Nevěřili byste, jak kouzelná dokáže být podzimní procházka po kolonádě. A v takových lázeňských Poděbradech narazíte nejen na sochu českého krále Jiřího, ale třeba i na trpaslíka, odbíjejícího čas.

Minulý víkend jsem měla cestu do Poděbrad, jela jsem za tetou do lázní. A když už jsem tam byla, tak jsem si řekla, že udělám takovou malou fotoreportáž. Poděbrady jsou totiž opravdu moc krásné město, a to v každém ročním období.

podebrady

Název města Poděbrady je dnes spojován s polohou dřívějšího osídlení „pode brody“, avšak není známo, ke kterému konkrétnímu sídlu se vztahovalo. Někdy na přelomu 12. a 13. století vzniklo nové šlechtické sídlo Poděbrady, největšího rozkvětu pak doznalo panství za pánů z Kunštátů, jehož nejznámějším představitelem byl český král Jiří z Poděbrad.

jiri

jezdecká socha českého krále Jiřího z Poděbrad

Důležitým mezníkem v historii města byl rok 1904 a 1905. Při vrtání studny na nádvoří zámku byla objevena uhličitá minerální voda. Toto místo nalezl pomocí proutku německý hrabě Karel Bülow z Bothkampu. Z hloubky 96,7 m tehdy vytryskl silný pramen kalné železité vody, označován dnes jako Bülowův pramen. V roce 1907 už byly vyvrtány tři veřejné prameny - Bülowův, Hohenlohe a Charicléa.

pramen

pamětní deska k objevení pramene

V  roce 1908 pak byly založeny významné poděbradské lázně, které se specializují na léčbu nemocí srdce a oběhového ústrojí.

Zásluhu na novém rázu města má především architekt a urbanista František Janda, který vypracoval projekt rozšíření lázeňského středu až k železnici a založil i lázeňský park, v němž se nachází známé květinové hodiny, poblíž kterých stojí kontroverzní trpaslík odbíjející čas.

park

lázeňský park

lazne

květinové hodiny

trpaslik

trpaslík odbíjející čas

Po obvodu lázeňského parku stojí celá řada krásných budov.

vila

ukázka nevšední architektury města

A pro dobrý krevní oběh a ještě lepší srdíčko se vydejme procházkou z lázeňského parku rovnou na přilehlé náměstí Jiřího, jehož dominantu tvoří poděbradský zámek, jezdecká socha krále Jiřího a také nedaleko stojící krásný kostel Povýšení svatého Kříže.

kostel

kostel Povýšení svatého Kříže

zamecek

poděbradský zámek

V Poděbradech se nachází také spousta malebných uliček, ta nejstarší se jmenuje Na Dláždění, a vejdeme na ní z náměstí Anežky České.

ulice

ulice Na Dláždění

labe

ulička vedoucí k Labi

Poděbrady jsou známé především jako město lázeňské, ve středověku však prosperovaly také díky obilnářství a rybníkářství. Málokdo ví, že Poděbrady ve své době patřily spolu s Třeboňskem a Pardubickem mezi největší rybníkářské oblasti v Čechách.

Poděbrady leží v malebné Polabské nížině na řece Labi, v okrese Nymburk, 50 km východně od hlavního města Prahy.

Pokud někdy nebudete vědet co s volným časem, zkuste si sem zajet. Nemusíte být lázeňskými hosty, můžete být i hosty „obyčejnými“, český král Jiří i poděbradský trpaslík vás už netrpělivě očekávají. :)

mappp

mapa

vice informací o městě Poděbrady naleznete na: www.mesto-podebrady.cz

více o dopravě: www.idos.cz

foto: A. Stušková

Čtěte také:

Vydejte se do Mělníka a staňte se na chvíli královnou

Mikulov, město na které nikdy nezapomenete

 

 

 

 

Reklama