Bulvár

Do Krumlova nejen za historií, ale i starou hudbou

Turistická sezóna je v plném proudu, a tak představitelé historicko-kulturních center zhodnocují, co všechno mohou návštěvníkům nabídnout. Jedním z takto nejvýraznějších měst je jihočeský Český Krumlov, kde zájemce o historii najde proslulý zámek rodu Rožmberků s unikátním barokním divadlem. Milovníky kultury a speciálně hudby čeká letos již 13. ročník Festivalu staré hudby, který uvede několik zcela unikátních projektů v podání umělců z mnoha zemí (Polsko, Slovinsko, Anglie, SRN, Japonsko, Egypt, Izrael). V kulisách starého chrámu sv. Víta, sálu Prelatury a v Městském divadle se uskuteční řada hudebních a divadelních představení.

Český Krumlov je půvabné město se starobylým duchem, kde se tak jako za jeho vzniku prolínaly kultury, národy i náboženství, tak i dnes je složení návštěvníků velmi široké. Jak mi řekla PhDr. Hana Blochová, ředitelka Festivalu staré hudby: “Stejně jako naši předci v baroku, začínáme se i my dnes nacházet v kosmopolitním světě."  A dle tohoto tvrzení sestavila i program letošního ročníku.

V podání polského souboru historického tance ARDENTE SOLE diváci uvidí představení s názvem Šachy. Jeho součástí jsou renesanční tance, poezie a pantomima. Další den je na programu vystoupení japonských umělců ze sdružení KEN MAI – KYOTO 2004. Předvedou moderní výrazový tanec inspirovaný starým japonským posvátným tancem bútó. Dalším scénickým představením je mezinárodní projekt TERRA MYSTICA - 4 ŽIVLY. Voda, Země, Vzduch a Oheň jako skryté archetypy podle představy středověkých alchymistů a Egyptská kniha mrtvých, egyptské tance a mystéria, jak inspirovaly hudebníky, tanečníky a výtvarníky z Egypta, Německa a Čech.

Základním tématem Festivalu staré hudby od jeho počátků je prezentování staré – středověké, renesanční a barokní hudby – v jejím autentickém provedení. S tímto názvem se posluchači v Čechách potkávají stále častěji, i když jeho obsahu tak úplně nerozumí. Jde o interpretaci hudby vzpomínaných stylových období na autentických, tj. pravých – dobových nástrojích, nebo na kopiích těchto nástrojů. Mnohé z nich jsou dochované, a tím velice vzácné umělecky zpracované loutny, violy da gamba, barokní housle, gotické harfy, dechové nástroje, které mají zcela identický zvuk, tvar i jméno: šalmaj, fidula, dulcián a jiné.

Vystoupení koncertního charakteru budou letos opět tematicky i účinkujícími velmi bohaté. Evropská renesanční vokální hudba (J. H. Gallus, C. Monteverdi) bude předvedena slovinským souborem DE PROFUNDIS jako součást mezinárodního hudebního festivalu Imago Europeae . Projekt s názvem Krajina želobudná uvede domácí soubor KVINTERNA. Soubor umělecké vedoucí – pořádající Dr. Hany Blochové - je v našem hudebním kontextu zcela ojedinělý. Zabývá se např. rekonstrukcí křesťanských rituálů, provozuje hudbu českého středověku ale i obdobné dobové hudby jiné provenience. Členům Kvinterny jde o znovuoživení inspirativního multikulturního prostředí starého věku. Používají kopie dobových nástrojů a rozmanitý etnický instrumentář. Při výběru repertoáru a vokálním projevu jsou čitelné orientální vlivy, specifická ornamentika a rytmické modely. Na letošním ročníku KVINTERNA vystoupí s pořadem starých moravských a sefardských balad o lásce, smutku, naději i víře.

Zcela v intencích prezentace těch nejlepších autorů a interpretů barokní hudby budou tři instrumentální koncerty. Hudbu pro zábavu a rozjímání v barokní Evropě (E. R. di Foggia, F. Capello, G. Caccini, J. Dowland) uvede český soubor AD VOCEM. Pod názvem Zlatý věk violy da gamba vystoupí přední čeští sólisté PETR WAGNER a PŘEMYSL VACEK.

Zlatým hřebem letošního 13. ročníku Festivalu staré hudby v Českém Krumlově je vystoupení souboru NEW LONDON CONSORT z Velké Británie s uměleckým vedoucím Philipem Pickettem. Na programu koncertu tohoto světoznámého tělesa bude anglická barokní hudba (H. Purcell, J. Blow, G. F. Händel) .

Jak je vidět z nabídky, letošní léto v Českém Krumlově bude skutečně bohaté. Kromě divácky a posluchačsky vděčných titulů nabízejí organizátoři ve dnech 29. 7.-1. 8. 2004 zájemcům i MISTROVSKÉ INTERPRETAČNÍ KURZY STARÉ HUDBY a LETNÍ DÍLNY ETNICKÉHO TANCE.

Zájemci o program festivalu nebo o účast na kurzech získají informace na: www.earlymusic.cz    

   
   
23.07.2004 - Společnost - autor: Mária Uhrinová

Komentáře:

 1. [14] Radka JS [*]

  Krumlov je báječný! Atmosféra je naprosto skvělá... Mám na něj jen krásné vzpomínky. Procházky městem, zvonění zvonů které Vás ráno budí, probouzející-se město. Nebo večerní veselice v úzkých uličkách, procházky kolem řeky, káva na zahrádce... Jestli romantika, tak tam. Hmmm. Hned bych tam jela.

  superkarma: 0 26.07.2004, 07:55:04
 2. avatar
  [13] mufly [*]

  tyrkys: jojo u Dvou Marii vaří skvěle.o)) Jejich žahour neměl chybu.o)))

  superkarma: 0 24.07.2004, 21:54:58
 3. avatar
  [9] Eva_CZ [*]

  *Kotě*: hmmmmmmmmmm. A tady NIC a NIC a NIC. Ale abych nekrivdila - v Naples te kultury trosku je a napleska filharmonie . Vsak tam nedavno hrala i ta nasa.... Ceska....

  superkarma: 0 23.07.2004, 22:15:31
 4. avatar
  [8] Lentilka [*]

  superkarma: 0 23.07.2004, 16:55:31
 5. avatar
  [7] Libča [*]

  tak tyhle slavnosti jsme meli pred lety moznost videt.. vsem to doporucuji krasa nadhera proste uzasny... ze mi az tekly slzy pri posledni skladbe v maskarnim sale..

  superkarma: 0 23.07.2004, 14:15:34
 6. avatar
  [6] Gabi [*]

  Krumlov - po Praze mé nejoblíbenější město! Hospůdky, atmosféra, příroda, Kleť - prostě nádhera Pro nás Pražáky jsou i ceny "normální".

  superkarma: 0 23.07.2004, 10:18:18
 7. avatar
  [5] tyrkys [*]

  Do Krumlova jezdím každé léto alespoň jednou již 9 let. Pokaždé, i když už tam znám skoro každý kámen, tam najdu něco nového a potkám fajn lidi. A jsou tam skvělé hospůdky Středověká U Dwau Maryí (snad to je takhle správně), nebo vysoko nad řekou U báby. Příští týden tam jedem na vodu tak se moc těším I když je Vltava posledních pár let trochu dálnice

  superkarma: 0 23.07.2004, 09:41:03
 8. avatar
  [4] Henri [*]

  V Krumlově jsem častým hostem, taky bych si muziku nechala líbit, ale s děckama se tam asi nedostanu .
  Jinak souhlasím, že Krumlov je nádherný, když jsem tam byla poprvé, cítila jsem je jako bych chodila někde mezi kulisama, byla zima, lehce snežilo, zrovna bylo nějaké Mikulášské mecheche pro děti na náměstí, na návštěvu bezvadné, ale žít bych tam nemohla. Nehorázné ceny, čemuž domácí neuniknou, výběr v podstatě veškerý žádný, kultury sice "až dost", ale asi jsem si už moc zvykla na ten náš ospalý venkov.
  Jinak Krumlov .

  superkarma: 0 23.07.2004, 09:19:06
 9. avatar
  [3] *Kotě* [*]

  Eva_Fl: Viď! Hned jsem si tam koupila CD, protože se mi to strašně líbilo, oni hrají i na staré nástroje, vyrobené podle starých záznamů... nádherný zvuk... a jejich zpěvačka a umělecká vedoucí je opravdu skvělá

  Tady je víc o té skupině:
  http://www.goldbergweb.com/en/interpreters/orchestras/10765.php

  superkarma: 0 23.07.2004, 02:17:45
 10. avatar
  [2] Eva_CZ [*]

  *Kotě*: vy se mate.......

  superkarma: 0 23.07.2004, 01:35:24
 11. avatar
  [1] *Kotě* [*]

  V Praze teď probíhá něco podobného, jmenuje se to Letní slavnosti staré hudby... byli jsme v sobotu v kostele sv. Martina na španělské středověké hudbě a bylo to úžasné

  superkarma: 0 23.07.2004, 00:12:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme