Víte, kdo vymýšlí vůně? Dřív se každý módní dům snažil mít vlastního odborníka, dnes je ale jen několik firem na světě (třeba Chanel, Dior nebo Guerlain), které mají své „nosy". Čtete dobře - těm pánům se opravdu ve francouzštině říká le Nose", tedy Nos. Na světě jich není víc než pár desítek a jsou to zpravidla samí muži (což je zvláštní, protože my ženy máme obecně citlivější čich než naše protějšky).

Špičkový odborník prý dokáže rozeznat více než dva tisíce vůní, zatímco my ostatní jen kolem 350. Většina nosů" je na volné noze a velké módní firmy si je najímají, aby pro ně vytvořili vůni na míru jejich firemní image a filosofii. Ty opravdu světové a s dlouhou tradicí si velice zakládají na tom, že používají výhradně přírodní suroviny, i když je jejich získávání mnohem nákladnější než výroba umělých substancí.

A nejde jen o skutečné květiny, ale i o to, kde tyhle květiny vyrostly, v jaké půdě a pod jakým sluncem! Je prý velký rozdíl, jestli vypěstujete růži stejné odrůdy v jižní Francii, v Turecku nebo Alžírsku. Zrovna tak se mění charakter esence podle roku sklizně. Velcí voňavkáři proto postupují podobně jako výrobci značkové whisky nebo šampaňského - mísí esence z různých sklizní.

Slavných vůní a jejich výrobců se bude týkat i naše soutěž.

V dnešních článcích vám postupně poschovávám názvy módních značek a jejich slavných parfémů (JEN příklad: Dior - Poison). Hledat budete každý zvlášť, musíte tedy objevit celkem osm názvů - a nakonec je ještě správně přiřadit k sobě. Správné odpovědi pište VŠECHNY NAJEDNOU do diskuse pod článek.

Soutěž je zahájena v okamžiku, kdy vychází tenhle článek, a ukončena bude dnes ve 14 hodin. Vítězka získá tentokrát něco pro svoji drahou polovičku - pánský Deo spray Radox, vůni s názvem Noir (voní moc příjemně, bude se vám na něm líbit).

Takže ještě jednou: chci po vás čtyři dvojice názvů (značka - vůně), napsané pod tímto článkem
Nepište je jednotlivě, vítězí ta z vás, která je napíše všechny najednou!

Tak hurá do toho. Přeji příjemný výlet do světa vůní!

Reklama