Milán, italské město s bohatou historií, bylo místem nesčetných obléhání a dobývání. V roce 222 př. n. l. ho dobyli Římané a v roce 293 se stalo hlavním městem západní Římské říše za vlády císaře Diokleciána. Boje pokračovaly i nadále. Císař Fridrich I. Barbarossa společně s knížetem Vladislavem II. dobyl Milán roku 1162, ale město se i přesto brzy obnovilo. Ani v 16. století nepřestalo být město obléháno, v roce 1515 ho dobyl francouzský král František I., o 10 let později Karlel V. a Miláno ovládli španělští Habsburkové.

Které památky vám chceme doporučit?

MilánKromě válčení město žilo bohatým kulturním životem, od 18. století se stalo centrem opery. Dnes se dá v Miláně za divadlem nebo operou vydat do světoznámé La Scaly. Je to místo s jednou z nejslavnějších operních scén, které bylo vystavěné po požáru v letech 1776-1778 za císařovny Marie Terezie.

Mezi místa, která nemůžete minout v rámci poznání místních památek, patří milánský Dóm. V této třetí největší gotické katedrála na světě je nejvyšším bodem socha Panny Marie z 18. století, nynější symbol Milána.

Hned naproti Dómu stojí za prohlídku Galleria Vittorio Emanuele II. (Piazza Duomo, 20123 Milano, Itálie), tato honosná obchodní pasáž s luxusními butiky (Prada, Versace, Gucci…) byla pojmenována podle prvního krále nově sjednoceného Italského království, Viktora Emanuela II. Budovu navrhl roku 1865 Giuseppe Mengoni, ale rok před jejím otevřením v roce 1875 zahynul, když spadl z lešení.

Při návštěvě Milána nelze opomenout Leonarda da Vinciho, autora obrazu Poslední večeře, který jej vytvořil ve svém milánském období, když ho v roce 1482 pozval do města vévoda Lodovic Sforza. Malbu lze zhlédnout

chodovFashion Star na Chodově

Centrum Chodov hledá nejstylověji oblečené návštěvníky. Budete to vy?

Miláno je světem nákupů!

V případě, že máte pocit kulturního naplnění, je čas vyrazit na nákupy. Byla by škoda je vynechat, když patří Milán mezi hlavní módní mekky světa.  Hned v blízkosti katedrály Duomo di Milano můžete objevit obchody s množstvím šatů a doplňků. A hned za katedrálou objevítenákupní dům La Rinascente, kde najdete všechny známé módní značky.

Miláno

Kousek od zmiňovaného operního domu La Scala se nacházejí obchody s originální dezénovou módou a parfumerie.

Milán je samozřejmě i rájem outletů, takže tam lze vyrazit i s omezeným rozpočtem.

Pokud není Milán zrovna šálkem vaší kávy, nevadí. I v Praze se dá sehnat spousta módních kousků nejen od světových návrhářů za příznivé ceny!

Reklama