Provádím úklid v šuplíku. Do rukou se mi dostala kniha Josefa Lady. Prohlížím si zimní obrázky a nechávám se vtáhnout do děje. Pašík visící na hácích, okolo zachumlaní lidé a sem tam poletuje vločka. Tak vypadal staročeský předvánoční čas. Zabíjačka neodmyslitelně patřila k předvánočním činnostem.

Vyrůstala jsem v rolnické rodině a každoroční zabíjačky jsem nesnášela. Při pohledu na krev se mi dělá mdlo. Nesnášela jsem smrad ze spařeného prasete. Zato jitrničky, jelítka, gulášek, to byla jiná vůně. Na tu jsem se klidně nechala nalákat. Když se zabíjelo, seběhla se u nás pomalu celá ves. Pomocníci dostávali výslužky. Nebyla o ně nouze. Nezabíjelo se jen jedno prasátko, ale třeba hned čtyři, pět najednou. Část masa se rozdala pomocníkům, část se uschovala na zimu a největší podíl putoval do obchodů.
Postupem času se stále více zpřísňovaly normy pro chov, až se rodičům zemědělství přestalo vyplácet. Jelítka a jitrničky se staly minulostí.

Podobně se zachoval jeden zemědělec, který choval zubry, daňky a muflony. Jenže ten neměl šanci zvířata na rychlo prodat. Vyřešil problém po svém. Otevřel ohrady a pustil zvěř do volné přírody. Díky tomu máme místní raritu. V lesích nám pobíhají chránění zubři. Potkávám je při houbaření. Stádečko se pěkně rozrostlo. Daří se jim. Jen doufám, že nějakého aktivistu nenapadne zvířata vystřílet. Dříve se nechali pohladit. Dnes je sleduji s respektem. Přece jen je to již několik let a zvířata zdivočela.
Bylo by krásné povídání o zvířátkách. Nás však čeká úkol.

Čistě barbarsky vás nabádám, abychom si dnes opatřili nějakou dobrotu ze zvířátek. Můžete si zajít na vánoční trhy, kde nabízejí zabíjačkové pochutiny. Zatím si na trzích pochoutky z prasátka odmítám dát. U prodávajících jsem si nemohla nevšimnout dost jetých kleštiček, kterými pochutiny nabírali. Chuť mě přešla. Možná, že díky zvýšeným kontrolám lihovin se zvýší všeobecně kontrola stánkového prodeje, tudíž také jídla a způsobu podávání a zacházení s jídlem. V předvánočním čase nabízejí zabíjačkové hody mnohá stravovací zařízení. Jistě nějaké útulné místo najdeme v našem okolí.

Po dobrém jídle hravě splníme další úkol. Najdeme zvoneček na volání Ježíška. Pečlivě jej vyleštíme a uložíme na viditelné místo. Při hledání zvonečku se budeme snažit najít CD s koledami. Co by to bylo za Vánoce bez koled? Stromeček se s koledou v pozadí zdobí mnohem lépe.

Když jsem psala tento článek, myslí mi proběhla vzpomínka na naši „chytrou Torákyni“ (pozn. red.: jednu ze čtenářek magazínu žena-in) a její vánoční CD. Nechte se inspirovat Tořiným manželem a vyrobte svým dětem vánoční překvapení. Myslím, že valit oči budou i ty děti, které na Ježíška už nevěří. Toře moc děkujeme za sepsání a jejímu manželovi za bezvadný nápad.

Co na to říkáte? Vánoční CD nemá chybu. Plánuji sesbírat nejrůznější zvuky a obdobné CD vyrobit. I když si myslím, že to Tořino je bezkonkurenční. Možná by nám Tora mohla ulehčit práci a příchod Ježíška hodit na youtube.
Co Ty na to, Toro?

Než se Tora ozve, zabijte čas otevřením historického okénka.

Nepřipomíná vám to něco? Třeba Mikeše?
Pipi punčochatá má problém s otcem

Krásné povídání o životě zaslala Rikina. Mimochodem, co číšník :)?
Kolik jich v životě může být?

Zvukové hračky jsou skvělý dárek pro děti a nejhorší trest pro rodiče.
Nejšílenější dárek

Co je nejcennější dárek? Zlato a drahé kamení? Moudrá babička má jednoduchou a pravdivou odpověď.
Nejkrásnější dárek

A teď zkuste nebrečet.
Do nejdelší smrti si nic jiného nepřeji

Myslím, že Věrulinka není jen nejcennější dárek pro manžela. Je to jeden z andělů chodících v lidském těle.
Nejen svátky štěstí
Krásný dárek může být nečekaný zážitek.
Jak jsem dostala nečekaný dárek

Vzpomínky na dětství od Margaretky vás určitě zahřejí na duši.
Stopy na sněhu

Přečtěte si krásnou zimní pohádku.
Z prachového sněhu

Ne, Vánoce nejsou o dárcích. Je to čas zázraků a lásky.
Je vůbec ježíšek?

Tatínek šikula prodlužoval překvapení z dárků vtipně a zajímavě.
Mozaika vánočních dárků

Sáňky jako vražedný nástroj. O tom poutavě vyprávěla Míša Kudláčková.
Kupte si blbost roku, kupte si sáňky

ToraToraTora nemaže med kolem úst druhým, natož sobě.
Na rty jedině máslo, sádlo nebo olivový olej

Reklama