.

Do Poděbrad za králem i za trpaslíkem

Cestování

Do Poděbrad za králem i za trpaslíkem

Nevěřili byste, jak kouzelná dokáže být podzimní procházka po kolonádě. A v takových lázeňských Poděbradech narazíte nejen na sochu českého krále Jiřího, ale třeba i na trpaslíka, odbíjejícího čas.

Minulý víkend jsem měla cestu do Poděbrad, jela jsem za tetou do lázní. A když už jsem tam byla, tak jsem si řekla, že udělám takovou malou fotoreportáž. Poděbrady jsou totiž opravdu moc krásné město, a to v každém ročním období.

podebrady

Název města Poděbrady je dnes spojován s polohou dřívějšího osídlení „pode brody“, avšak není známo, ke kterému konkrétnímu sídlu se vztahovalo. Někdy na přelomu 12. a 13. století vzniklo nové šlechtické sídlo Poděbrady, největšího rozkvětu pak doznalo panství za pánů z Kunštátů, jehož nejznámějším představitelem byl český král Jiří z Poděbrad.

jiri

jezdecká socha českého krále Jiřího z Poděbrad

Důležitým mezníkem v historii města byl rok 1904 a 1905. Při vrtání studny na nádvoří zámku byla objevena uhličitá minerální voda. Toto místo nalezl pomocí proutku německý hrabě Karel Bülow z Bothkampu. Z hloubky 96,7 m tehdy vytryskl silný pramen kalné železité vody, označován dnes jako Bülowův pramen. V roce 1907 už byly vyvrtány tři veřejné prameny - Bülowův, Hohenlohe a Charicléa.

pramen

pamětní deska k objevení pramene

V  roce 1908 pak byly založeny významné poděbradské lázně, které se specializují na léčbu nemocí srdce a oběhového ústrojí.

Zásluhu na novém rázu města má především architekt a urbanista František Janda, který vypracoval projekt rozšíření lázeňského středu až k železnici a založil i lázeňský park, v němž se nachází známé květinové hodiny, poblíž kterých stojí kontroverzní trpaslík odbíjející čas.

park

lázeňský park

lazne

květinové hodiny

trpaslik

trpaslík odbíjející čas

Po obvodu lázeňského parku stojí celá řada krásných budov.

vila

ukázka nevšední architektury města

A pro dobrý krevní oběh a ještě lepší srdíčko se vydejme procházkou z lázeňského parku rovnou na přilehlé náměstí Jiřího, jehož dominantu tvoří poděbradský zámek, jezdecká socha krále Jiřího a také nedaleko stojící krásný kostel Povýšení svatého Kříže.

kostel

kostel Povýšení svatého Kříže

zamecek

poděbradský zámek

V Poděbradech se nachází také spousta malebných uliček, ta nejstarší se jmenuje Na Dláždění, a vejdeme na ní z náměstí Anežky České.

ulice

ulice Na Dláždění

labe

ulička vedoucí k Labi

Poděbrady jsou známé především jako město lázeňské, ve středověku však prosperovaly také díky obilnářství a rybníkářství. Málokdo ví, že Poděbrady ve své době patřily spolu s Třeboňskem a Pardubickem mezi největší rybníkářské oblasti v Čechách.

Poděbrady leží v malebné Polabské nížině na řece Labi, v okrese Nymburk, 50 km východně od hlavního města Prahy.

Pokud někdy nebudete vědet co s volným časem, zkuste si sem zajet. Nemusíte být lázeňskými hosty, můžete být i hosty „obyčejnými“, český král Jiří i poděbradský trpaslík vás už netrpělivě očekávají. :)

mappp

mapa

vice informací o městě Poděbrady naleznete na: www.mesto-podebrady.cz

více o dopravě: www.idos.cz

foto: A. Stušková

Čtěte také:

Vydejte se do Mělníka a staňte se na chvíli královnou

Mikulov, město na které nikdy nezapomenete

 

 

 

 

   
26.09.2011 - Doma - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. [9] Rikina [*]

  Kdo by chtěl mrknout na fotky, tak Poděbrady zde:

  http://suzi62.rajce.idnes.cz/Podebrady/

  Libice zde:

  http://suzi62.rajce.idnes.cz/Libice/

  a ještě jednou Poděbrady tady:

  http://suzi62.rajce.idnes.cz/Den_zachranaru/

  Všechno je to z roku 2009, ale ono se to zase tolik moc nezměnilo... jen ty květinové hodiny vysázejí každý rok jinak. Sml30 

  superkarma: 0 26.09.2011, 22:08:41
 2. [8] Rikina [*]

  Eliana — #7 To jo, určitě se dá najít doba, kdy je tam míň lidí. Mně se tahle cesta líbí nejvíc, když kvetou stulíky a vodní kosatce...

  superkarma: 0 26.09.2011, 21:52:31
 3. avatar
  [7] Eliana [*]

  Rikina — #6 jojo, myslíme tu stejnou..je fakt, že jsme tam byli v sobotu kolem osmé a v červnu-červenci, kdy nebylo super počásko- nesnášíme vedra a to si 5x a fakt to šlo, ono je to asi sezónní záležitost a otázka počasíSml22

  1. na komentář reaguje Rikina — #8
  superkarma: 0 26.09.2011, 15:49:27
 4. [6] Rikina [*]

  Eliana — #5 No, já tam byla teda letos jen jednou. V neděli dopoledne. Konec srpna. Na dvaceti metrech jsem uskakovala třem cyklistům, potkala dvě dvojice dam o francouzských holích a vyhýbala se jednomu kočárku. Rodina bruslařů s tatínkem v čele a s brečícím potomkem, který jim nestačil, na chvostu, se vyhnula mně a pak jsem šla odtamtud pryč. Sml57 Mluvím o té červené turistické od zámku na soutok a zpět, což je zároveň i cyklotrasa.Sml80

  1. na komentář reaguje Eliana — #7
  superkarma: 0 26.09.2011, 15:05:02
 5. avatar
  [5] Eliana [*]

  Rikina — #4 letos jsme tam byli několikrát -muž trénoval běh, a provoz docela ušel na víkend, občas jsme i k soutoku nikoho dva tři kiláky nepotkali, na Nymburk to je magistrála od 10h v sezóně, to je fakt, ale dá se to...

  1. na komentář reaguje Rikina — #6
  superkarma: 0 26.09.2011, 14:58:44
 6. [4] Rikina [*]

  Znám, byla jsem tam mockrát. Celkem hezké město, lázeňský park taky ujde, ještě před pár lety to tam bylo rozkopané až hanba, dlouho to trvalo, ale výsledek není zlej. Lázeňská péče taky dobrá, když je člověk platící klient, všichni se snaží. Zvláště jednu paní masérku bych doporučila, ale to by zde byla nepatřičná reklama. Sml57 Taky tam mají pěkné koupaliště, přírodní, zřejmě z bývalé pískovny, a je tam i nudapláž, chválím. Sml58 Ovšem chybička na kráse se najde vždy - ta stezka kolem Labe, tam je tak hustej provoz, že Václavák hadr. Jeden cyklista za druhým, bruslaři, matky s kočárky, pěší, vozíčkáři, důchodci o berlích, pejskaři, no prostě tam není kam šlápnout. O víkendech a v hlavní sezóně. Možná že takhle v pracovní den, v listopadu, v deset dopoledne, to se tam člověk možná i projede, aniž by zabil sebe a sto nevinnejch. Sml80 Ona ta cesta zas tak široká není, a fakt v tom chumlu není o co stát... Jinak ta hospůdka na soutoku, jestli se něco nezměnilo za poslední rok - rybí speciality jak jedna malina, taky chválím Sml67 

  1. na komentář reaguje Eliana — #5
  superkarma: 0 26.09.2011, 14:37:17
 7. avatar
  [3] Eliana [*]

  pateta — #2 to rozhodně, prostě to stojí určitě za návštěvu na celý den... a taky nějakou baštu pro kačenky, ty jsou tam mezi turistama jako domaSml16

  superkarma: 0 26.09.2011, 12:49:34
 8. [2] pateta [*]

  Eliana — #1 A i nymburské hradby jsou rarita.

  1. na komentář reaguje Eliana — #3
  superkarma: 0 26.09.2011, 12:46:47
 9. avatar
  [1] Eliana [*]

  Je tam nejen krásně, ale vede tam půvabná polabská stezka, kde to na bruslích, kolobrndách, během či chůzí vezmete buď do Nymburka a po druhém břehu zpět - cesta kouzelnou přírodou nebo na druhou stranu na úžasnou scenérii soutoku Labe a Cidliny, kde je tedy fakt atmosférická hospůdka s grilem a zlatavým mokem. Když dojdete (či dojedete) až do Libice půvabnou alejí, můžete se dozvědět i něco z historie a to o Slavníkovcích.. Ta či onak je tam nádherná příroda!

  1. na komentář reaguje pateta — #2
  superkarma: 0 26.09.2011, 12:04:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme