilo a povzbudilo. Spíš si řeknou, tady to tedy musí být nebezpečné, když na to tak upozorňují, příště sem radši nepojedeme. Ve všech velkých městech se krade a musíte si dát pozor, tchýně zažila nájezd kapesních zlodějů v Barceloně, známý v Benátkách a mě okradli na ostrově v Řecku, které je známé jako bezproblémové. Na Řecko jsem kvůli tomu nezanevřela a jezdím tam dál.

  superkarma: 0 23.02.2006, 09:39:22
 19. [7] Hanule [*]

  Já jsem na vlastní oči viděla , jak parta urostlých mužů v metru obstoupila turistu a bez ostychu ho veřejně okradla. Já jsem se klepala strachy jak ratlík vůbec jsem nevěděla co dělat.
  Pak na další zastávce vystoupili a turista málem omdlel. Myslím, že už do Prahy znovu nepojede ani on ani nikdo z jeho známých.

  superkarma: 0 23.02.2006, 07:58:10
 20. avatar
  [6] clarCa [*]

  ostuda a černá skvrna je snad to, že se krade, a ne nějaký leták, ne?

  superkarma: 0 23.02.2006, 07:22:34
 21. avatar
  [4] Žížala [*]

  No varování je jistě třeba, ale všeho s mírou a nemělo by to turistům být otřískáváno o hlavu na každém roku .

  superkarma: 0 23.02.2006, 06:23:35
 22. avatar
  [3] Irka1 [*]

  Nyotaimori: ...az tak zly to tam je?!

  superkarma: 0 23.02.2006, 01:55:42
 23. avatar
  [2] voldriska [*]

  Nyotaimori: Chuděro , mě to čeká za měsíc. A to jsem z hodně malýho města

  superkarma: 0 23.02.2006, 00:21:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme