Styl

Do drdolu drátěnku nebo housku?


Drdoly se vracejí do módy.

A víte, kde má tento na první pohled ušlechtilý účes své kořeny? Asi nebude těžké uhádnout, že ve starém Řecku. Svobodné řecké ženy si velmi zakládaly na svém zevnějšku. Měly dokonce vyškolené otroky, kteří se starali o jejich vzhled a pochopitelně i o účes, který už tehdy podléhal módě. Vlasy měly být světlé, mírně zvlněné, uprostřed rozdělené pěšinkou, obloukem zakrývající spánky a na šíji byl většinou utvořený uzel, který bylo možno vyčesat na temeno.

Takže vlastně takový předchůdce drdolu, jak ho známe dnes :-)

Ale nechme dávnou minulost za sebou a zastavme se na skok v šedesátých letech, kdy byl drdol velmi oblíbeným účesem. Jednou z jeho velkých průkopnic byla i půvabná herečka Audrey Hepburn. Drdoly v období poloviny dvacátého století se však daleko pevněji stahovaly a celkově působily „přísněji". Důležitá byla naprostá symetričnost a uhlazenost. Smotával se do malého bobečku" na temeni hlavy, tupíroval anebo se složitě zaplétal dovrchu.

Ne každá žena nebo dívka však měla vlasy tak husté a dlouhé, aby dosáhla žádané dokonalosti. A tak si všemožně pomáhaly kamuflážemi a vkládaly do drdolů třeba housky. Tak to je blud a holý nesmysl," vyvrátila mi tento zažitý mýtus jedna moje známá, pamětnice a velká milovnice módních výstřelků šedesátých let. Jak by tam asi držela? Připusťme, že bych si ji tam vpletla čerstvou. Za pár hodin vyschne, začne se drobit a žádné sponky nebo vlásenky se v ní neudrží, tak kdo by riskoval ten trapas. Drdoly se vycpávaly úplně obyčejnými drátěnkami na nádobí. Byly lehké, držely perfektně, nebyly vidět a nic se z nich nesypalo."

Má to logiku, ale přece jenom, neznáte někoho, kdo fígl s drátěnkou neznal a spokojil se s houskou? Ráda bych už v tom měla jasno.Takové starosti dnešní nositelky drdolů mít naštěstí nemusí.
V porovnání s klasickým drdolem jsou nové" drdoly mnohem uvolněnější, míň se stahují a vlasy díky tomu zůstávají v pohybu. Jednotlivé pramínky můžou klidně trčet ven, vlasy po stranách se vyčesávají nahoru nebo jsou jen volně natažené dozadu. A právě díky nepravidelnostem nepůsobí drdol už tak přísně, ale ležérně.

Co byste měla vědět: Drdol na temeni hlavy zdůrazní lícní kosti, nos a bradu. Oproti tomu drdol vysoko posazený zjemňuje ostře řezané linie obličeje a oblasti týlu dodává něžnost. Uzel vlasů v oblasti šíje bude zase slušet ženám a dívkám s protáhlým, oválným nebo trojúhelníkovým tvarem obličeje.

Tipy na styling: Pokud chcete, aby vám drdol lépe držel, netvořte ho z čerstvě umytých vlasů. Nejlepší bude, když si je umyjete den před tím. A aby byl účes ještě trvanlivější, rozhodně ho na závěr zafixujte lakem (vyrážíte-li do společnosti, klidně i lakem se třpytkami). Máte jemné vlásky? V tom případě drdol nechejte volnější a část kolem čela lehce pocuchejte. Využít můžete i nenápadný příčesek!

Vyčešte si vlasy!

První varianta: Vlasy si pečlivě rozčešte a vytvořte si na hlavě pěšinku (šikmou, uprostřed hlavy, klikatou - to záleží na vás) a vlasy stáhněte gumičkou těsně nad šíjí do culíku. Ten pak rozdělte na dva prameny a z obou vytvarujte ležící osmičky, které pak upevníte malými sponkami nebo pinetkami.

Druhá varianta: Své kadeře si vyčešte a svažte vysoko na hlavě. Celý pramen kruťte do té doby, než se sám začne stáčet. Poté jej začněte skládat dokola kolem gumičky. Nakonec ho pečlivě upevněte sponkami.

Způsobů, jak vytvořit drdol, je nepočítaně. Prozradíte nám ten svůj?
 

   
04.04.2008 - Krása - autor: Dana Svobodová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [54] saruz [*]

  pěkné drdoly, jen mi na to chybí dostatečně dlouhé vlasy

  superkarma: 0 21.02.2013, 10:34:03
 2. avatar
  [53] Saturninka [*]

  Rybulka: Taktak, já vždy chci "takový to udělátko nadrdoly" ...

  superkarma: 0 06.04.2008, 19:52:02
 3. avatar
  [52] Rybulka [*]

  Ťapina: Asi budu muset fakt požádat o udělátko na drdol

  superkarma: 0 06.04.2008, 13:18:03
 4. avatar
  [51] Ťapina [*]

  Rybulka: Bylo to označené jako "sponka", to ti moc nepomůže

  superkarma: 0 06.04.2008, 13:15:00
 5. avatar
  [50] Rybulka [*]

  Saturninka: Ťapina: Ježiši, holky, já to taky chci! Ale vůbec nevim, jak to vypadá. A jak se to jmenuje. Poraďte mi, na co se mám ptát
  Co se týče malýho drdůlku, tak to je právě jediný, co si dokážu na hlavě umotat. I když mám dlouhý a hustý vlasy, vždycky smotám pididrdůlek. A já chci pořádnej, krásnej drdol, jako princezna

  superkarma: 0 06.04.2008, 13:07:28
 6. avatar
  [49] Ťapina [*]

  Saturninka: Vlnovku.

  superkarma: 0 06.04.2008, 10:32:48
 7. avatar
  [48] Saturninka [*]

  Ťapina: Super . A máš to udělátko rovný, nevo vlnovku ???

  superkarma: 0 06.04.2008, 08:22:36
 8. avatar
  [47] Ťapina [*]

  Saturninka: Sehnala jsem to! V Hypernově a je to mnohem lepší, než ten můj původní udělátor. Ten byl z drátu potaženého sametem a neměl ty háčky, drželo to jen tím drátem. A blbě

  superkarma: 0 05.04.2008, 20:50:42
 9. avatar
  [46] Saturninka [*]

  Ťapina: úplně obyč drogerie, dnes už patří pod Teta, ale předtím to byl malej soukromníček.

  superkarma: 0 05.04.2008, 13:03:18
 10. avatar
  [45] Ťapina [*]

  Saturninka: Tyčku s okem jsem měla taky, ale to, co se s ní dělá, umím i bez ní. Takže to nebyla nějaká značka drogerie, nějaký no-name obchod, jo? Tak já budu hledat.

  superkarma: 0 05.04.2008, 11:07:54
 11. avatar
  [44] Saturninka [*]

  Ťapina: Mně by spíš zajímalo, JAK si dělal úhlednej stejnoměrnej malej drdůlek Vladko z první řady vyvolených . On měl vlasů jak za tři a drdůlek vždy takovej krásnej - nikdy ovšem neukázali, jak si ho češe. Nebo možná joo, ale já na to nekoukala až tak pravidelně . Nebo filmový hvězdy - nějaký udělátka prostě musí bejt, ale holt nejsou na trhu běžně k mání. A já bych tak ráda vytvářela nějaký příšerný kreace na dceřině hlavě !!!!

  superkarma: 0 05.04.2008, 10:12:34
 12. avatar
  [43] Saturninka [*]

  Ťapina: Normál v běžné drogerie, u nás maj blízko pokladně takovej stojan a na něm navěšený různý cingrlata a sponky a mezi tím i todle - bylo to v balíčku po 2 - jedno větší a jedno menší udělátko. Měli více barev. A pak jsem tam taky koupila takový udělátko na drdol, ale od jiný firmy a to nebyl proužek, ale takovej dlouhej vlnovkovej ovál, na konci opět háček na spojení.
  A pak mívají ještě takový asi 25 cm dlouhý "navlékáček", tedy tyčku s okem na konci na různý proplétání culíků a copů.
  Mívají to ale málokdy, když na to natrefím, koupím si vždy doforoty .

  superkarma: 0 05.04.2008, 10:10:28
 13. avatar
  [42] Ťapina [*]

  Saturninka: Kdes to koupila? Já jsem kdysi něco takového měla, ale ztratilo se to (doma u našich prý "se to vyhodilo") Vyrobila jsem si náhradu, ale není to ono.

  superkarma: 0 05.04.2008, 09:27:01
 14. avatar
  [41] Saturninka [*]

  Na drdol mám kouzelné udělátko z drogerie asi za dvacku , je to taková umělohomotná placka cca 20cm dlouhá, 2 široká a uprostřed proříznutá, aby se tam daly vlasy protáhnout, na konci jsou háček a očko, takže vlasy motám, motám, motám.... a až domotám, zaháknu, vlasy upravím a je to.
  Problém je i tu - za prvé i s touto pomůckou je to docela obtížný pořádně utáhnout, teda aspoň na vlasech jaké mám já a (husté, tvrdé, nepoddajné a po prdel dlouhé...), problém č.2 - že tohle udělátko je na naši hustotu vlasů malé, takže se u zapínání pořádně nadřu a díky tlušťce vlasů po pár použitích rupne. Na větší jsem zatím nenarazila .
  Děsně bych chtěla krátký rozcuch a každej den nastříkat jinou prdlou barvou dle nálady. Jenže.... po 20ti letech nošení vlasů až pod zadek (do té doby jsem chodila hodně nakrátko) jsem nějak zlenivěla a nesnáším vysedávání u holiče, takže pravidelné měsíční zastříhávání krátkého účesu by pro mne bylo utrpení ... Tak nic, no.

  superkarma: 0 05.04.2008, 07:49:20
 15. avatar
  [40] Vivian [*]

  Luciš: já si taky myslím, že na krátké vlasy musí být obličej, že to rozhodně není sestřih pro každého... Já jsem třeba strašně toužila vypadat jako Mia Farrow s tím svým kratičkým sestřihem (Rosemary má děťátko ), ta je úžasná, ale já v tom vypadám jak buchta, prostě mi krátkej sestřih fakt nesluší, vypadám nežensky, hrubě... Kdežto dlouhé vlasy sepnuté vzadu do culíku nebo vyčesané do drdolu mi spíš ubírají roky a působí žensky A drdol nosí i moje matka (které je 52) a ta by s krátkým sestřihem vypadala taky s prominutím jako piksla...
  Myslím, že se nedá říct obecně, že pro ten a ten věk se ten a ten účes nehodí, není to otázka věku, ale tvaru obličeje, typu postavy (taky je důležité, jestli je ženská střízlík nebo almara ), kvalita porostu...

  superkarma: 0 04.04.2008, 14:38:52
 16. avatar
  [39] Kassy [*]

  Pavla_b: Mám vlasy skoro do pasu. No uvidíme, nějak to dopadne

  superkarma: 0 04.04.2008, 14:14:52
 17. [38] Pavla_b [*]

  Kassy: ten účes na videu nevypadá špatně, ale nebude to pro hodně dlouhé vlasy

  superkarma: 0 04.04.2008, 14:09:52
 18. avatar
  [37] Kassy [*]

  Nemám ráda velké množství sponek a vlásenek v hlavě, takže drdoly moc nenosím. Když, tak jen jednoduché - chytit, zkroutit, stočit, sepnout velkou sponou nebo skřipcem. Hotovo během několika vteřin, spotřeba materiálu téměř nulová. Jednou mě viděl kamarád takto vlasy motat a prohlásil, že by nemohl být ženská, protože tohle by nezvládl
  Ale to z toho videa se mi líbí a vypadá to jednoduše. To asi zusím.

  superkarma: 0 04.04.2008, 13:59:43
 19. avatar
  [36] femme [*]

  neprozradím, bo se mi drdol nelíbí, takže ho nenosím ale pamatuju si, že jedna soužka na základce nosila v drdolu opravdu tvrdou housku, kterou občas prostřídala s drátěnkou

  superkarma: 0 04.04.2008, 13:56:19
 20. [35] helča 65 [*]

  Měla jsem to štěstí, že mám husté vlasy a tak housku jsem si do drdolu nikdy nedávala.Není to žádný blud, houska se dávala a musela být tvrdá. A ještě někdo si místo housky dával do drdolu smotané silonky, samozřejmě (nebo ne?) vyprané. Ale drdol se mi líbí i když si ho už česat nebudu.

  superkarma: 0 04.04.2008, 13:22:05
 21. avatar
  [33] wich [*]

  Meander: Ó, to se omlouvám

  superkarma: 0 04.04.2008, 12:53:08
 22. avatar
  [32] Meander [*]

  wich: Jsi mě uvedla do rozpaků.
  Teď mám na hlavě ježatý chaos.

  superkarma: 0 04.04.2008, 12:49:50

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [31] wich [*]

  Meander: Viděla jsem tvoji fotku pod nějakým archivním článkem se soutěží o spodní prádlo a tvoje dlouhé vlasy byly fakt luxusní

  superkarma: 0 04.04.2008, 12:36:38
 2. avatar
  [30] Luciš [*]

  Rybulka: ono je to těžky, ty herečky jsou všechny osobnosti a i kdyby měly cokoliv , lepší by bylo porovnávat ženský na ulici, který neznáš. Úplně dlouhý vlasy-na drdol svádí k neupravenosti, s krátkýma vlasama nebo sestříhanýma vlasama ke krku ženská i s nedokonalým obličejem a postavou

  superkarma: 0 04.04.2008, 12:14:00
 3. avatar
  [29] Rybulka [*]

  Luciš: Já si naopak myslim, že na krátký vlasy musí být obličej. Ty rozhodně neslušej každýmu. Právě Maciuška nebo Vančurka jsou přesně typy na krátký vlasy.

  superkarma: 0 04.04.2008, 11:59:21
 4. avatar
  [28] Lostris [*]

  Líbí se mi to. Mám vlasy dlouhý do pasu, tak by mi to šlo, ale neumím si ho sama udělat.

  superkarma: 0 04.04.2008, 11:56:37
 5. avatar
  [27] Luciš [*]

  Luciš: generace s květákem už doufám vymřela
  Líbí se mi třeba Hana Maciuchová,Marta Vančurová, ... Delší sluší jen třeba Marii Rotrové
  Demi Moore byla v krátkých
  Drdol se nepodaří každé a v kombinaci s kily navíc a divným oblečením

  superkarma: 0 04.04.2008, 11:56:28
 6. avatar
  [26] Meander [*]

  Moje máti nosila drdol, neb měla vlasy skoro do pasu a rozpuštěné jí překážely. Slušelo jí to, vypadala aristokraticky. Mně hodně vysoko vyčesaný drdol taky slušel, ale už se ho víckrát nedočkám, protože nevydržím čekat na dlouhé vlasy.

  superkarma: 0 04.04.2008, 11:52:46
 7. avatar
  [25] ToraToraTora [*]

  Drdoly jsou nadčasové, elegantní praktické a krásné. Používám 3-4typy, dle příležitosti, také nemám ráda moc sponek a vlásenek, takže vítězí jednoduchost

  superkarma: 0 04.04.2008, 11:51:31
 8. [24] Pavla_b [*]

  Drdoly se mi líbí, umím si vyrobit dva typy, nemám ráda hodně sponek, pérek a vlásenek ve vlasech.
  Heidi Klum (pokud je to ona) mám drdol šíleně vycpaný, vypadá to na drdol s klasickou kruhovou vycpávkou, některé dlouhovlasé holčiny používají srolovanou ponožku.

  superkarma: 0 04.04.2008, 11:47:23
 9. [23] mamoch [*]

  Myslím, že drdol sluší málokomu.I když mám vlasy husté i silné, nechtěla bych si ho česat.Výjimkou jsou opravdu staré babičky s malinkým drdůlkem, to mi přijde roztomilý.

  superkarma: 0 04.04.2008, 11:32:35
 10. avatar
  [22] Ťapina [*]

  Luciš: A co sluší těm starším? Starší dáma s drdolem mi přijde vkusněji upravená, než s natrvaleným květákem

  superkarma: 0 04.04.2008, 11:12:22
 11. [21] Pianistka [*]

  Luciš: zrovna jsem se mi poprvé v životě podařilo vydržet a neostříhat polodlouhé přerostlé příšerné stadium, a než to narostě pořádně tak bych to měla zase shodit jo ?

  superkarma: 0 04.04.2008, 11:12:21
 12. avatar
  [20] Mylady [*]

  Líbí se mi to, ale neumím si vyrobit.

  superkarma: 0 04.04.2008, 11:11:09
 13. avatar
  [19] Luciš [*]

  Dlouhé vlasy a drdol sluší až na pěstěné vyjimky drobných žen tak max do 40ti let

  superkarma: 0 04.04.2008, 11:04:32
 14. avatar
  [17] *daisy* [*]

  Drdoly nosim. Z ciste praktickeho hlediska je nosim do sprchy , a ven obcas taky, ale kvuli..ehm..oblemu tvaru obliceje casteji jen posepnu skripcem. Nicmene: krasa. Ovsem ty prvorepublikove vytvory, co byly schopna zeny si vytvaret na hlave, a kolikrat nejsem schopna doresit, jak to vyrobily, to bylo neco

  superkarma: 0 04.04.2008, 10:38:12
 15. avatar
  [16] Ťapina [*]

  Vivian: Ty bláho, to jen nápad, to už bych měla slušnou vycpávku

  superkarma: 0 04.04.2008, 10:15:38
 16. avatar
  [15] Ťapina [*]

  Podle té první varianty měla vlasy upravené Ornella Mutti ve filmu Bonnie a Clyde po italsku, NEŽ se změnila v krásku, ne?
  Mně se líbí tenhle způsob úpravy vlasů http://www.stream.cz/video/12/14650-blaho-jak-na-drdol

  superkarma: 0 04.04.2008, 10:14:53
 17. avatar
  [14] Gabi [*]

  Mě se to docela líbí, ale sama bych to hlavě nikdy nespáchala. Potřebovala bych každý den hodinu navíc, zrcadla ze stran a deset rukou. Stačí mi, jak vypadá drdol mé akvabelí dcery - je v něm asi 20 sponek a pouze obyčejné (kuchyňské) gumičky.

  superkarma: 0 04.04.2008, 09:29:38
 18. avatar
  [13] wich [*]

  Líbí se mi drdol Heidi Klum Hezká paní.

  superkarma: 0 04.04.2008, 08:52:59
 19. avatar
  [12] Rybulka [*]

  Milá Dano, už jsme vám to tu psala, že housky se skutečně používaly. Takže ještě jednou, je to skutečně tak, není to mýtus. Tvrdé housky, upřesňuji.
  Jinak drdoly zbožňuju Vlasy mám nádherný, dlouhý a hustý, ale drdol ti učesat neumím. Jestli se to jednou naučím, budu mát hodně velkou radost

  superkarma: 0 04.04.2008, 08:52:07
 20. avatar
  [11] gerda [*]

  alko: a co tak chovat perské kočky a schovávat vyčesané chlupy? Platí to i dlouhosrstých psů

  superkarma: 0 04.04.2008, 08:48:26
 21. avatar
  [10] OlgaMarie [*]

  Aja: Umíš si představit, jak to bylo nalakované a co znamelo drdol rozčesat? A pečlivě uvázat na spaní tenký šátek. Naštěstí nebyly zozšířené vši. Ona na mně trénovala manželka bratrance na soutěže a já tím pila krev kantorům na střední.
  alko: Dřív se také prodávaly pouze příčesky a vlasy se podle něho dobarvovaly.

  superkarma: 0 04.04.2008, 08:45:40
 22. avatar
  [9] alko [*]

  Mě se také drdoly líbí, ale mám málo vlasů. A abych teď začala sbírat vypadané vlasy, to už se mi nevyplatí

  superkarma: 0 04.04.2008, 08:35:06
 23. avatar
  [8] Lilinka [*]

  Mně se drdoly moc líbí Škoda, že jsem nešikovná a neumím je učesat

  superkarma: 0 04.04.2008, 08:15:01
 24. avatar
  [7] gerda [*]

  Mít drdol, je mi rázem šedesát! V ničem jiném bych nemohla vypadat komisněji.

  superkarma: 0 04.04.2008, 07:58:00
 25. avatar
  [6] Aja [*]

  OlgaMarie: To ses česala jednou za týden, že?

  superkarma: 0 04.04.2008, 07:45:53
 26. avatar
  [5] OlgaMarie [*]

  alko: Věra Čáslavská ho nosila. Já také. Kdyby byla bouřka, tak do mě uhodí, co v něm bylo sponek.

  superkarma: 0 04.04.2008, 07:06:30
 27. avatar
  [4] Evikus [*]

  Já bych také chtěla otroka, který by se o mě staral

  superkarma: 0 04.04.2008, 07:04:55
 28. avatar
  [3] alko [*]

  A vzpomínáte na takové ty proplétané drdoly? To byla přímo architektonická záležitost!

  superkarma: 0 04.04.2008, 06:55:32
 29. avatar
  [2] Vivian [*]

  Zrovna čtu knihu Věry Noskové "Bereme co je" a tam si jedna z protagonistek vycpává drdol klubkem vlastních vlasů, které vybírá po česání z kartáče a pečlivě schraňuje, dokud jich není klubo

  superkarma: 0 04.04.2008, 02:25:00
 30. avatar
  [1] mysak [*]

  Mě by zajímalo, čím to má vycpané Heidi Klum

  superkarma: 0 04.04.2008, 00:40:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme