Zdraví

Do boje s únavou!

Podzim. Zase se musíme postupně vyrovnávat s pošmourným, deštivým počasím, s tmou, která přichází až příliš brzy a ubírá nám sluníčko, které nás celé jaro a léto dobíjelo. Na našem zaběhaném způsobu života to ovšem nic nemění a my musíme chodit dál do práce, starat se o děti, o domácnost, o muže, zároveň stíhat všechny naše koníčky, kamarádky a sportovní aktivity.

Není toho na vás někdy moc? Jste občas strašně unavené a potřebujete si dobít baterky? Jak relaxujete? Zeptala jsem se několik žen a tady jsou jejich odpovědi...

Monika Brýdová (34 let) je žena, která srší energií a má úžasný dar, že touhle energií nabíjí i lidi okolo sebe. Je šťastným člověkem, protože kreativní tvorba, která ji živí, je zároveň jejím koníčkem. Na druhou stranu ji práce plně zaměstnává a má problémy najít si ve svém nabitém programu chvilku volného času.

"Jak bojuji s únavou? Ty bláho, tak na tohle znát odpověď, tak jsem šťastná jako blecha. Vlastně pořád jedu naplno, a když už je toho na mě moc, tak si prostě lehnu a spím. Hlavu si taky vyčistím, když se sejdu s lidičkama, na které se těším. Je to divné, ale mě vyčerpávají a zároveň nabíjejí lidi."

Pokud je přece jen čas na relaxaci, pustí si Monika nějaký krásný romantický slaďák, u kterého ale většinou stejně usne. Neusne-li, tak si na konci pěkně popláče, a tak je ráda, že s ní tyhle filmy nechce nikdo sledovat.

S pracovním vytížením je na tom podobně i Eva (47), která má svou vlastní firmu. Denně vstává okolo třetí až čtvrté hodiny ranní, protože nejvíce práce udělá právě ráno. Věnuje se papírování a úklidu domácnosti, dokonce si stihne ráno i navařit. Po celý den pak opravuje zákazníkům počítače jak u sebe doma, tak v jejich firmách.

"Když jsem během dne unavená, jednoduše vypnu telefon, lehnu si do postele a dám si šlofíka. Večer chodím spát brzy, okolo desáté, ale v devět už jsem v posteli a dívám se na televizi nebo si čtu knížky. A tak se vlastně uspím."

Relaxace Moniky Weisové (34 let) závisí na tom, z čeho je unavená.
"...když jsem unavená z lidí a tak nějak intelektuálně, tak nejlíp vypnu u něčeho, co dělám rukama ... pletení, malování. Když mě zlikvidují děti nebo fyzická práce, sednu k ženě-in a jdu si číst, nebo jen tak pokecat...". Když je na tom úplně nejhůře, zapálí si aromalampičku s levandulí, naleje si dvojku vína a vleze si k manželovi do postele. :-)

Katka (33 let): "S únavou? Buď kafem nebo spánkem. A taky sexem."

Iveta (34 let) nepije kafe ani černý čaj, a když je unavená, tak čeká, až se bude moci pořádně vyspat. "Ale je zase fakt, že když člověk funguje a dělá něco, co ho baví, tak občas i na to nevyspání zapomene."

Jana (37) se snaží hospodařit se silami po celý den tak, aby s únavou bojovat nemusela. Naučila se rozdělit věci na důležité a nedůležité, ty, které se musí a nemusí. A když je toho na ni náhodou moc a je unavená? "Někdy stačí jít na procházku, do lesa, dopřát si chvilku k načerpání sil. Úplně nejlepší je pro mne, když se můžu zabořit do křesla a vzít si dobrou knížku. Pokud to není z časových důvodů možné, sáhnu po kávě, čaji, osprchuji se... Rozhodně ne prášky."

Petra
(42) v poslední době relaxuje na ženě-in. Nejvíce si odpočine, když nikdo není doma a ona může relaxovat u ručních prací a nejrůznějších kreativních činností.
"Větší únava určitě souvisí i s věkem. Před 10 lety jsem taky zvládla celou noc šít a ráno v tom jít do práce, dneska teda už ne. A poslední dobou držím pravidlo, že práce nemá nožičky a nehoním se. Tak mám třeba už 14 dní nevyžehlený prádlo a ono přibývá ... ale neuteče!"

Lidé, kteří při práci vyvíjejí fyzickou aktivitu obvykle rádi relaxují u knížky nebo u televize, popřípadě se věnují klidovějším koníčkům. Naopak, lidé pracující psychicky, se rádi vybijí po fyzické stránce, ať u prací nebo sportem.

Nechcete-li se cítit unavené během práce, je dobré dělat si kratší přestávky, zhruba po hodině práce. Vstaňte ze židle, projděte se, protáhněte, narovnejte záda. Můžete si zacvičit pár jednoduchých cviků, pokud máte možnost, můžete se jít na chvíli projít na čerstvý vzduch. Po takovéto kratičké pauze vám půjde práce zase lépe od ruky a budete se cítit svěžejší.

Pro aktivní relaxaci jsou dobré nejrůznější sporty, aerobik, jóga, jízda na kole, procházky, ale také sex. :-) Klidovější odpočinek vás čeká s knížkou, s nejrůznějšími ručními pracemi nebo třeba při hře na oblíbený hudební nástroj.

Možností a způsobů, jak si odpočinout je mnoho, jak relaxujete vy?

Osloveným ženám děkuji za spolupráci a jejich ochotné a trpělivé odpovědi...

 

                                           
   
25.11.2004 - Zdraví - autor: elly

Komentáře:

 1. avatar
  [12] venckulina [*]

  Relaxuji pohybem...cvičením aerobicu, háčkováním u tv....ikdyž dát si něčeho dobrého ...to taky jde!

  superkarma: 0 10.12.2004, 11:13:09
 2. avatar
  [11] jamara [*]

  Někdy pomůžou procházky . Potom souhlasím se skleničnou něčeho dobrého

  superkarma: 0 28.11.2004, 14:30:03
 3. [9] Rikina [*]

  Mám takovou utkvělou představu, že nejlíp by se mi relaxovalo v pohodlném křesle u krbu, v němž by praskala polena, plameny by se mihotaly, venku by se tiše snášely k zemi sněhové vločky... u křesla bych měla stoleček a na něm zajímavou knihu a sklenku, kde by bylo na dva prsty zlatavého nápoje skotského původu, a u nohou by mi ležel věrný pes... taková by to byla krása. Jenže zkuste to v paneláku :-)))

  superkarma: 0 25.11.2004, 12:19:36
 4. avatar
  [5] Hannah01 [*]

  Nejvíc mně pomáhá jít si zatancoval latinsko-americké tance. Ale musím až v pátek, protože pravá zábava se začíná rozjíždět až kolem 23 hod. a domů nepřijdu před 5 hodinou ranní...

  superkarma: 0 25.11.2004, 08:59:36
 5. avatar
  [4] Žábina [*]

  nejlíp si odpočinu s knížkou zabořená do oblíbeného křesla a ještě když mám po ruce anebo .....

  superkarma: 0 25.11.2004, 08:18:57
 6. avatar
  [3] man-mimo [*]

  sunnynka: to ses asi ptala delší dobu, ne?

  superkarma: 0 25.11.2004, 01:41:48
 7. avatar
  [2] Léthé [*]

  Mě na únavu stačí spánek. Když se dobře vyspím nejsem unavená .

  Něco jiného je, když jsem otrávená z podzimu, ze zimy a z brzké tmy . To mi zaručeně pomůže koukat na plameny svíčky přes sklenku červeného vína, v nějaké útulné vinárničce s „útulným“ spolustolovníkem . Nebo být doma nastěhovaná u PC, obložená pitím a jídlem , nebo být naložená ve vaně plné pěny, nebo si pustit svůj oblíbený film, muziku, nebo si vlézt do pelíšku a číst , nebo jen tak čumět do blba a být doma chvilku sama .

  superkarma: 0 25.11.2004, 01:25:50
 8. avatar
  [1] Vivian [*]

  Pracuju u počítače, takže si nejlíp odpočinu co nejdál od něj, buď v družném hovoru s přáteli u nebo nejčastěji na procházce městem nebo přírodou s foťákem v ruce. Když se soustředím na expozici a kompozici, zapomenu na všechny starosti a krásně si vyčistím hlavu

  superkarma: 0 25.11.2004, 01:25:34

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme