Nastává podzim. Krásný a barevný, ale také studený a větrný. S ním však bohužel přichází i chřipkové období. Únava, horečka, pocit zimy, bolest hlavy, kloubů, hrdla, suchý kašel, plný nos a nechutenství. Chřipka je jednoznačně nepříjemné onemocnění, kterému je nejlepší se vyhnout.

cold

Právě prevence posilní náš imunitní systém. Příjem potravy s vysokým obsahem vitamínu C a E a dostatečné mytí rukou je jejím základem. Naslouchejte svému tělu a dopřejte si plnohodnotný spánek. Posilní nejen vaši náladu, ale také obranyschopnost vašeho organismu. V chřipkovém období je důležité vyhýbat se místům s vysokou koncentrací lidí a předejít tak riziku nákazy. Samozřejmě není možné sedět po celý čas podzimu a zimy doma, anebo se každý den vyspat „dorůžova“. Nicméně navštěvování kin, divadel, supermarketů je možné omezit a tělo tak nevystavovat číhajícímu nebezpečí.

Dalším zásadním zdrojem posilování imunity je pestrá strava, dostatek ovoce, zeleniny a vitamínů. Důležitý je také pravidelný pohyb a správná volba oblečení podle počasí. Když chcete bojovat s chřipkou je naprosto ideální kombinace medu a citronu. Med je bohatý na vitamíny A, C, E, nebo minerály jako je vápník či hořčík. Citróny zase obsahují kyselinu jablečnou, octovou a mravenčí, které posilují účinnost vitamínu C. Spojení medu a citronu má preventivní účinky a posiluje obranyschopnost organismu proti infekcím. Skvělé rady můžeme najít i v čínské medicíně, kde radí, abychom s nástupem ochlazení zvolili potraviny, které dokážou zahřát. Takovými jsou třeba zázvor, chilli, kari, pepř, skořice nebo ořechy. Zeleninu bychom měli jíst jenom tepelně upravenou.

Když už nemoc udeří

Nepodceňujte vedlejší projevy nákazy jako kašel a rýmu. Kašel slouží jako obranný reflex k očistě dýchacích cest od různých cizorodých látek. Co se týká infekcí horních cest dýchacích, rozlišujeme dva typy kašle: Kašel suchý (neproduktivní), který je velmi dráždivý, škrábe v krku a dokáže být velice úporný. Nemocného často vyčerpává a měl by být tlumen. Objevuje se především v počátcích onemocnění.

coldKašel suchý většinou v řádu několika dní přechází v druhý typ a to kašel vlhký (produktivní). „Projevuje se zvýšenou tvorbou hlenů, které ´zanáší´ dýchací cesty. V této fázi se nesmí podávat léky na tlumení kašle, aby nedocházelo k hromadění hlenu v dýchacích cestách a tak prohlubování infekce. Kašel by měl být léčen přípravky, které usnadňují uvolňování a vykašlávání hlenu, snižují jeho vazkost.“ dodává MUDr. Petra Šmelcová. Vhodným preparátem je například Ambrosan. Můžete si vybrat, zda je vám bližší ve formě tablet, kapek nebo sirupu. Výhodou je, že ho mohou užívat i velmi malé děti. Jeho účinná látka Ambroxol zvyšuje v dýchacích cestách sekreci hlenu, tvorbu plicního surfaktantu (látky pokrývající vnitřní stěny plicních sklípků) a stimuluje činnost řasinek, zajišťujících posun hlenu.

Více informací najdete na www.promed.cz.

Reklama