.

Do Chorvatska vlakem

Cestování

Do Chorvatska vlakem

 

Dnešní téma je mi velmi blízké, cestování je mou velkou vášní, a proto letošní dovolenou jsme pojali trošku netradičně, tedy aspoň pokud se týká naší dopravy do malého letoviska v jižní Dalmácii.

Ve vodách internetu jsem ulovila v zimě skvělý tip. Na stránkách ČD jsem objevila cestování Jadran Expressem. Na první pohled obyčejný vlak spojující Prahu se Splitem. Na druhý objevíte jeho skryté možnosti. Jako spoluzavazadlo si můžete s sebou vzít nejen vaše kufry, ale i psa, kolo, motorku či auto, je-li libo.

Jízdní doba se pohybuje na uvedené trase kolem 22 hodin, během kterých můžete z okna sledovat scenérie, o který se vám z okna auta, které sviští po dálnici, může jen zdát.

Část trasy vede po jednokolejné trati přes rakouský Semmering v Alpách, která je chráněnou kulturní památkou UNESCO a nachází se ve výšce cca 900 m a kterou protkávají tunely a mosty.

Neméně je zajímavá cesta chorvatským vnitrozemím. Trať vlaku se zde zakousává do skal, které jsou tak blízko, že si na ně můžete z vlaku sáhnout. Moře uvidíte až při vjezdu do Splitu.

Cestou vlak vystřídá několik lokomotiv, záleží, kudy zrovna projíždíte, poslední úsek táhne 11 vagonů mohutný diesel, který má občas co dělat při zdolávání chorvatských kopců.Ve Splitu nabití energií jsme nasedli do auta a pokračovali po vlastních. Většinu dovolené jsme trávili koupáním v moři, ale přece jen jednu věc jsme si nemohli nechat ujít. Jeden den jsem se rozhodli, že se zajedeme zchladit do hor. Masív Biokovo se nám rozpínal za hlavou, a tak jsme vyrazili směr Makarska a odtud jsme začali šplhat úzkou cestičkou směr vrchol sv. Jure – 1 762 m.

 

Cesta to byla opravdu dobrodružná, protože na  cestě vedoucí k vrcholu se jen ztěží minula 2 auta a to jsme jich potkali hned několik. Za to to ale stálo. Pohled do vnitrozemí nabízel hranice s Bosnou a Hercegovinou jako na dlani, na druhou stranu oku lahodil ostrov Hvar, Brač, výhled  směrem na sever sliboval v dálce Split a z kopce Vošac 1 422 m šlo Makarskou vidět jako z letadla.

Zatímco u moře bylo 31 stupňů, nahoře foukal svěží větřík a bylo 18 stupňů. Po celodenním výletě jsme se večer ohřáli zase v moři.

Přes počáteční nejistotu, jak celá cesta dopadne, jsme byli nadmíru spokojeni a příští rok budeme chtít tuhle dovolenou  zopakovat.A na závěr ještě jeden tip, pro milovníky kol pořádá jedna česká cestovní kancelář dovolenou na kololodi. Kdo chce, lebedí si na lodi, která obeplouvá dalmátské ostrovy a brázdí vody Jadranu, aktivnější příznivce dovolených potěší fakt, že  je kapitán vylodí v přístavu a dají  si sraz zase o pár kilometrů dál, tito ale poznávají Chorvatsko po souši.

Krásný zbytek dnešního dne přeje

zazik.


Otevřeně přiznávám, že země bývalé Jugoslávie neznám a ani nevím, proč mne nelákají. Ale když vidím tyhle fotografie - možná někdy změním své stanovisko. Přírodu tam mají nádhernou.

Děkujeme zazikovi a posíláme dárek. Patentovanou kúru proti vypadávání vlasů od Vichy. Nic tím nemyslíme, a doufáme, že udělá radost někomu, kdo má s vypadáváním vlasů problémy.

Dnes nám již příspěvky na téma cestování neposílejte. Zavalili jste nás spoustou fotografií a už ani nestačíme vydat to, co máme v redakčním e-mailu. 

Chcete-li zítra získat nějaký dárek, napište editorce Šárce příspěvek. Zítra si s vámi bude psát na téma co jsem dokázala obětovat pro lásku. Posílejte nám své příběhy a my vás odměníme. Máme tu spoustu dárků. Od kabelek přes dlouhotrvající barvu na vlasy od Schwarzkopf po Pharmaton Activit proti únavě.

Tak pište a zavzpomínejte. Napište nám, jestli se vám vaše energie vložená do vztahu vyplatila? Jestli byla oceněna. Zda někdy někdo něco obětoval pro vás.

redakce@zena-in.cz

A nezapomeňte zítra přijít, rozjedeme víkendovou hodinovku o 1 000 Kč.

   
13.10.2005 - Zahraničí - autor: Radek Kříž

Komentáře:

 1. avatar
  [12] vifina [*]

  Můj šéf tam byl taky vlakem a vezli si i auto. Akorát se mě to zdá dost drahý. Jinak se jim to líbilo ale na zpáteční cestě z Chorvatska domů je potkali ve Slovinsku a Rakousku záplavy takže měli zpoždění 15 hodin, protože jim na dvou místech voda smetla trať.

  superkarma: 0 14.10.2005, 10:56:23
 2. avatar
  [11] Kayty [*]

  soptice: koukni na http://www.cdrail.cz/CP1250/CKCD/index.htm tam je odkaz na Jadran Express. Ten vlak ale jezdí jenom přes léto, teď ten odkaz nefunguje. Doufám, že na informacích ČD ti to řeknou

  superkarma: 0 14.10.2005, 10:55:14
 3. [10] Hanule [*]

  Prosím napiš, která cestovka organizuje kolo-loď. To by se mi strašně líbilo.

  superkarma: 0 14.10.2005, 09:56:31
 4. avatar
  [9] Zluta [*]

  zazik: díky za vzkazík

  superkarma: 0 14.10.2005, 09:23:09
 5. avatar
  [8] Zluta [*]

  zazik: jů, to je fajnky článek, mám jednu technickou - letos jsem byla zvána do Splitu ke známým a přemýšlela jsem,že pojedu právě tímto vlakem a vezmu s sebou i svého , jenže nějak jsem nemohla přijít na to, kde budu toho svého během 22hodinové jízdy venčit... Na zastávkách na perónech? Naše malá se nevyčůrá nikde na chodníku,betonu,prostě vždycky hledá travičku, zem..., tak nevím, jak je to myšleno,že můžeš sice s sebou psa mít,ale jak tuhle stránku s ním vyřešit? Napadá vás něco?

  superkarma: 0 14.10.2005, 07:45:37
 6. avatar
  [7] soptice [*]

  zazik... Chorvatsko je naše láska, máme ho projeté od Splitu dolů, ale cesta vlakem nás nikdy nenapadla. Prosím, prosím, můžeš mně napsat kolik příjde cestování vlakem + auto? Moc děkuji

  superkarma: 0 14.10.2005, 07:24:14
 7. avatar
  [6] renike [*]

  zazik:ja Chorvatsko miluji,nadherne fotky,nadherna priroda

  superkarma: 0 13.10.2005, 20:38:50
 8. avatar
  [5] Vivian [*]

  superkarma: 0 13.10.2005, 18:41:00
 9. avatar
  [4] sara.l [*]

  jéje hnedka jsem si říkala jestli to nejsi ty a jooo..tož Gratuluju moooc

  superkarma: 0 13.10.2005, 16:57:07
 10. avatar
  [3] marcellina* [*]

  zazik: ja jsem lina na to, abych psala pribehy

  superkarma: 0 13.10.2005, 15:39:44
 11. avatar
  [1] marcellina* [*]

  zazik: a gratuluju k darku

  superkarma: 0 13.10.2005, 15:27:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme