Bulvár

Do práce MHD - šance pochopit druhé

 

Dnes už mnozí cestují do zaměstnání autem – člověk může vyjet, kdy chce či potřebuje a v autě si zachová stále pocit soukromí. Cenou jsou dlouhé dopravní zácpy.

 

Automobil nevlastním (a ani o to zatím nestojím), a tak cestuji do zaměstnání městskou hromadnou dopravou. Náhodou jsem párkrát cestovala v různých časech od 5.00 do 12.00 a zjistila jsem, že každá ranní či dopolední hodina s sebou přináší i naprosto odlišné typy cestujících.

 

Brzy ráno cestují lidé do fabrik či provozů, aby si mohli „píchnout“ před šestou. Od sedmi hodin jezdí školáci a úřednice. Po deváté hodině maminky s dětmi a celé dopoledne různí (mně nezařaditelní) lidé a důchodci. Stejný koloběh nastává o půl třetí odpoledne až do dvaadvacáté hodiny.

 

Pokud má člověk jen trochu času a není zahlcen vlastními problémy (kdy a co nakoupím, uvařím, uklidím, sousedka se na mě ráno nevrle podívala, popř. neudělala, co mi slíbila, v práci budu dnes zřejmě do nevidím nebo jestli manžel vyzvedne děti řádně ze školky a dá jim nachystanou večeři).

 

Zaměstnaná žena stále pracuje na několika frontách – a vnímání a relaxace v MHD může být jednou z těchto aktivit. Není-li to samozřejmě případ, kdy se na mě lepí pán v plné tramvaji nebo mi někdo strká upocené podpaždí k nosu.

 

Může-li člověk jen sedět a pozorovat, vnímat a nechat na sebe jen působit různou atmosféru každého dopravního prostředku, na chvíli tuto náladu opepřit spěchem nebo 5 minutami strávenými v přestupování, můžeme i ranní či odpolední, ale i víkendové cestování „městskou“ využít k mobilizaci vnitřního potenciálu.

 

Pražské čtenářky si jistě myslí své, tohle nikdo z Prahy napsat nemohl – ale i když člověk cestuje na delší tratě po Praze nebo jiných evropských městech, podobnou atmosféru zažije také, jen s malým rozdílem.

 

Praha má specifickou atmosféru metra, cizinců a většího spěchu. Přesto si myslím, že pokud člověk není ověšen nákupy, má šanci relaxovat i v ranním autobuse či tramvaji a může ho to vzpružit a aktivovat podobně jako ranní šálek kávy.

 

Zkuste to také někdy...

 

ynets


Milá Ynets,

vím, o čem mluvíte. Také se mi občas stane, že si tu atmosféru v městských dopravních prostředcích užívám. Sleduji lidi, které nejspíš už nikdy nepotkám, poslouchám útržky jejich rozhovorů, které jsou někdy vtipné a někdy zase plné slz. Ovšem čím dál tím častěji se mi stává, že jsem jen jedna z těch, jež během cesty metrem či autobusem opravdu přemýšlí o vlastních věcech a okolí jim uniká. Za Váš příspěvek Vám posíláme kabelku jednoutydne.cz.

Pošlete nám i Vy svůj příběh a podělte se tak s ostatními o zážitek na dnešní téma:

Cesta do práce

redakce@zena-in.cz

Nejzajímavější příspěvky odměníme!

   
04.11.2005 - Společnost - autor: Čtenářský příběh

Komentáře:

 1. avatar
  [9] danca79 [*]

  Prazska MD mi nikdy nevadila - obcas to sice bylo peklo, obcas ale docela relax i zabava. U me asi zalezi na momentalni nalade a taky na tom jak moc je ten prostredek narvanej a jaky jsou v lidi v nem. Nenavidim kdyz se nekdo vylozene jezdi hadat - nic proti duchodcum, ale ty co se vylozene jezdi hadat behem dopravni spicky fakt nemusim. Taky me docela rozhodilo, kdyz jsem mela nohu v gypsu (bylo mi 21 a byl to poradnej zanet achilovky), sedela jsem (ta noha mi v gypsu slusne otekala tak jsem za sezeni byla vdecna, plus jsem i tak mela docela cernou naladu neb to pekne bolelo), baba duchodka na Kacerove dobehla cile do vagonu, stoupla si nade me a zavrestela: 'Misto!!!!' Jeste ze vedle me sedela pani cca 40, ktera se na me podivala, rekla at me ani nenapadne se zvedat, a zvedla se sama, pricemz babu sprdla ze jednak mohla pozadat o misto slusne a jedna ze snad vidi ze mam sadru a neni mi dobre. Jak ja te pani byla vdecna!!!!!! Taky me vytaci kdyz stojim v narvanem metru (busu, tramvaji), nastoupi budouci mamina skoro na rozsypani, a panove v oblekach sedi s roztazenejma nohama a aby ji nekdo pustil sednout to ne. To pak se cejtim uplne trapne, kdyz vyskoci nejakej duchodce s hulkou a tehuli pusti sednout.

  superkarma: 0 06.11.2005, 19:29:22
 2. avatar
  [8] Gabi [*]

  V Praze to není o relaxu, ale o přežití . Jediné, co se dá, je číst, ale to nesmí jet člověk dětmi, protöže to má pak jiné starosti. Musím říct, že jsem léta letoucí jezdila po Praze v podstatě výhradně MHD a moc jsem to neřešila, i když s příchodem dětí to začalo být poněkud nepříjemné. Teď používám občas (ne denně) metro (ale vlak) a když jsem po dlouhé době vlezla do autobusu, měla jsem pocit, že umřu - horko, smrad, nechutně se tlačící lidé, vyslechla jsem hovory, které mě nezajímaly, autobus jel do kopce rychlostí pěšího chodce ... Brrr!

  superkarma: 0 04.11.2005, 13:09:20
 3. avatar
  [7] Vivian [*]

  Zdá se mi to, nebo je čtvrtý odstavec nedokončený? Chybí mi tam druhá půlka věty
  Jinak je fakt, že tohle nikdo z Prahy napsat nemohl Dnes jsem se po delší době zase jednou projela metrem a žádná relaxace to nebyla

  superkarma: 0 04.11.2005, 12:08:36
 4. avatar
  [6] Ivana. [*]

  Alfinka: no to třeba jo, ale jezdily tam dvě paninky jedna vysoká v černým kabátu a druhá mrňavá blondýnka v růžové bundě a ty jsem si pojmenovala černá kněžna a růžový trpaslík no bůhví jestli jsem taky od někoho neměla přezdívku

  superkarma: 0 04.11.2005, 11:55:08
 5. avatar
  [4] Alfinka [*]

  Ivana.:Jo to je normální,jak už vidíš ty lidi pravidelně tak si je nějak "pojmenuješ" Ale kolikrát by se člověk divil,když se s nima pak třeba seznámíš,že jsou jiní než sme mysleli

  superkarma: 0 04.11.2005, 10:53:13
 6. [3] apina [*]

  nezkusim!! díky..raději ne!! Jezdim autem a sockou jak se u nás říká fakt nejezdim- neni o co stát. Pro mě je relaxace když jedu ve svém autě a pustim si třeba hudbu krerá se mi líbí.

  superkarma: 0 04.11.2005, 10:52:10
 7. avatar
  [2] Křeček [*]

  Relaxovat v MHD? Jezdím v dopravní špičce (ráno směr centrum, odpoledne ven), takže všechno narvané až po strop, obvykle smrad z nějakého homelesáka, všichni naštvaní (už předem, při představě, že zase budou cestovat jak )....
  Jo jo, jsem z Prahy.

  superkarma: 0 04.11.2005, 10:52:05
 8. avatar
  [1] Ivana. [*]

  Já když jsem jezdila do práce busem tak jsem dávala i určitým lidem přezdívky

  superkarma: 0 04.11.2005, 10:45:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme