Zdraví

Do nového roku za zdravým srdcem

heart

Předsevzetí si mohou dát i kardiaci, ideálně pak taková, která jim pomohou ke zdravějšímu srdci. Přinášíme pět tipů na předsevzetí, jejichž dodržování vede ke zdravějšímu srdci.

Předsevzetí č. 1 – Přestanu kouřit

Zřeknutí se cigaret patří mezi nejčastější předsevzetí nejen v české populaci, ale dokonce na celém světě. Má vždy několik důvodů. Jednak dochází většinou na počátku roku ke zdražování cigaret, a kuřáci se proto snaží svojí vášně zbavit, nebo ji alespoň radikálně omezit. Další motivací mohou být i zdravotní benefity. Kouření je totiž jeden z hlavních rizikových faktorů aterosklerózy a chorob srdce. Malá rada – pokud chcete přestat kouřit, a nejste si jistí svou vůlí, zkuste nikotinové náplasti nebo požádejte o pomoc svého lékaře.

Předsevzetí č. 2 – Zhubnu

Druhé nejčastější novoroční předsevzetí se týká hubnutí. O Vánocích se totiž většina lidí „spraví“, a proto po Novém roce rapidně stoupá počet prodaných přípravků na hubnutí. Udržování ideální váhy s sebou opět, kromě estetické stránky, nese i výrazný přínos pro zdraví a hlavně kardiovaskulární systém pacienta. Malá rada – ohledně správné diety a vhodných přípravků na hubnutí kontaktujte svého lékaře či lékárníka.

Předsevzetí č. 3 – Budu pravidelně cvičit

Toto předsevzetí úzce souvisí s předsevzetím o hubnutí. Jednou z cest, jak zhubnout, je totiž i pravidelné sportování. Ideální je pro začátek začít zlehka, například dvakrát týdně. Je dobré si stanovit dny, kdy se sportování věnovat, vést si kalendář a opravdu termíny dodržovat. Jako vhodné cvičení, které prospívá srdci, se jeví plavání, jízda na kole (či v zimě na rotopedu), dlouhé procházky (nordic walking) atd. Malá rada – najděte si na sportování partnera, vymluvit se sám sobě, že se vám nechce, pak bude daleko těžší.

Předsevzetí č. 4 – Omezím pití alkoholu

Konzumace alkoholu, zejména pak piva, patří v České republice mezi nejvyšší na světě. Kardiologové sice doporučují malou pravidelnou dávku cca dvou decilitrů vína denně, protože víno působí v prevenci onemocnění cév, ale nic se nemá přehánět. Omezte proto konzumaci alkoholu opravdu na nezbytné minimum a poděkují vám nejen vaše játra. Malá rada – pokud se nechcete vzdát svého oblíbeného piva, zkuste pivo nealkoholické. Chutná stejně a přitom je šetrné k vašemu tělu.

Předsevzetí č. 5 – Nebudu se přejídat, omezím sladké

Toto předsevzetí je jedno z nejtěžších vůbec. Pokud je totiž člověk ve stresu a „nestíhá“, prvním prvkem, který vypustí, je pravidelné jídlo. To pak dohání večer, kdy je schopen doslova vybílit ledničku, navíc se během dne většinou stravuje tzv. za pochodu, různými sladkostmi atd. Malá rada – naplánujte si do diáře pauzy na jídlo, zdraví je totiž přednější než kariéra.

Zdroj: www.kardiochirurgie.cz

   
14.01.2010 - Zdraví - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [6] Dante Alighieri [*]

  ToraToraTora — #3 Cožéé? Sml30

  superkarma: 0 15.01.2010, 00:04:13
 2. avatar
  [5] paníliška [*]

  átéčko — #4 Jo. Sml30

  superkarma: 0 14.01.2010, 16:19:21
 3. avatar
  [4] átéčko [*]

  Nepřejídám se, nekouřím, nepiju alkohol, mám 66kg a měřím 176cm. Mám začít cvičit?Sml30

  1. na komentář reaguje paníliška — #5
  superkarma: 0 14.01.2010, 13:58:37
 4. avatar
  [3] ToraToraTora [*]

  Dante Alighieri — #1 L je fajn,  Staročeština pro to měla pěkný výraz, dívka byla "křtaltovná"

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #6
  superkarma: 0 14.01.2010, 07:54:06
 5. avatar
  [2] Gwendylon [*]

  A co takhle navštívit kardiochirurga? Sml54

  superkarma: 0 14.01.2010, 01:11:30
 6. avatar
  [1] Dante Alighieri [*]

  Dodržovat 3 a 5 je pro mě velký problém celý můj dosavadní život. Dá se říct, že sport nesnáším a jídlo miluju nejvíc ze všeho na světě.

  Ještěže 1 a 4 se mě vůbec netýká. To už bych asi stála nad hrobem.

  No a o hubnutí ani nemluvím, hubnout nechci. Chci si užít komplet nový šatník ve velikosti L. Sml39

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #3
  superkarma: 0 14.01.2010, 00:44:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme