Vztahy

Do kdy jsou děti malé na informace o sexu?

Keď posledný deň pred prázdninami prišla moja dcéra zo školy s novým slovom a dožadovala sa vysvetlenia, čo slovo prezervatív vlastne znamená, nemohla si vymyslieť vhodnejšiu dobu, ako spoločný obed. :-)
Ja som zostala šokovaná, pretože k jej veku sa mi podobné slovo vôbec nehodilo a manžel sa schoval za noviny, v chvate chytil zo stoličky vedľa neho. :-)
Dcérke som povedala, že vysvetlenie dostane poobede a tuho som začala rozmýšľať, či jej povedať celú pravdu, alebo isté veci zatajiť.
Nakoniec sme sa s manželom vedľa v izbe dohodli, že ja si vezmem dcérku, aby som jej vysvetlila isté veci a manžel sa zavrie vedľa do izby so synom.
Bolo dohodnuté, ide sa do boja. :-)

Napriek tomu, že vlastné deti už poznám a málokedy sa im podarí ma prekvapiť, dcérka jednoznačne bodovala. :-)
Náš rozhovor prebiehal, povedzme zaujímavo.
Hneď, ako som si ju posadila, že sa ideme rozprávať o niečom, jej prvá otázka bola, či jej chcem konečne vysvetliť, čo je to menštruácia.
Vzhľadom na to, koľko má rokov, slovo „konečne“ sa mi tam ani trošku nepáčilo. :-)

Nuž, dnešné deti dospievajú skôr, ako sa to podarilo nám. :-)
Lenže vzhľadom na to, že informácie mala od jej rovesníčok, kopu vecí nevedela a o mnohom mala zlé informácie. Tak sme strávili v celkom príjemnom rozhovore o radostiach a strastiach ženského života asi 2 hodiny. :-)

Zostávalo mi iba posledné. Rozhodnúť sa, či otázku sexu necháme ešte pár rokov nedopovedanú, alebo jej všetko vysvetlím s ohľadom na jej vek.

Nakoniec som sa rozhodla. Povedala som jej, že je rozumné dievčatko a vysvetlila som jej všetko. V rozhodnutí ma uistilo, že niektoré informácie už mala a osobne si myslím, že je lepšie, ak sa to dozvie od dospelého človeka, než by mala dostávať kusé informácie od spolužiakov a spolužiačok v škole. Na niektoré veci má samozrejme čas, ale som si istá, že nebude dlho trvať a dozvie sa celú pravdu. :-)
Prekvapilo ma, že sa sama rozhodla, že kamarátkam nebude rozprávať, čo sa dozvedela, pretože by im to mali povedať ich maminky. :-)
Bola som na ňu hrdá..
Aj vtedy, keď mi povedala, že teraz, keď je už „žena“ a vie všetko o menštruácii, je rada, že jej mamička ju neklame a nesnaží sa jej nahovoriť, že deti nosí bocian, ako to vravela Katkina mama. :-)

Myslím, že od tej chvíle máme s dcérkou k sebe zase kúsok bližšie a ukázala som jej, že mi môže dôverovať. Dúfam, že jej dôverou ku mne nič neotrasie a v ťažkých časoch dospievania si s problémami nájde ku mne cestu. :-)

Za to manželov rozhovor so synom bola prechádzka bodliakmi. :-)
Manžel sa mi neskôr večer v posteli zdôveril, že to bolo ako v zlom vtipe. :-)

Keď povedal synovi, o čom sa idú rozprávať, syn sa ho so všetkou nevinnosťou svojich pubertálnych rokov spýtal, čo by rád o sexe vedel. :-)
Nakoniec zistili, že syn už všetky potrebné informácie má od spolužiakov v škole.
Tak mu manžel vysvetlil otázku bezpečného sexu a neskôr sa mi zdôveril, že by radšej ostrihal leva v jeho vlastnom brlohu. :-)

Takže niektoré veci už máme za sebou, niektoré nás čakajú, ale jedno je isté.
Máme úžasné deti. :-)

Dúfam, že sa to nakoniec všetko vykryštalizuje tak isto, ako v rodine, kde som vyrastala. Keď som už bola dospelá, o podobných veciach sa u nás hovorilo bez obáv a úplne bežne. :-)
Čo vy na to? Kedy si myslíte, že je čas hovoriť s deťmi o sexe a podobných záležitostiach?

Kedy ich upozorniť na úskalia puberty, kedy deťom vysvetľovať otázky antikoncepcie?
Osobne si totiž myslím, že nechať to na ich kamarátov a knihy nevhodné ich veku je od rodičov nezodpovedné.
Máte iný názor?

Tak sem s ním, budem len rada. :-)  

       
   
16.07.2003 - Láska a vztahy - autor: Nelinka

Komentáře:

 1. avatar
  [25] mysak [*]

  U nás se o sexu nikdy nemluvilo, ani mě nenapadlo se zeptat, všechno jsem se nějak dozvěděla ve škole a od kamarádů. Až budu mít děti, budu jim odpovídat na všechno a popravdě, protože nechci, aby dopadli jak teta, která měla sex, aniž by věděla, oč jde. Katolická výchova vedla k pravému opaku, než rodiče zamýšleli.

  superkarma: 0 17.07.2008, 00:02:13
 2. avatar
  [24] Gabi [*]

  Bože, tohle téma už je tu asi popáté. Odpověď: nikdy nejsou malé . Kdo čeká na to, až "bude dítě dost velké", zaručeně všechno prošvihne.

  superkarma: 0 16.07.2008, 08:58:17
 3. avatar
  [23] risina [*]

  Kolik že dcerce tehdy bylo? Myslím, že mluvit o menstruaci s holkou, která už chodí do školy, JE fakt docela pozdě...

  superkarma: 0 16.07.2008, 01:14:27
 4. avatar
  [17] Saturninka [*]

  Taky to řeším stylem - zeptá se - odpovím popravdě. A kolikrát na mne lidi divně koukali, když jsem věci jako prezervativ a vložky malému klučinovi na jeho přímý dotaz vysvětlovala třeba v obchodě .
  Nedávno přišel kluk domů s otázkou, CO je to onanie . Kolikrát mám pocit, že to nezvládnu a budu rudá až na zadku.. .ale zatím to jde .

  superkarma: 0 17.07.2003, 15:32:25
 5. avatar
  [9] aninas [*]

  No ja take prvni informace ziskala ve skole, ale uz v prvni tride od spoluzacek tmavsi pleti. Pak jsem prisla za mamou s otazkou, ze bych chtela bratricka nebo sestricku a ona mi rekla, ze nemame penize, ze deti se kupuji v porodnici. Tak jsem se nastvala, ze mi takhle hanebne lze a uz jsem za ni nikdy s nicim neprisla. Veskere moje vedomosti i o menstruaci jsem mela od spoluzacek a z knizek. Proto jsem nechtela, aby takhle dopadly moje deti.
  Ted si vzpominak, ze kluci za mnou prisli, ze slysely holky mluvit neco jako kramy a oni nevedi, co si to povidaji. I kdyz je samotne v zivote nic takoveho nepotka, tak jsem jim vse vysvetlila a taky jsem jim zduraznila, ze pokud nektera ze spoluzacek by mela tyhle veci - menstruaci - tak maji byt maximalne ohleduplni a pokud by byly tercem posmechu nekterych jinych hochu, aby se jich zastali.

  superkarma: 0 16.07.2003, 17:06:08
 6. avatar
  [8] Silveig [*]

  No jasně...když se dítě zeptá, dostane odpověď...
  Sice mě překvapila ve dvou letech dcery na to, že "má vložku" ale dostala vysvětlení na co ty věci jsou a byl klid. A to doslova - protože pár dní na to jsme v restauraci na záchodě viděly sáčky na vložky a malé stačilo sdělit že jsou na vložky - kdyby nebyla obeznámena věřím že to vysvětluju celou dobu večeře u stolu
  A je mi úúúúplně jedno že tchýně tuhle skutečnost nechápe a doteď tvrdí malé že děti nosí čáp - její mínus že tříleté dítě ji musí "poučovat" že ne, že děti rostou v bříšku...

  superkarma: 0 16.07.2003, 17:00:06
 7. avatar
  [6] JK [*]

  Souhlasím s tím, že vždy když děti mají nějakou otázku, má se jim odpovědět (a nejde jen o sex) a neodbývat je odpovědˇmi typu - nemám čas, tomu bys nerozuměl, na to máš času dost - tím je jen odradíme a příště se nás již rozhodně zeptat nepřijdou. Z mé zkušenosti je nejlépe volit krátká vysvětlení, přiměřeně věku, nezabíhat do detailů, když budou chtít, vědí, že se mohou zeptat a dostanou odpvěď. Ovšem nedávno jsem, při rozhovoru na téma kondomy byla zaskočena otázkou, kolik vlastně které ty kondomy stojí peněz . Já to nevěděla! Slíbila jsem tedy, že až příště půjdu do drogérie na nákup podívám se a podám aktuální informace a vše bylo v pořádku Takže teď už to víme

  superkarma: 0 16.07.2003, 11:57:11
 8. avatar
  [5] Lída [*]

  Já osobně jsem první informace o sexu získala v páté třídě,ve škole od kamarádky.O přestávce mi všechno nakreslila na tabuli a spolužáci se mohli umlátit smíchy,jaké jsem tele.

  superkarma: 0 16.07.2003, 10:38:58
 9. avatar
  [4] Lída [*]

  Někdy v předškolním věku jsem holčičkám vysvětlila,že když se mají maminka s tatínkem rádi,tak mamince vyroste v bříšku z vajíčka miminko.Tu starší zajímalo,na co je při tom potřeba tatínek,ale odpověděla si hned sama-tatínek musí mamince zahřívat bříško!Když začaly chodit do školy,úlohu tatínka jsem jim vysvětlila (aby raději získaly informace šetrně ode mně,než od spolužáků).Starší pusinka to zase vyřešila.Chvíli se mračila a pak prohlásila "Mami,tohle já NIKDY dělat nebudu."Dneska je jí 16 a nevím,jestli je o tom pořád tak pevně přesvědčená.

  superkarma: 0 16.07.2003, 10:34:28
 10. avatar
  [3] Olka [*]

  Určitě je lepší, když se dítě s prezervativem seznámí dřív, než ho bude potřebovat. Puberťáky zatím ještě doma nemáme, ale doufám, že ještě pár let zůstaneme hlavními zdroji jejich informací o životě. Zatím v rozhovorech probíráme spíš rozmnožování mravenců, ale na člověka jistě dojde brzy.

  superkarma: 0 16.07.2003, 09:31:58
 11. avatar
  [2] Pentlička [*]

  Já si myslím, že tzv. sexuální výchova by měla jít ruku v ruce s výchovou ormální. Když jsem čekala syna, byly dceři necelé 2 roky a věděla, že bude mít bratříčka nebo sestřičku a že zatím roste u mě v bříšku. Potom mě sledovala při kojení, všechny otázky jsem jí úměrně věku vysvětlovala, koukali jsme se na obrázky do "Miminkové knížky", což byla Péče o dítě, jak děťátko v bříšku roste atd. Děti se mě ptaly vlastně stále na něco, čím byly starší, tím zvídavější, ale když šly do první třídy věděly, že mezi mužem a ženou probíhá sex, jak to rámcově vypadá ( samozřejmě žádné polohy při sexu a tak), věděly jak vznikne dítě, jak se rodí. Nezamlčela jsem jim samozřejmě ani existenci menstruace, ani to, že existují pedofilové a násilníci. Děti to braly jako normální součást života a já jsem se pak nemusela stydět, že za mnou někdy v deseti přijdou, hlavu plnou nesmyslů posbíraných od různých kamarádů a já budu muset jim budu muset držet přednášku.

  superkarma: 0 16.07.2003, 09:31:55
 12. avatar
  [1] aninas [*]

  Kkdy? Inu kdykoli se dite na neco zepta, tak odpovedet primerene veku a vlastne budovat duveru ditete, aby se chodilo ptat nas - rodicu. Informacim, mnohdy zkreslenym, se neda zabranit, protoze dite chodi mezi deti, at uz ve skolce, nebo skole.
  Delas to dobre, Moniko, a snad uz te ted od tvych deti nezaskoci zadna otazka. Dite to pozna. U nas to bylo docela otevrene a kdyz jsem cekala treti dite, tak synum bylo 7 a 5 let a vedeli, ze v brisku mam miminko. Kdyz se ptali, jak se tam dostalo, tak vzhledem k jejich veku jim stacila odpoved - ze se tam dostane tak, kdyz se maminka s tatinkem maji radi. Stacilo jim to. Pred spanim si oba davali usi na brisko a poslouchali, zda se hybe. Bohuzel jsem v sestem mesici potratila a kdyz se ptali, kudy slo ven, tak jsem rikala, ze briskem. Pak plynul cas a ubehlo par let, kdyz jsem je slysela z loznice podivne se smat, ba rehotat. Kdyz jsem se jich ptala, copak maji tak veseleho, tak mi zajikave sdelili, ze jsem jim kdysi rikala, ze deti se rodi briskem a pritom jdou takovou dirkou, co se cura a zase hhihi. A ze jsem jim lhala. Tak jsem jim rekla, ze ano, ze je tam i dirka, ale ne ta na curani, ale jina. A pak jsem na ne bafla - a panove, takhle cisarsky rez vam neco rika? To jenom pro poradek, aby jste vedeli, ze maminka vam nelhala. Zustali jako opareni a pak dali pokoj. Na nejakej cas

  superkarma: 0 16.07.2003, 07:10:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme