Bulvár

Dnešní premiéra: Dech beroucí Máj


Právě dnes vstupuje do kin film bezesporu vynikajícího českého režiséra a kameramana F. A. Brabce - Máj.

 

Mám-li být upřímná, na projekci jsem se docela těšila, rozhodně více než na Mumii a podobné akcí přehlcené hollywoodské „trháky”, nicméně jsem do sálu vstupovala s lehkou skepsí.

 

A film začal

Celý příběh vypráví ztrápený kat, jehož tvář i úsměv jsou poznamenány utrpením a strastí, které doprovází jeho povolání a především vzpomínka na Viléma a jeho nešťastný příběh o lásce k Jarmile. Bylo by nejspíš zbytečné znovu převyprávět, o čem děj filmu vypovídá, zvláště jedná-li se o tak notoricky známý příběh milostného trojúhelníku Viléma, Jarmily a Vilémova otce. Zaměřím se tedy spíše na ony filmové postřehy.

 

Herecké obsazení

Jedním slovem dokonalé. Říká se, že nic není dokonalé, ale v Máji se Brabcovi dosáhnout dokonalosti podařilo. Do hlavních rolí zamilovaných hrdliček obsadil neherce Sandru Lehnertovou a Matěje Stropnického.

 

Kolegyně Marie Šrámková zmínila, že Matějovi roli Viléma nevěřila. Já ano. Nedovedu si představit, že by Viléma měl ztvárnit někdo jiný. Do role k smrti milujícího, strašného lesů pána se hodí lépe než kdo jiný, a to nejen svojí vizáží. Sandra jakožto Jarmila toho sice moc nenamluví, zato ale svou postavu odehraje mimikou jako opravdový profesionál.

 

 

Juraj Kukura, coby starý Schiffner, vás přesvědčí o své povaze silného, tvrdého a lechce chlípného mlynáře, který svým vzezřením vyvolává respekt. A konečně Jan Tříska. Co dodat? O tom, že je výborný herec, přesvědčil národ už dávno, v Máji ale exceluje jako nikde. V roli kata předvádí herecké výkony hodné Oscara. Chůze, držení těla a především výraz v obličeji, který dokázal vytvořit, vás rozesmutní hned v úvodu filmu. „Všechno bych vsadil na lásku a vrátil se pro ni.” To jsou slova, která pronásledují jeho svědomí za tragické následky, jež jejich vyřčení přineslo. Jeho hluboké smutné oči a utrpením zvrásněný obličej vám na mysli zůstanou ještě po skončení filmu.

 

Kontroverzní intermezza

Jak zfilmovat něco nezfilmovatelného? Tuto těžkou otázku si musel režisér položit již před projektem samotným, co ale teprve, když přišla na řadu intermezza s duchy popravených? Výzvu vyřešil vyvrácením její nezfilmovatelnosti. Vytvořil duchy a do pozadí zakomponoval hudbu od skupiny Support Lesbiens. Je pravda, že tato část se poetickému Máji poněkud vymyká, ale je tomu tak i v básni, a mělo-li intermezzo působit jako kontrastní představa o smrti, proč ne?

 

 

Přeučil na tiskovce

„Svůj oblíbený klobouk před vámi smekám. Hluboce se mne ten film dotkl a je pro mne ctí, že jsem si v něm mohl zahrát. Každého z nás se ten film musí nějakým způsobem dotknout,” řekl po premiéře filmu Jan Přeučil. A v tom s ním souhlasím, mne totiž za srdce rozhodně chytl.

 

V čem je tedy Máj tak výjimečný?

Dá se říci režisérovým citem pro krásu. Podařilo se mu totiž synchronizovat spoustu prvků a jako puzzle je poskládat do uměleckého díla v podobě celovečerního filmu. Snímek je totiž stejně poetický jako báseň sama. Herci svým vzhledem a kostýmy připomínají postavy z pohádky, obklopí vás krajina jako z obrazů a kamera sama vytváří záběry doslova malované štětcem.

 

Pokud existují tzv. fotografické filmy, kdy záběry vypadají jako fotografie, Máj bych nazvala filmem obrazovým. Skrze plátno na vás snímek dýchne atmosférou opravdového tragického máje, který sic je lásky čas, krutý a vražedný dokáže být.

 

A verdikt? Film jedna báseň. Půjdete? 

   
21.08.2008 - Kultura - autor: Pavel Miškovský

Komentáře:

 1. [9] xenie [*]

  Rikina: ale no tak,mladej Stropnický je takové telátko roztomilé, rozhodně si tak nepředstavuji "strašného lesů pána" ... ale film jsme neviděla, tak těžko soudit...

  superkarma: 0 21.08.2008, 22:42:20
 2. avatar
  [8] Suzanne [*]

  Láká mě to, půjdu

  superkarma: 0 21.08.2008, 16:42:40
 3. [7] Rikina [*]

  Podle toho, co jsem zatím četla a jak vidím ty fotky, tak nejdu. Byla by to škoda si kazit vlastní představy něčím takovým, jako je Stropnický. Strašný lesů pán nemůže být takový cápek nanicovatý.

  superkarma: 0 21.08.2008, 14:24:49
 4. avatar
  [6] Solei [*]

  tuhle báseň jsem nikdy neměla ráda a protože umím docela hezky pracovat z hlasem tak mně poté co jsem procítěně na základce ve stichlé třídě řekla Hynku Viléme Jarmilo neměla učitelka, která toho básníka milovala, vůbec neměla ráda. než do kina na tohle zajdu si radši na dobrou večeři.

  superkarma: 0 21.08.2008, 14:09:42
 5. avatar
  [5] átéčko [*]

  pako63: Z UKÁZEK JSEM MĚLA TÝŽ POCIT ....

  superkarma: 0 21.08.2008, 13:54:17
 6. avatar
  [4] Hanula [*]

  Jdu na to zítra...

  superkarma: 0 21.08.2008, 12:24:00
 7. avatar
  [3] Rayne [*]

  Určitě na film zajdu.

  superkarma: 0 21.08.2008, 11:06:35
 8. avatar
  [2] elly [*]

  Na Máj jedeme dnes večer, tak doufám, že to bude stát za to :-)

  superkarma: 0 21.08.2008, 10:56:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme