Vedle úplného zatmění měsíce, které proběhlo před chvilkou, je dnes také 21.12., a to je slunovrat. Co to znamená?

Pohledem na Zeměkouli

Je to vlastně doba, kdy je Země nejblíže Slunci, ale současně je její severní polokoule od Slunce nejvíc odkloněna.

V tomto okamžiku má Slunce vzhledem ke světovému rovníku nejmenší deklinaci a při svém zdánlivém pohybu se dostane do nejvyšších jižních zeměpisných šířek.

p

Slunce se na okamžik zastaví nad obratníkem Kozoroha a začne se opět vracet přes rovník k obratníku Raka, kde pak 21. června nastává letní slunovrat.

Doba Slunovratu, tedy přesná doba, kdy nastává, je trošku pohyblivá. V řádech hodin.


Když se vrátíme o pár století dozadu, zjistíme, že tahle doba byla důvodem k oslavám vždycky.

Že Vánoce, které křesťané slaví někdy od 7. století, jsou jen pokračováním svátků, které znaly, uctívaly a slavily snad všechny kultury.

Rovněž vám dojde, že hodně zvyků a rituálů je podstatně starších než křesťanství samotné…

Zrození Slunce

Lidé si všímali přírody a věděli, že od této chvíle se začne prodlužovat den. Chápali to jako Zrození nového Slunce“. Případně zrození Boha, Bohyně Bohů… podle toho kam, na jaký kontinent zaměříte své oko.

K americkým indiánům, do Asie, starého Řecka, do Říma...

Slovanská mytologie oslavuje sluneční bohy – Svaroga, „boha nebeského světla, přemožitele tmy a chaosu“, Dažboga, „boha Slunce“ a Svarožice – „boha ohně“.

Pro pohanské předky znamenal slunovrat svátek jménem Yule

s

Vlastně téměř stejná filozofie a hodně podobné zvyky. Yule oslavuje návrat a zrození trojné bohyně. Trojné proto, že je zároveň matkou, milenkou Boha muže, kterého brzy potká, i slunečním dítětem. (dítě – Ježíšek?)

Nejdůležitějším prvkem, který oslavy zimního slunovratu provázel, byl odjakživa a téměř úplně všude oheň. Symbolizoval Slunce i celkovou ochranu, teplo a život.

Podobnost s vánočními svíčkami není náhodná.

Ohně se zapalovaly se západem Slunce a musely hořet celou noc. Nešlo o žádný malý ohýnek, sešla se u něho celá vesnice. Právě toto bylo jedním z trnů v oku církvi. Ohně se proto zmenšovaly a „přenášely“ pod střechu, a jsme u svíček.

Slavnostní večeře? I ta je prastará

Po zapálení svátečního ohně začala večeře. Během slavnostního přípitku k ní byly pozvány i duše zemřelých předků. Na stůl bylo sneseno co nejvíce nemasitých jídel. Nesměla ale chybět jablka symbolizující zdraví, ořechy jako symbol hojnosti a česnek.

Hlavní roli mělo pečivo.

Zpravidla to byla speciální kulatá oplatka, takový koláč – ve tvaru slunečního disku. Byl ozdoben svastikou nebo křížem v kruhu. Dělil se na tolik částí, kolik bylo členů domácnosti.
Na podlahu nebo na stůl se kladla sláma urovnaná do tvaru kříže nebo svastiky.

Tahle noc byla kouzelná.

Země se otvírala a vydávala své poklady, skály pukaly, kapradí rozkvétalo, pod sněhem kvetly louky. Člověk mohl nahlédnout do budoucnosti.

Koleda? I ta je tu dlouho před narozením Krista

Tento zvyk patří k těm nejstarším. Mladí muži se přestrojili za zvířata nebo si navlékli masky na obličej, vyrobené z kůry, dřeva nebo kůže. Jejich smyslem bylo zahnat zlé síly a ochránit před nimi ostatní lidi. Někdy se převlékali za ženy, aby je strašidla nepoznala.
Ve skupinách obcházeli domy, zpívali, hráli různé scénky a přáli úrodu a štěstí. Od žen za to dostali dary.

O samotném zdobení stromu jsem už psala hodně.

Šlo o strom plodný, ovocný a živý. Zdobily se barevnými kusy látky i plody. Symbolicky. Podívej, tohle potřebujeme i v létě“ a na jabloň se pověsila jablka. Strom si jablko prohlédl, a hned věděl, co se od něho chce.

Myslím, že v tu dobu nikoho ani nenapadlo ho lámat nebo podříznout. Vždyť byl chápán jako bytost. Živá, která plodí stejně jako žena.

Symbolickými barvami v to dobu byla zelená, červená a žlutá. To jsou barvy nadcházející doby zrození přírody, květů a plodů.

Takže ono je jedno, jestli právě slavíme Vánoce, nebo Yule, nebo cokoli jiného, poplatného tomuto příjemnému času. Jak vidíte, stejně se to všechno krásně prolíná s naší minulostí a kořeny. A tak je nejdůležitější být upřímní v tom, co děláme, komu přejeme, co mu přejeme a podobně. Myslet na druhého, být in ve chvíli, když vyslovíme přání. Protože to bylo mělo být ušité přímo na míru tomu danému člověku, aby to fungovalo.

A proto nemám ráda řetězové, předepsané a bezduché SMS o Ježíškovi s pytlem nebo bordelu v baráku.

Postrádám v nich upřímnost a skutečné přání.

Snad vás to nenudilo.

Obrázky - zdroj: gO! Run Calendar

Patříte k těm, kteří ještě pošlou na Vánoce klasický pohled? Jak se vám líbí nakopírované říkanky v SMS? To je vcelku obsáhlé téma pro vaše e-maily, které můžete už od této chvíle zasílat na redakce@zena-in.cz

Dnes vás samozřejmě čeká i chcípák a borec, soutěž, vyhodnocené dvě minulé soutěže a hodně vašich veselých i vážných příspěvků.

Také přijde mé obrovské poděkování několika lidem, kteří mi udělali neskutečnou radost a mnoho dalšího.


NA 0° KOZOROHA SE NAŠE HVĚZDA OCITNE LETOS PŘESNĚ DNES V NOCI V 0:39 ST.Č.

A

Bude to nejdelší noc v roce a od té chvíle se začnou noci zkracovat.

Reklama