Bulvár

Do cirkusu raději nechodím

K "lidským" vězením se nemůžu vyjádřit, sama s tím zkušenost žádnou nemám, ale ráda bych zareagovala na zmínku o zoologických zahradách a věcech kolem nich.

Někdy si tak říkám, že na Zemi by mohlo být mnohem líp, kdyby se nevyvinul člověk a byla tu jen zvířata.

Když se díváte na zprávy, vidíte spoustu násilí, nepochopení, zloby - a toho je schopen jenom tvor nejvyšší, člověk. Jako by neuměl s rozumem užívat dar, se kterým se narodil - svůj intelekt.

Nedělám si iluze, že se to někdy zlepší. No, a protože člověk na naší planetě řádí, jak umí, doplácejí na to taky zvířata.

Některé druhy jsou už vyhubené, některé ohrožené. Proto si myslím, že zoologické zahrady mají svoje místo a neměly by být rušeny.

Co jsem viděla, zvířatům se vymýšlejí podmínky, které jim nahrazují ty jejich původní v přírodě, a podle mě tam nijak nestrádají. Jinak bychom je už ani nemohli zahlédnout, a to by byla škoda?

Co je mi ale dost proti srsti, tak to jsou cirkusy.

Už jako dítěti mi bylo trapné koukat na medvěda na motorce, takže sotva jsem začla rozum brát, odmítala jsem do cirkusu chodit.

Vadí mi, když se zvířata drezírují k tomu, co pro ně není přirozené. Ať si metají salta lidi, když je to baví, ale ať do toho nenutí zvířata. Chápu to jako zneužívání slabších. 

Další kapitola, a to mě trápí opravdu hodně, jsou zvířata v klecích, když jsou určena na pokusy.

O tom se nechci rozepisovat, dobrá zpráva může být, že už existují metody výzkumu, které nahrazují pokusy na živých tvorech tím, že se konají na srovnatelných umělých materiálech a tak by se zachránila spousta utrápených živočichů. 

A jestli bych pustila na svobodu zvířata chovaná v klecích? Na to není jednoduchá odpověď.

Jistě si vzpomínáte na zprávu o akci ekoteroristů, kteří otevřeli všechny klece v kožešinové farmě u nás a zvířata pustili "na svobodu". Odsoudili je k jisté smrti - norci si sami neuměli najít potravu a v šoku venku hynuli.

Hodně krátkozraké a zbrklé řešení, nemyslíte? Těmhle zvířatům pomáhám hlavně tím, že kožešiny prostě nenosím! 

A k dnešnímu tématu: filozoficky vzato, každý jsme vězněm svého těla a své duše. Jestli si tohle neuvědomíme, pak nám nepomůže ani cesta kolem světa. Člověk potřebuje hlavně ty čtvereční metry psychické.

Gerda


Gerdo,
ekoteroristé nejspíš především chtěli upozornit na to, co se kolem nás děje. Pravda, upozornili. Ale nevím, zda to bylo tím nejlepším způsobem...

Jsem ráda, že existují alespoň zoologické zahrady. Jsem ráda, že existují cirkusáři, kteří ke své práci přistupují s láskou. Jsem ráda, že existují lidé, kteří si uvědomují, že nejsou páni tvorstva. A jen doufám, že jednou svým dětem budu moci všechna zvířata ukázat, nejen na obrázku.

Soutěž

Šesté slovo: //--/.-/-/./-.-//

Pravidla k soutěži najdete ZDE

   
08.02.2006 - Společnost - autor: Iveta Šafránková

Komentáře:

 1. avatar
  [6] femme [*]

  Mickey Mouse: zvířata jsou náhodou kolikrát milejší, než lidi

  superkarma: 0 08.02.2006, 20:59:46
 2. avatar
  [4] Amálie [*]

  Zoo nemusim, držet zvíře v zajetí je děs a držet ohrožený druh, jen aby nám co nejdýl vydržel, je hnus fialovej. Člověk je sobec, všechno chce mít pro sebe a ještě na tzv: ohrožených druzích rejžuje. Copak nevznikly a nezanikly, co svět světem je, už nespočetné druhy fauny i flóry? A proč se tedy dávají obrovské peníze na záchranu jen těch nejvybranějších??? Byznys je to a nic jinýho.

  O cirkusu se ani nebudu vyjadřovat

  superkarma: 0 08.02.2006, 12:19:36
 3. avatar
  [3] Ťapina [*]

  Mickey Mouse: Vyhubit se nesnažíme nic. Dávno nemusel existovat virus pravých neštovic, a spousta lidí se bojí toho, že se z vědeckých laboratoří dostane zpět do volné přírody v době, kdy se dávno proti němu neočkuje. Ale v těch laboratořích přežívá a tam zůstane. Důvod? Nemáme právo zprovodit druh ze světa, ani takový druh.

  superkarma: 0 08.02.2006, 12:00:41
 4. avatar
  [2] Mickey Mouse [*]

  Mám raději zoologické a zahrady a cirkusy. Tam se lidi o zvířata většinou starají. Naopak nemám rád "milovníky" přírody, kteří by kvůli zvířatům nechali trápit lidi.

  Zvířata sice nejsou krutá, ale také nejsou milá. Je mezi nimi přirozené se navzájem zabíjet a nebo nechat slabší umírat. Bez přičinění lidí vymřelo obrovské množství druhů zvířat. A člověk je jen další živočišný druh, jehož hlavním úkolem je co nejlépe přežít. Dnes se zdá, že nám k tomu pomůže zachování různých živočišných druhů v divoké přírodě. Ale nemusí to platit pro každé zvíře (například některé viry a některé druhy hmyzu se stále snažíme vyhubit).

  superkarma: 0 08.02.2006, 11:31:09
 5. avatar
  [1] jiti [*]

  souhlas. Moc mi vadí když někdo týrá cokoliv živé.

  superkarma: 0 08.02.2006, 11:25:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme