Čtenářka Maryene kávu miluje od dětství a jako mnohé z vás, vzpomíná s láskou na ruční mlýnek v rukou babičky. Proč jí někdo plivnul do kafe se dočtete na konci krásného textu. Děkuji Vám Maryene za příspěvek.

Hezký dne všem kávomilům. 

Vůně kávy na mém pomyslném seznamu vůní zastává tu nejvyšší. Už jako dítě jsem ji nasávala ráda, když babička každé ráno mlela na kouzelném ručním mlýnku kávová zrnka přesně na dvě dávky. Pro ni a pro dědečka. A také když jsem v dětství ráno vstala a v kuchyni ještě zůstala vůně kávy po tátově odchodu do práce. Kávu miloval stejně jako já, asi jsem po něm tuhle vášeň (nebo snad neřest?) podědila. A i když už je to pár let kdy není mezi námi, vůně kávy mi ho vždy připomene. I jeho větu, kdykoliv jsme se se sestrou objevily na prahu jejich domu a která byla pro něho součástí pozdravu.“Děvčata, jdu vám uvařit kávu“. Odmítnutí nepřipadalo v úvahu, i kdybych před tím zrovna jednu dopila. Nepochopil by to.

Káva mě provázela mým studiem na vysoké škole, kdy jsem se učila po nocích a udržovala mě v bdělém stavu. Káva mě povzbuzovala i v zaměstnání, ale dnes už je pro mě jenom každodenním svátečním nápojem, u kterého si vychutnám chvilky klidu.

Po ránu mám ráda velký hrnek rozpustné, po obědě si dopřeju espresso. K posledním narozeninám jsem dostala od dětí varnou konvici s termostatem, kávu i čaj tak mohu vařit přesně podle toho, jak horkou vodu potřebují. V kuchyni má své místo i kávovar na kávu překapávanou, ale i přístroj na přípravu espressa a dalších kávových vychytávek, které já nemusím, ale návštěva si může vybrat. Manžel si dopřává kávu risretto, kávu, které se říká i picolo, ale je to malý šálek silné černé kávy bez mléka.

Pití kávy je takový náš malý rituál, kterým začínáme svůj den. Už nechodím do práce, ale kávu jsem si po ránu musela dát, i když jsem vstávávala hodně brzy. A po příchodu například do kanceláře, když se ze všech rohů linula ta omamná vůně, jsem si hned musela dát další.

Konvici si beru i na dovolenou, protože někde mi místní káva ke snídani nechutná, tak si uvařím po ránu tu svoji.

Na jedné dovolené v zahraničí jsme zažili i humornou příhodu, kdy jsme si objednali kávu do většího šálku a číšník to vyřešil tak, že přinesl kávu ve stylu picolo a před našimi zraky ji přelil do velikého šálku, kde sotva pokryla dno. Nechápali jsme ani on, ani my, ale vyhověl nám.

A další (hodně stará) příhoda s kávou se týká pozvání na kafe od mého kamaráda do hodně drahého podniku. Objednala jsem si espresso, ale on mě chtěl něčím ohromit a moji objednávku změnil. Trvala jsem na svém a tak se na stole objevily obě kávy. Moje espresso a jeho obrovský pohár s kopcem šlehačky, ani už nevím, jak se to překvapení jmenovalo, ale muselo stát majlant. Šlehačku bych nepozřela, nemám ji ráda. A proto jsem si trvala na svém espressu. Vzal to jako projev mé neskutečné skromnosti a po chvilce dohadování, abych si vzala tu „lepší“ kávu, nevím co ho to napadlo a kde se to v něm vzalo, ale jednoduše do šálku s espressem plivnul. Znechutilo mě to natolik, že jsem si ten den už nedala žádnou žádnou, obě zůstaly nedotčené.

Káva je královský nápoj a zaslouží si i odpovídající zacházení. Proto nedokážu pít kávu narychlo nebo z plastového kelímku. Káva je pro mě příležitostí na chvíli se zastavit v uspěchaném dni a udělat si chvilku pohody.

Maryene


Co pro vás znamená káva, nebo čaj?

  • Popište nám své kávové/ čajové každodenní rituály
  • Co pro vás tyto nápoje znamenají?
  • Dokážete si bez nich představit svůj život?
  • Seznámila jste se v kavárně, nebo čajovně?
  • Pila jste nějakou velkou kávovou, nebo čajovou zvláštnost?
  • Dáváte přednost turkovi, či latté, nebo ristrettu?
  • Máte nějakou vtipnou, zajímavou historku, ve které hlavní roli hraje čaj, nebo káva?

Vše co vás napadne mi posílejte na redakční e-mail

redakce@zena-in.cz

A já jednu z vás,co mi k tématu přispěje,dnes na konci editace odměním balíčkem plným různých druhů káv.

Reklama