Dnešní stylové téma se nabízí samo. Už pozítří nás čeká Štědrý den. A i ten má svůj styl. Týká se nejen zdobení stromečku, prostírání stolu, ale i oblečení, ve kterém k němu usedáme.

table

Každý to má jinak a nejspíš vychází z rodinných tradic. Když jsem byla malá, zdobily jsme my děti stromeček na Štědrý den ráno. Byl pestrý, barevný, voněl jehličím a čokoládovými bonbony, které jsme zobaly bez ohledu na to, že nespatříme zlaté prasátko. Zdobením jsme se nejen zabavily, ale zároveň trochu zkrotily svou nedočkavost před Štědrým večerem. Z kuchyně se linuly vůně připravované večeře, tatínek pouštěl koledy, pak rozložil stůl a maminka prostírala.

Bílý damaškový ubrus z výbavy, porcelánový servis po babičce, křišťálové sklo a sváteční těžké příbory dohromady nádherně ladily a připomínaly jiskřivou zimní krajinu. Když se setmělo, zapálili jsme svíčky na stromečku a převlékli jsme se do svátečního. Tatínek si vzal oblek, maminka koktejlky a my děti to nejlepší, co jsme měly. Mně se do šatů nikdy moc nechtělo, ale nakonec jsem musela uznat, že sváteční oblečení ke sváteční chvíli a svátečně prostřenému stolu prostě patří. Všechno bylo noblesní, výjimečné a důstojné a neadekvátní oblečení by to pokazilo.

A tak to dodržuji dodnes a myslím, že je to správné. Stromek sice není tak pestrý jako za mých dětských let, spíš ho ladíme do jedné barvy. Damaškový ubrus vystřídalo prostírání, ale bílé nádobí, stříbrné příbory a hladký křišťál mi stále připomínají zimní krajinu. Nechodíme v šatech jako maminka, ale oblékáme se tak, abychom se cítili svátečněji než v kterýkoliv jiný den či večer. Vždyť jenom ta příprava je součástí vánočního rituálu, který dává večeru příjemné napětí a umocňuje jeho sváteční atmosféru. A o tu bych nechtěla připravit ani sebe ani své blízké, s kterými tento krásný večer trávím.  

Jak je to u vás, milé ženy-in? Jak zdobíte stromeček? Řídíte se módními trendy? Máte ho sladěný s interiérem, prostíráním a vánočními papíry? V čem chodíte ke štědrovečernímu stolu? Oblékáte se svátečně, nebo to příliš neřešíte? Pamatujete si, co jste měla na sobě minulé Vánoce? Chystáte letos nějakou změnu, nebo se držíte stejné tradice? Do čeho oblékáte své děti? Jak jste slavily vánoce, když jste byly dětmi? Přenášíte si „vánoční módu“ do svých rodin? Jak jste to skloubily se zvyklostmi svého partnera? Museli jste přistoupit na kompromisy?

Napište nám na adresu: redakce@zena-in  a inspirujte se navzájem.

Za svůj příspěvek můžete získat potravinový doplněk VISABELL Tribox pro krásnou pleť, zdravé vlasy a pevné nehty a kazetu ovocných čajů pro celou rodinu.

Reklama