.

Dnes je Světový den zdraví, zaměří se na prevenci infekčních onemocnění

Novinky

Dnes je Světový den zdraví, zaměří se na prevenci infekčních onemocnění

Světový den zdraví každoročně připadá na 7. dubna a slaví se u příležitosti založení Světové zdravotnické organizace. Každý rok je vybráno jiné téma, které se zaměřuje na jednotlivé klíčové priority veřejného zdraví a prevence nemocí.

„Letos se kampaň zaměřuje na onemocnění přenášená komáry a klíšťaty, tedy zejména klíšťovou encefalitidu a lymeskou boreliózu. Tyto choroby ohrožují více než polovinu světové populace a v jejich důsledku ročně zemře více než 1 milion lidí. V evropském regionu takto onemocní průměrně 77 tisíc obyvatel,“ říká Alena Šteflová ředitelka kanceláře Světové zdravotnické organizace v ČR.

Cílem letošního Světového dne zdraví je především zvýšit informovanost a povědomí o těchto nákazách a upozornit na účinné možnosti jejich prevence. „Klíšťová encefalitida je virové infekční onemocnění, které postihuje centrální nervový systém, a které může vyústit v dlouhodobé zdravotní komplikace a případně i úmrtí. Závažné neurologické příznaky se vyskytují u zhruba 10 % nemocných, úmrtnost dosahuje 0,5 – 2 %. Počet onemocnění v ČR se v posledních 10 letech pohyboval ročně mezi 600 – 1000 případy,“ upřesňuje hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta a dodává: „Nejúčinnější a jedinou možnou obranou proti klíšťové encefalitidě je očkování, přičemž proočkovanost v České republice je stále nízká, a to pouze kolem 15 %.“

Lymeská borelióza je v Evropě nejčastěji se vyskytujícím onemocněním přenášeným klíšťaty a komáry. Jedná se o bakteriální infekční multiorgánovou nemoc projevující se v prvotní fázi příznaky chřipky, poté se až v polovině případů mohou vyskytnout kožní formy symptomů, dále jsou časté záněty velkých kloubů a neurologické příznaky, poškození srdce a oční komplikace. Ročně v České republice onemocní kolem 4 tisíc osob.

Za předpokladu, že klíště saje na hostiteli, který je v té době infikován a jeho krev obsahuje původce dané nákazy, klíště se stává infekčním. Takto infikovaných klíšťat je v průměru přibližně 1 %. K nákaze virem klíšťové encefalitidy může výjimečně dojít také požitím nepasterizovaného mléka či tepelně neupravených mléčných výrobků.

Před přisátím klíštěte a následnou nákazou je možné se chránit vhodným oblečením, repelentem a prohlédnutím těla po návratu z přírody. Důležité je také rychlé a správné odstranění klíštěte. Nejúčinnější prevencí klíšťové encefalitidy je pak očkování, k dispozici máme očkovací látku pro děti od 1 roku života a pro dospělé. Základní očkování se provádí třemi dávkami a k přeočkování dochází po 3 až 5 letech. Základní vakcinací se ročně dá naočkovat asi 80 – 110 tisíc osob, ovšem pouze zhruba 50 % z nich se následně nechá přeočkovat, tudíž postupně imunitu proti klíšťové encefalitidě ztrácejí. I přesto, že očkování je částečně hrazeno zdravotními pojišťovnami, proočkovanost je u nás výrazně nižší než např. v sousedním Rakousku. Proočkovány jsou nejvíce děti a mládež, naopak nejméně starší lidé a senioři, bohužel ale právě u nich mívá onemocnění těžší až těžký průběh. Proto má i letošní Světový den zdraví přispět k informovanosti o rizicích těchto infekčních onemocnění a zvýšit zájem o účinnou prevenci.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

   
07.04.2014 - Redakční novinky - autor: Lucie Paličková

Komentáře:

  1. [1] milij [*]

    očkování proti klíšťatům nemám, ale uvažuji o něm

    superkarma: 0 08.04.2014, 11:02:17

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme